Domů
Vodík
GasNet plánuje na Ústecku připojit do své plynárenské sítě výrobnu vodíku
Ad
Zdroj: GasNet
Zdroj: GasNet

GasNet plánuje na Ústecku připojit do své plynárenské sítě výrobnu vodíku

Vodík
2 komentáře
29. listopad 2022, 11:02
oEnergetice.cz

Společnost GasNet, největší tuzemský distributor zemního plynu, je připraven zvyšovat podíl vodíku ve své plynárenské síti. V Ústeckém kraji se dohodl na spolupráci se společností FOR H2ENERGY, která plánuje postavit výrobnu vodíku v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. Jde o první potenciální výrobnu vodíku, kterou by GasNet připojil v tomto regionu ke své plynárenské distribuční síti. Obě společnosti v této souvislosti podepsaly memorandum o spolupráci.

Plynárenství má svoji zelenou a obnovitelnou budoucnost v podobě biometanu a právě vodíku. Na distribuci těchto nízkoemisních a bezemisních plynů se dlouhodobě připravujeme. Naše síť už dnes zvládne až 20% příměs vodíku se zemním plynem. Zvyšování podílu vodíku v naší síti je součástí naší dlouhodobé strategie. Jako lídr v distribuci zemního plynu chceme společně s FOR H2ENERGY ukázat, že vodík je cesta, která jednoznačně dává smysl. říká Andrej Prno, ředitel operativní správy sítě GasNetu.

Dodává, že vodík jako zelený plyn pomůže snižovat emise i pokrýt budoucí energetické potřeby České republiky včetně posílení naší energetické soběstačnosti. V případě projektů, jako je ten společnosti FOR H2ENERGY, se totiž plyn vyrobí přímo v tuzemsku.

Společně s výrobnou vodíku plánuje firma FOR H2ENERGY vybudovat v regionu celé vodíkové hospodářství. Kromě výstavby fotovoltaické elektrárny a elektrolyzéru pro výrobu zeleného vodíku počítá projekt s rozvojem vědecko-výzkumné činnosti v oblasti vodíku a vybudování výrobních a montážních hal, které poskytnou zázemí pro dodavatele vodíkových technologií. Výstavba má začít v roce 2024, zkušební provoz zahájí koncem roku 2025.

Ústecký kraj, vodíkový ráj

Volba výstavby pilotního projektu lokální výrobny vodíku nepadla na Ústecký kraj náhodou. Ústecký kraj se totiž v problematice výroby vodíku velmi aktivně angažuje a má ambici i po postupném odchodu od těžby a zpracování hnědého uhlí navázat na své označení „energetického srdce“ České republiky. V březnu letošního roku se stal vůbec prvním českým regionem s vlastní vodíkovou strategií, která zevrubně popisuje plány rozvoje krajského vodíkového hospodářství.

V regionu se tradičně soustřeďuje významné množství firem působících v oblasti průmyslu, energetiky a chemie, které mají s výrobou vodíku dlouholeté zkušenosti. Je zde proto k dispozici kvalifikovaný personál s širokým oborovým know-how. Samotný kraj je zároveň rozvoji lokálních výroben vodíku velmi otevřen. Jedná se proto o perfektní spojení,“ říká Iva Dvořáková, radní Ústeckého kraje pro oblast strategie přípravy a realizace projektů, Fond spravedlivé transformace, fondy MŽP, MMR a dalších. 

Legislativa jako překážka

Proces připojení lokálních výroben vodíku do distribuční sítě zatím není tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Plynaři se musí vypořádat s řadou překážek.

Naše distribuční síť je už nyní na příměs vodíku technicky připravena. V současné době však zatím nejsou právními ani technickými předpisy stanoveny podmínky pro připojení výroben vodíku k plynárenské distribuční soustavě. To je ovšem pouze otázka času. Postupný přechod ze zemního plynu na bioplyn a vodík je dlouhodobě nevyhnutelný,“ upozorňuje Andrej Prno z GasNetu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
richie
29. listopad 2022, 14:15

ano, po solarnych baronoch sa uz pripravuju H2-baroni .. a potrebe pi-ar je nevyhnutne

Petr Hariprasad Hajič
29. listopad 2022, 14:38

Je to šance nejen pro Ústecký kraj, ale i pro celý region, jak z neudržitelného nerozvoje přejít k lepšímu modelu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se