Znojmo nesouhlasí s výstavbou větrné elektrárny v rakouském Mailbergu
Znojmo nesouhlasí s výstavbou větrné elektrárny v rakouském Mailbergu, který je od jihomoravského města vzdálený 17 kilometrů. Odeslalo dopis dolnorakouské hejtmance Johanně Mikl-Leitnerové, která jej podle znojemského místostarosty Jiřího Kacetla (Pro Znojmo) předala svému příslušnému náměstkovi, aby na něj zareagoval. Podle Znojma jde o nepřijatelný zásah do krajinného rázu a Kacetl ČTK řekl, že Znojmo využije všech možností právního řádu, jak této i dalším větrným elektrárnám v okolí města zabránit.
U rakouské obce by mělo vyrůst 15 větrníků o výšce 250 metrů, nejvyšší kostelní věže tak převyšují pětinásobně. „Místo, kde mají stát, je dobře viditelné od Znojemského hradu, rotundy i Hradiště,“ uvedl starosta František Koudela (ODS). Znojmo argumentuje tím, že významnou složkou ekonomiky Znojemska je turistický ruch, který zaměstnává velkou část obyvatel. A rakouský investor by proměnil krajinu nedaleko Znojma v průmyslový a zdaleka viditelný park, jenž může turisty odradit.
Podle Kacetla jsou plánované větrníky obřími stavbami, protože dříve se stavěly ani ne poloviční. Vedení Znojma jedná na základě studie, kterou zastupitelé schválili už v roce 2010. Ta byla nazvána jako preventivní a reagovala na tehdejší záměry podél česko-rakouské hranice. Autorizovaná architektka v ní posuzovala krajinu od Vratěnína po Hrušovany a rozdělila území do čtyř celků. Zatímco v prvním stupni ochrany má být stavba větrníků nepřípustná, ve čtvrtém je lze stavět. „Vydal jsem pokyn odboru životního prostředí, aby studii nechal aktualizovat,“ řekl Kacetl.
Rakouská snaha v Mailbergu už je ve stavebním řízení. V St. Pöltenu se 6. listopadu uskuteční neveřejné projednání, kterého se chce Kacetl zúčastnit. Zda bude řízení přerušeno či nikoliv, je podle něj obtížné předvídat. Podle něj jsou proti stavbě i některé místní občanské iniciativy. Otázkou, na kterou ještě také nedalo odpověď ministerstvo životního prostředí, zůstává, zda mělo či má ještě dojít k mezinárodnímu posouzení dopadů na životní prostředí. Vedení města pozvalo hejtmanku Mikl-Leitnerovou do Znojma, aby ji seznámilo se svým postojem a důvody, zároveň se chce stát účastníkem správního řízení.
Kacetl zmínil, že se investorské snahy vrátily zhruba po 15 letech. Tehdy se podařilo některým stavbám na obou stranách hranice zabránit. V případě Chvalovic rozhodl dokonce opakovaně soud a dal za pravdu odpůrcům, které tehdy představoval Okrašlovací spolek ve Znojmě, jehož je Kacetl členem. Díky mezinárodní spolupráci se podařilo také před deseti lety zabránit stavbě větrného parku u hranic u Hardeggu. Projekt tehdy zrušila dolnorakouská zemská vláda. „Nyní však přicházejí investoři s novými plány a větrníky chtějí i někteří starostové obcí na české straně hranice po toku Dyje pod Znojmem. Dnes za mnou byl starosta Dyjákovic (Josef Gajdošík) a řekl mi, co se do toho vlamujeme, když to není na našem území, že to tam lidé chtějí. Chápu, že z toho obce mají peníze. Ale krajinu jsme zdědili po našich předcích a nepřísluší nám, abychom ji takhle znehodnotili. Chápu, že pozice jsou nesmiřitelné a nějaký kompromis asi není možný. Ale boj proti větrníkům povedeme až tam, kam nám to právní řád umožní,“ řekl Kacetl.
O větrnících se mluví i v Dyjákovičkách, Strachoticích, Hraběticích a Hevlíně a také v Blížkovicích, které jsou severně od Znojma. „Podle mě si mnozí lidé v těchto obcích neumí představit, jak by to po stavbě vypadalo. Uděláme vizualizace, aby si to lidé uměli představit,“ řekl Kacetl. Dosud stojí pětice větrníků z minulé investorské éry v Břežanech a také jeden na katastru Bantic.
