Domů
Vodík
První vodíková aukce EU zná své vítěze
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: Pixabay

První vodíková aukce EU zná své vítěze

Evropská komise v úterý oznámila vítěze své první aukce na přidělení dotací na výrobu vodíku. Prostředky budou přerozděleny z prodeje emisních povolenek využívaných v rámci systému EU pro obchodování s emisemi. Většina úspěšných účastníků aukce bude projekty rozvíjet na Pyrenejském poloostrově.

Evropská komise informovala, že přidělila téměř 720 milionů eur sedmi evropským projektům v oblasti obnovitelných zdrojů vodíku, které byly vybrány v rámci prvního výběrového řízení Evropské vodíkové banky. Finanční prostředky na tuto aukci pocházejí z výnosů systému EU pro obchodování s emisemi.

Vítězní uchazeči budou v Evropě vyrábět vodík z obnovitelných zdrojů a obdrží dotaci na překlenutí cenového rozdílu mezi jejich výrobními náklady a tržní cenou vodíku, kterou v současné době určují neobnovitelní výrobci. Vyprodukovaný obnovitelný vodík se bude používat v odvětvích, jako je ocelářství, chemický průmysl, námořní doprava a hnojiva.

Úspěch na Pyrenejském poloostrově

O dotace se ucházelo na 132 projektů. Ukázalo se, že dominují projekty umístěné na Pyrenejském poloostrově, následované projekty v blízkosti severských vodních elektráren. Tři španělské a dva portugalské projekty dohromady získaly více než 590 milionů eur a zbývajících 126 milionů eur připadlo dvěma projektům v Norsku a Finsku.

"Je zřejmé, že Pyrenejský poloostrov a severské země jsou vítězi díky velkému podílu obnovitelných zdrojů a vodní energie v jejich energetickém systému," uvedl pro server Euractiv Gniewomir Flis, analytik vodíkového odvětví.

Vítězní uchazeči společně plánují během deseti let vyrobit 1,58 milionu tun obnovitelného vodíku. To představuje 15 % cíle EU pro rok 2030, kterým je 10 milionů tun vodíku vyrobeného na domácím trhu ročně. Vybrané projekty se nacházejí ve 4 evropských zemích. Developeři předložili nabídky v rozmezí 0,37 až 0,48 EUR za kilogram vyrobeného obnovitelného vodíku a splnili i další kvalifikační požadavky.

Výsledky vodíkové aukce. Zdroj: Evropská komise

Do pěti let bude vodík

Dotace, kterou 7 projektů obdrží, se pohybuje od 8 do 245 milionů eur. Projekty musí začít vyrábět do konce roku 2029, jinak ponesou odpovědnost za porušení smlouvy.

"Nízké předložené nabídky ukazují na systematické podhodnocování nabídek," vysvětlil Flis.

To znamená, že společnosti žádaly o méně dotací, než bylo potřeba k překlenutí rozdílu mezi "zelenou prémií" a běžnými trhy, ale doufaly, že i tak najdou kupce. Rozpětí podaných nabídek, včetně těch neúspěšných, bylo velmi široké od 0,37 EUR do 4,5 EUR za kilogram obnovilteného vodíku.

"Výsledky naší první celoevropské aukce na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů jsou velmi povzbudivé," uvedl komisař pro klima Wopke Hoekstra. Představitelé společnosti Berlaymont již dříve označili aukci za zkušební provoz.

Další kolo aukce se uskuteční letos a Komise uvedla, že doufá, že "využije poznatky získané z této pilotní aukce".

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Jiří Švarc
1. květen 2024, 14:40

Tak na tohle jsem zvědavej. Ta čísla mi absolutně nesedí.

Ceny od 10 Kč/kg vodíku, na který je potřeba 50 kWh elektřiny a to ještě se ziskem?

Podle mě bude realita diametrálně odlišná od uvedené tabulky. Klidně bych na to vsadil.

Emil
1. květen 2024, 14:50

To co je uvedené v tabulce není cena zeleného vodíku ale výše dotace. Cena vodíku z vysoutěžených projektů se pohybuje mezi 5,3-13,5 €/kg ~ 134-343 €/MWh.

Mex
1. květen 2024, 16:50

Pokud to tak je (a asi to tak opravdu je), tak pak mi unikají 2 věci:

1 - k čemu je taková aukce, když v ní jde o nějakých 5-10% ceny daného produktu, a to jistě ještě bude zatíženo i nějakými povinnostmi a omezeními

2 - k čemu je takový článek a informace, který sice obšírně informuje o výsledku aukce, ale který nenapíše nic o souvislostech a celkové ceně výsledného produktu

Jiří Švarc
2. květen 2024, 01:37

Díky, to mi taky mohlo dojít.

Jan Veselý
1. květen 2024, 16:42

Tý jo, už jsou pěkně blízko plné konkurenceschopnosti, už jim chybí jít jen o nějakých 10-20% z cenou dolů.

Emil
1. květen 2024, 17:24

"Plné konkurenceschopnosti" čemu konkrétně?

