Domů
Vodík
Evropa vidí Afriku jako budoucí vodíkovou velmoc a exportéra
Zdroj: GE Renewable Energy
Zdroj: GE Renewable Energy

Evropa vidí Afriku jako budoucí vodíkovou velmoc a exportéra

Klimatické cíle, které si Evropská unie vytyčila, počítají mimo jiné s upuštěním od využívání fosilních paliv a vybudováním vodíkové ekonomiky. Jedním z pilířů dovozu vodíku do EU by měl být region severní Afriky. Informaci přinesl zahraniční server Euractiv.

Summit Evropské unie a Africké unie má ambiciózní cíl – zahájit investiční balíček mezi Afrikou a Evropou, který se zaměří na řešení globálních výzev včetně změny klimatu. Jednu z oblastí, kam by mohly investice putovat, přineslo ještě před začátkem samotného summitu podnikatelské fórum EU-Afrika.

První místopředseda Evropské komise a komisař pro ochranu klimatu Frans Timmermans vidí na sousedním kontinentu velký potenciál pro investice do výroby vodíku.

„Řekněme si to na rovinu, chceme, abyste byli lídry ve výrobě zeleného vodíku," řekl Timmermans účastníkům fóra.

Afrika může dělat víc, než jen vyvážet suroviny

Libye, Maroko, Alžírsko, Egypt a Tunisko náležící do regionu severní Afriky disponují výhodnými podmínkami pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2019 jejich společný instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích dosahoval 10,4 GW a výroba činila 24,5 GWh.

Severní Afrika. Zdroj: africa-energy-portal.org

Cestovní mapa pro obnovitelné zdroje v Africe do roku 2030 vytvořená mezinárodní agenturou pro obnovitelnou energii IRENA uvádí, že v severní Africe je možné rozšířit instalovaný výkon větrných elektráren o 70 GW a solárních elektráren o 50 GW. Energii vyrobenou díky dodatečným výkonům bude možné využít mimo přímé spotřeby také pro výrobu zeleného vodíku.  Afrika tak disponuje velkým potenciálem pro vytvoření silného trhu s touto komoditou. To může podpořit jak ekonomický, tak sociální růst kontinentu, zmírnit energetickou chudobu a pomoci diverzifikovat ekonomiku.
„Afrika může a musí dělat víc než jen vyvážet suroviny," řekl první místopředseda EK a dodal, že ekonomika by mohla otevřít „odvětví s vyšší přidanou hodnotou, jako je výroba zelené oceli nebo zelených hnojiv".

Podle skupiny Energy Capital and Power bude vodík hlavním obnovitelným zdrojem energie v regionu. Evropská komise věří, že díky geografické blízkosti může z tohoto potenciálů těžit také Evropa.

„Prosperující Evropa bez realizace cílů udržitelného rozvoje v Africe není možná," řekl Timmermans, když hovořil v rámci summitu EU-Africká unie. "Jsme sesterské kontinenty a naše budoucnost je vzájemně propojena," dodal.

Společné vodíkové hospodářství mezi Evropou a severní Afrikou může pomoci vybudovat do roku 2050 evropský energetický systém založený z 50 % na obnovitelné elektřině a z 50 % na zeleném vodíku.

Ve stejném duchu jako Evropská komise hodnotí příležitosti, které vodík Africe přináší, také Innocent Uwuijaren, generální ředitel Hydrogen Africa Partnership. Ten zdůrazňoval nutnost investic, které by pomohly dosáhnout cílů čistých nulových emisí dříve, než se plánuje.

„Je to příležitost ukázat naše schopnosti jako Afričanů a také přimět všechny naše země ke spolupráci," řekl Uwuijaren.

Potenciál Afriky jako regionu vyvážejícího vodík vnímá pozitivně i Eleanora Morová, odbornice na vodík, která působí v environmentálním think tanku E3G.

„Odklon od fosilních paliv může postavit vztahy mezi EU a Afrikou na nový základ," uvedla Morová.

Win – win?

Díky obnovitelným zdrojům energie mohou být africké domácnosti snadněji připojené k energetické síti a zároveň mohou napomoci k diverzifikaci ekonomiky afrických zemí. Jak už bylo zmíněno výše, výroba velkých objemů zeleného vodíku v Africe by prospěla i Evropě.

Do roku 2030 má být polovina evropské poptávky po vodíku pokryta vodíkem vyrobeným z obnovitelných zdrojů, který bývá označován jako zelený. Nelze ovšem předpokládat, že pro pokrytí poptávky bude dostatečná výroba v rámci EU. Proto je potřeba zajistit dodávky z ostatních zemí světa.

Vodíková strategie pro klimaticky neutrální Evropu z roku 2020 uvádí záměr postavit do roku 2030 celkem 80 GW elektrolyzérů, přičemž polovina tohoto výkonu má být vybudována mimo EU a vyrobený vodík potom do EU exportován.

S tím, jak bude trh dozrávat, bude možné přestavět stávající plynová potrubí a vybudovat nové potrubí pro přepravu zeleného vodíku ze severní Afriky do Evropy, což je levnější způsob přepravy než dovoz lodí. To je předpoklad na kterém staví také Timmermans, podle kterého lze díky levné elektřině z obnovitelných zdrojů energie vyrábět zelený vodík za konkurenceschopné ceny.

