Domů
Vodík
GasNet věří ve vodík, připojil se k Ready4H2
Ad
Zdroj: GasNet

GasNet věří ve vodík, připojil se k Ready4H2

Vodík
Bez komentáře
15. listopad 2021, 11:06
oEnergetice.cz
Vodík hraje zásadní roli v evropské energetické transformaci. Uvědomují si to i plynárenští distributoři, kteří se už na příchod vodíku začali připravovat. Je mezi nimi i největší český distributor plynu GasNet, který se připojil k iniciativě dalších 66 evropských distributorů a plynárenských organizací Ready4H2.

Distribuce má v celém procesu ozeleňování energetiky svoje pevné místo. Bez připraveného distributora zůstávají plány na větší zapojení vodíku pouze na papíře. Projekt Ready for Hydrogen (Ready4H2) chce spojit odborné znalosti a zkušenosti s vodíkem provozovatelů evropských distribučních soustav. Společně mají najít cesty, jak do sítě postupně přimíchávat bezemisní vodík k tradičnímu zemnímu plynu a jak začít se snižováním emisní stopy plynárenství. Na konci má být 100% čistý a bezemisní vodík v plynovodech pro domácnosti i velké průmyslové podniky.

Nástup vodíku se neobejde bez výrobců, přepravců, legislativců, nových spotřebičů a samozřejmě koncových odběratelů. Je to běh na dlouho trať a distributoři jako jeden z článku celého řetězu si to dobře uvědomují. S přípravami už začali, protože není času nazbyt.

Různé podmínky, jeden cíl

V celé Evropě se očekává rychlý nástup zelených plynů. Provozovatelé distribučních soustav už v minulosti prokázali, že se dokážou přizpůsobovat a udávat tempo změny. Přechod ze svítiplynu na zemní plyn byl první takovou zkouškou, ve které obstáli. Během dekád potom distributoři získali rozsáhlé znalosti a zkušenosti, které teď mohou přispět k další transformaci současné evropské energetické infrastruktury.

Projekt Ready4H2, do kterého se zapojil největší český plynárenský distributor GasNet, sdružuje distribuční společnosti z celkem 15 evropských zemí, které působí na různých trzích a v různých legislativních i technických podmínkách. S ohledem na plánovaný přechod na vodík se kromě právního rámce očekává postupem času i sjednocování technických standardů a metodiky správy sítě. Zásadní bude vzájemná spolupráce na všech úrovních.

Žádné cvičení nanečisto

Projekt Ready4Hydrogen poběží do února 2022 a na jeho konci by měly vzniknout tři konkrétní nové studie.

První by mělo být porovnání, jak moc jsou distributoři zapojeni do vodíkových plánů svých jednotlivých zemí a jak jsou daleko s přípravou své infrastruktury na distribuci vodíku. Druhá analýza by se měla ukázat, jak dokážou distributoři přispět k rozvoji celého spotřebitelského řetězce, aby se vodík prosadil jako pevná součást zelené energetiky. Poslední studie by měla přinést základní jízdní řád proměny distribučních soustav v primární (a centrální) distribuční cestu pro vodík ke koncovým odběratelům.

Potřebujete být v obraze ohledně vodíku?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti vodíku a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Budoucnost tepláren je v bioplynu a vodíku, věří ministryně Hubáčková.
24. červen 2022, 08:06
Zelené a diverzifikované plynárenství: cestou je připojování lokálních výroben biometanu a vodíku
23. květen 2022, 10:09
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se