Domů
Vodík
GasNet věří ve vodík, připojil se k Ready4H2
Ad
Zdroj: GasNet

GasNet věří ve vodík, připojil se k Ready4H2

Vodík hraje zásadní roli v evropské energetické transformaci. Uvědomují si to i plynárenští distributoři, kteří se už na příchod vodíku začali připravovat. Je mezi nimi i největší český distributor plynu GasNet, který se připojil k iniciativě dalších 66 evropských distributorů a plynárenských organizací Ready4H2.

Distribuce má v celém procesu ozeleňování energetiky svoje pevné místo. Bez připraveného distributora zůstávají plány na větší zapojení vodíku pouze na papíře. Projekt Ready for Hydrogen (Ready4H2) chce spojit odborné znalosti a zkušenosti s vodíkem provozovatelů evropských distribučních soustav. Společně mají najít cesty, jak do sítě postupně přimíchávat bezemisní vodík k tradičnímu zemnímu plynu a jak začít se snižováním emisní stopy plynárenství. Na konci má být 100% čistý a bezemisní vodík v plynovodech pro domácnosti i velké průmyslové podniky.

Nástup vodíku se neobejde bez výrobců, přepravců, legislativců, nových spotřebičů a samozřejmě koncových odběratelů. Je to běh na dlouho trať a distributoři jako jeden z článku celého řetězu si to dobře uvědomují. S přípravami už začali, protože není času nazbyt.

Různé podmínky, jeden cíl

V celé Evropě se očekává rychlý nástup zelených plynů. Provozovatelé distribučních soustav už v minulosti prokázali, že se dokážou přizpůsobovat a udávat tempo změny. Přechod ze svítiplynu na zemní plyn byl první takovou zkouškou, ve které obstáli. Během dekád potom distributoři získali rozsáhlé znalosti a zkušenosti, které teď mohou přispět k další transformaci současné evropské energetické infrastruktury.

Projekt Ready4H2, do kterého se zapojil největší český plynárenský distributor GasNet, sdružuje distribuční společnosti z celkem 15 evropských zemí, které působí na různých trzích a v různých legislativních i technických podmínkách. S ohledem na plánovaný přechod na vodík se kromě právního rámce očekává postupem času i sjednocování technických standardů a metodiky správy sítě. Zásadní bude vzájemná spolupráce na všech úrovních.

Žádné cvičení nanečisto

Projekt Ready4Hydrogen poběží do února 2022 a na jeho konci by měly vzniknout tři konkrétní nové studie.

První by mělo být porovnání, jak moc jsou distributoři zapojeni do vodíkových plánů svých jednotlivých zemí a jak jsou daleko s přípravou své infrastruktury na distribuci vodíku. Druhá analýza by se měla ukázat, jak dokážou distributoři přispět k rozvoji celého spotřebitelského řetězce, aby se vodík prosadil jako pevná součást zelené energetiky. Poslední studie by měla přinést základní jízdní řád proměny distribučních soustav v primární (a centrální) distribuční cestu pro vodík ke koncovým odběratelům.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.