Za více než polovinou výroby elektřiny ve větrných elektrárnách v USA stojí pouhé 4 státy

DomůVětrné elektrárnyZa více než polovinou výroby elektřiny ve větrných elektrárnách v USA stojí pouhé 4 státy

Větrné elektrárny v posledních letech rostou po celém světě, přičemž jedním z argumentů pro jejich výstavbu je možnost decentralizace výroby elektrické energie. V případě Spojených států však většina větrných elektráren roste v pouhých 4 z 50 států, přičemž na celkové výrobě elektřiny z větru v USA se loni podílely více než polovinou.

Větrné elektrárny ve Spojených státech podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) loni vyrobily celkem 275 TWh elektrické energie. Za více než polovinou této výroby však stály pouhé 4 státy – Texas, Oklahoma, Iowa a Kansas. Dalších 20 % výroby poté pocházelo ze států Kalifornie, Illinois, Minnesota, Severní Dakota a Colorado.

Texas, druhý největší stát USA, se na celkové výrobě elektřiny ve větrných elektrárnách během posledních tří let podle EIA podílel celými 25 %. Většina větrných turbín se nachází ve venkovských oblastech na severu a západě státu. Na celkové výrobě elektřiny v samotném Texasu se větrné elektrárny loni podílely 16 %, což je zařadilo na třetí místo za zemní plyn (50 %) a uhlí (23 %).

Výroba elektřiny ve větrných elektrárnách v USA mezi lety 2001 a 2018. Zdroj: EIA

Oklahoma se zařadila mezi čtveřici států s největší výrobou elektřiny z větru v roce 2013, přičemž loni tamní větrné elektrárny poskytly 10 % veškeré výroby elektřiny z větru v USA. Podle EIA se výkon tamních větrných elektráren mezi lety 2014 a 2018 zdvojnásobil a v roce 2016 větrné zdroje v Oklahomě vůbec poprvé vyrobily více elektřiny než uhelné elektrárny. Větrné elektrárny tak loni obsadily s 32% podílem druhou příčku za zemním plynem, ze kterého v daném státu pocházela bezmála polovina elektřiny.

Podobně jako v Texasu a Oklahomě roste výkon větrných elektráren i ve státech Iowa a Kansas, kde se vítr podílí na výrobě elektřiny přibližně jednou třetinou. V obou státech jsou větrné elektrárny druhým největším zdrojem elektrické energie za zemním plynem.

To, že za většinou výroby elektřiny z větru stojí tyto pouhé čtyři státy, není žádná náhoda. Tyto státy disponují jedněmi z nejlepších povětrnostních podmínek a zároveň mohou nabídnout nízké náklady na výstavbu těchto zdrojů. Tyto státy mají dále nastavené závazné či dobrovolné cíle pro výrobu elektrické energie v obnovitelných zdrojích, což v posledních letech rovněž podpořilo růst výkonu ve větrných elektrárnách.