Jan Veselý
1. květen 2024, 19:20

Ceně vodíku vyráběného z fosilních paliv. V chemickém průmyslu se ho spotřebuje obrovské množství.

Příště lépe čtěte, Emile.

Emil
1. květen 2024, 19:35

V článku se nic takového nepíše ani to z něj nevyplývá, naopak se tam píše, že "Nízké předložené nabídky ukazují na systematické podhodnocování nabídek" a "To znamená, že společnosti žádaly o méně dotací, než bylo potřeba k překlenutí rozdílu mezi "zelenou prémií" a běžnými trhy, ale doufaly, že i tak najdou kupce."

Takže příště lépe čtěte spíš vy.

Jan Veselý
1. květen 2024, 20:10

To je teoretizování nějakého analytika.

Důležité je tohle:

"Vítězní uchazeči budou v Evropě vyrábět vodík z obnovitelných zdrojů a obdrží dotaci na překlenutí cenového rozdílu mezi jejich výrobními náklady a tržní cenou vodíku, kterou v současné době určují neobnovitelní výrobci. Vyprodukovaný obnovitelný vodík se bude používat v odvětvích, jako je ocelářství, chemický průmysl, námořní doprava a hnojiva."

Emil
1. květen 2024, 20:23

Pořád lepší "teoretizování nějakého analytika" než teoretizování nějaké místního diskutéra...

Jan Veselý
1. květen 2024, 20:55

Tak to nedělejte.

Emil
1. květen 2024, 21:13

Já to taky nedělám, teoretizujete tu zatím jen vy.

richie
3. květen 2024, 11:33

Jan Veselý 1. květen 2024, 20:10

To je teoretizování nějakého analytika.

Důležité je tohle:

"Vítězní uchazeči budou v Evropě vyrábět vodík z obnovitelných zdrojů a obdrží dotaci na překlenutí cenového rozdílu mezi jejich výrobními náklady a tržní cenou vodíku, kterou v současné době určují neobnovitelní výrobci. Vyprodukovaný obnovitelný vodík se bude používat v odvětvích, jako je ocelářství, chemický průmysl, ná mořní doprava a hnojiva."

zial zatial je to teoretizovanie len z vasej strany, precitate si jeden odstavec a unika vam celok

tato aukcia bola o vyske dotacie, nie o koencnych nakladoch/cene vyrobeneho zeleneho H2 a kazdy si mohol dat poziadavku aku dotaciu povazuje za potrebnu/nevyhnutnu (z pohladu jeho biznis planu), pricom strop bol obmedzeny na 4.5EUR/kg (pricom dnes odhadovany gap je niekde ~7EUR/kg)

to ze niekto isiel do takej nizkej poziadavky moze mat viacero dovodov o ktorych teraz mozno ani netusime - jedna z nich moze byt znizit si dalsie naklady v holdingu/zdruzeni/majetkovo previazane firmy/... ked napr. vyrobcovia cpavku musia do 2030 pouzivat az 42% zeleneho vodiku (tu som velmi zvedavy ako to dopadne)

Jakub Sevcik
1. květen 2024, 20:09

Dnešní spotové ceny elektřiny jsou rekordně záporné. Od 8-19 hod byly záporné s minimem -115 euro/MWh. No, divím se, že se tu ještě nevyrábí vodík právě v takových dnech. Pak se dá přeci prodat za cenu třebas zemního plynu. Lze ho k němu přimíchat. Proč to ještě nikoho nenapadlo?

Jan Veselý
1. květen 2024, 20:11

Protože to je ekonomická blbost. Elektrolyzéry musí jet minimálně 60-70% času, aby se ta výroba vyplatila.

Roman Myška
1. květen 2024, 22:25

Napadlo to už hromadu firem, ale vzhledem k vysokým vstupním nákladům to není vůbec rentabilní.

Ty náklady na infrastrukturu jsou hodně vysoké. I v Česku už se dělala studie a na takové malé 1 MW a vyšlo dost přes sto milionů.

I když to potom vydělává a zaplatí provoz, sto milionů to do konce životnosti prostě nevydělá ani zdaleka.

intfor
1. květen 2024, 22:35

Proč nejedou i ostatní továrny, chemičky, automobilky, ocelárny,..., jen když je cena energie záporná? Ze stejných důvodů, protože cena za tu fabriku a lidi by se rozpočítala na mnohem menší produkci a obrovské prostoje.

Petr prochaska
1. květen 2024, 23:27

Elektrolyzéry jsou drahé. Nicméně i při těchto cenách u nás stále jelo uhlí. První by se mělo vyřešit jeho vypnutí.

Petr Hariprasad Hajič
9. květen 2024, 18:25

Tak se nám to zase hezky rozjíždí. Diskutéři pochybují, ale ono to půjde dost dobře. Když se vezmeme, jaký LCOE má například FVE a přidáme k tomu elektrolyzéry, které se stále více daří zefektivňovat a zlevňovat, tak to půjde velmi rychle.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se