Mohlo by vás zajímat:
Stále se dozvídám nové věci ohledně větrníků a toto je skutečně pecka. Nyní se už nedivím panu Kacetlovi a jeho obavám. Až budou větrníky až na hranicích u Znojma, tak už bude tamní krajina zničená a může se pokračovat dále k nám. Soudkyně Bursíková představila judikaturu cituji:
„Veřejný zájem na ochraně přírodních hodnot, kulturně-historických hodnot a krajinářsky cenných oblastí nebude mít stejnou váhu v územích, kde už jsou větrné elektrárny v provozu, jako v územích, která jsou jakoukoliv činností netknutá. Když už na místě nějaká větrná elektrárna je, tak rozhodně ta oblast nemůže být stejně regulována, jako oblasti, kde zatím nic takového nestojí a z pohledu krajinného rázu krajina není ještě žádným způsobem dotčena“ vysvětlila Lenka Bursíková.
Větrníky jsou rakovinou krajiny a jejich další metastáze do krajiny pak dle EU nevyhnutelná !
Krajinu můžeme buďto chránit nebo prznit, žádné kulaté čtverce neexistují.
Lidé bděte, ať se tato větrníková rakovina neobjeví i u Vás.
Držím palce Znojmu.
No a nejhorší na tom je, že větrníky způsobují tornáda, jak to tvrdí pan starosta z Horní Dolní. Teď, aby se Znojmo začalo bát.
Posílám odkaz :
Jak se do lesa volá... Mně se taky nelíbily Chladící věže Chvaletické JE, která stojí na dohled od Šumavských vrchů. Rakušani psali nóty proti vyýstavbě. Jihočeské matky protestovaly. Nebylo to nic platné. Nevím, proč se kdokoli rozčiluje nad výstavbou neškodných větrníků na územi sousedních států a píše nějaké úplně zbytečné nóty, jen proto, ž jsou v dohledu od našich hranic. Jediné rozumné vysvětlení je iracionální zášť. Není to úplně dobrá vizitka pro tuto zemi.
Tak to musíte mít skutečně vynikají zrak, protože Chvaletice jsou od Šumavských vrchů víc jak 150 km. :-D
Jestli on nebude trochu rozdíl, že pár chladicích věží na jednom místě stačí k pokrytí desítek procent spotřeby celé ČR, zatímco pár větrníků na jednom místě stačí na ... nic.
Správně! Na rakouské volání proti našim elektrárnám je třeba se ozvat proti těm jejich.
Ono to bude sice na... na nic, ale proč to austrijákům ulehčovat.
Ještě by mohli nějací naši aktivisté blokovat příjezdové cesty v době návozu betonu nebo vrtulových křídel. Fakana sem z Ameriky tahat netřeba, jednak nerozumí evropskému právu, dvojak nic nevysoudila třeťak je ců moc drahý.
Kacetl má smůlu, bude to tam stát ať chce nebo ne. V Německu se taky nereflektovalo.
U nás na hranicích s Polskem chtěl náš investor postavit několik větrníků, ale ze strany Polska přišel nesouhlas a vše skončilo. ČR respektuje mezinárodní dohody.
Německo nyní na našich hranicích chce podvodně stavět 2x2 větrníky, aby nemuselo řešit EIA a uvidíme, jak to dopadne.
Ale je to dobře, že se pan Kacetl brání, alespoň se Rakušáci naučí dodržovat mezinárodní dohody.
Jinak se divím, že tu nikdo nediskutuje o ochraně krajiny před větrníky, např. Petr Hariprasad Hajič se zmohl jen na dva nesmyslné výkřiky šílence.
pokud chtějí rakušáci zastolicovávat hraniční oblasti větrníčkama tak navrhuji odkoupit a spustit Zwentendorf
Všichni jsou pro ochranu přírody a zdroje které neznečištují přírodu, ale zároveň chtějí dostatek levné elektřiny ale zdroje této levné elektřiny nesmí být v jejich blizkosti. Stejně je to s dalnicemi, všichni je chtějí, ale běda když by měli být blízko domu. Je to pochopitelné. Ale je tu také celospolečenský zájem nezničit přírodu před hezkým výhledem. Měli jsme z okna krásný výhled do krajiny, ale ob jeden pozemek postavili hnusný vysoký dům , tak máme vyhled na hnusný dům, ten od nás stojí 20 metrů a zaclonil celý vyhled, rád bych koukal 17 km na větrníky na obzoru.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se