Údržba solárních panelů. Zdroj: un.org Údržba solárních panelů. Zdroj: un.org

Ne všichni jsou však o tomto slibném příběhu o budoucnosti Afriky jako vývozci zeleného vodíku přesvědčeni.

Mnozí pozorovatelé předpokládají dva možné scénáře. První říká, že rozvoj vodíkového hospodářství povede ke vzniku  "zelených" továren na ocel a hnojiva. Příslib Afriky jako vývozce zelených průmyslových výrobků se tím naplní. Ne všechny země všem budou mít z nového stejný prospěch.

Například Německo se jednoznačně zaměřuje na Nigérii a Angolu. Spolkové ministerstvo zahraničí otevřelo v hlavních městech těchto zemí takzvané "vodíkové kanceláře", které mají podporovat rozvoj a vývoz vodíku.

Druhý scénář říká, že by výroba vodíku mohla zabrat prostor, který by se jinak využil k výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, což by vedlo ke zvýšení cen elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Milan Vaněček
19. únor 2022, 09:55

Že fotovoltaika je energetické řešení pro Afriku (společně s vodou a větrem) bylo zřejmé již před 20 lety. A nyní je to konečně i cenově dostupné pro Afriku (to byl dříve kámen úrazu).

Afrika potřebuje jen ještě politickou stabilitu, bez zahraničního vměšování.

Pomoc vzestupu Afriky je jediné udržitelné protiimigrační opatření pro EU.

Jan Veselý
19. únor 2022, 16:51

Jediné spolehlivé protiimigrační opatření je pomáhat jim k růstu prosperity, aby neměli důvod někam migrovat. A, samozřejmě, jak přestanou mít oprávněnou obavu, že jim umřou děti, spokojí se, jako všechny ostatní národy světa, s 2-3 dětmi na rodinu. A tím spíše nebudou mít potřebu migrovat.

Petr prochaska
19. únor 2022, 20:32

Jediné spolehlivé protiimigrační opatření je prostě nebrat migranty a ti co se sem dostanou ihned deportovat.

V Africe nikdy nebude prosperita. Desítky let se tam cpou peníze a výsledek nikde. Problém je, že v minulosti neměli v Africe zimu narozdíl od Evropy. Zima způsobila to, že si lidi museli udělat obydlí, zásoby na zimu a spousta hloupých nepředala své geny dál. To se v Africe nestalo. Země v Africe mají podle encyklopedie IQ mezi 60-85 (Varování tato informace nemá nic společného s rasismem, protože stát není rasa.) a vzhledem k tomu, že je IQ dědičné, tak je problém zvýšit v Africe vzdělanost. Navíc v takových zemích jako je Nigérie, kde připadá v průměru 8 dětí na jednu ženu, tak žena má většinou každé dítě s jiným otcem. Otcové se na výchově dětí nepodílí, což je další problém v chudobě.

Jan Veselý
20. únor 2022, 11:18

Pár poznámek:

- Kdybyste vy měl pracovat jako africký substistenční farmář, tak chcípnete.

- IQ je schopnost řešit IQ testy. Je silně ovlivněna i takovými věcmi, jestli vůbec rozumíte zadání (dejte člověkovi z tropů test odvolávající se na sněžnice, ...), a zcela zásadně kvalitou výživy a zdravotní péče v dětství.

- Můj děda měl 11 sourozenců, babička 5 a jejich předkové to měli stejně až kam sahají historické záznamy (tj. v česku zhruba do poloviny 17. století). Tak to bylo normální po celém světě. Měl byste se ptát, co se za posledních 100 let změnilo skoro všude na světě a co v subsaharské Africe zatím ještě ne. Jestli umíte anglicky, doporučil bych práci Hanse Roslinga.

- Vaše představy o zemích jako je Nigérie neodpovídají realitě. To, co popisujete jsou chudinské slumy kdekoliv ve světě.

Petr prochaska
20. únor 2022, 14:04

- Kdybych měl pracovat jako farmář v Africe, tak by možná zemřel na nějaké tamní nemoci, ale spíše bych zavedl mechanizaci. Prostě něco jako Izrael, oproti okolí má obyvatelstvo s vyšším IQ a také to podle toho vypadá. Jak se říká, kdyby se občané Švýcarska přestěhovali na Haiti, tak z Haiti je do 10 let nové Švýcarsko.

- Nic lešpího než IQ na měření kognitivních schopností nemáme. IQ je v zodpovědné za vědecké objevy. Prostě, když máte IQ tak si věci spojíte a napadne Vás to. Například v USA a Británii žijí černoši již několik staletí a stále jsou až na několik vyjímek sportovců a umělců nejchudší a mají horší výsledky ve škole. Proto například v Británii opravdu nemají rádi polské instalatéry. Ti totiž pracují a vydělají si tolik, že brzy mají stejný životní standart jako rodilý brit. To britové vidí neradi, u těch tmavších mají záruku, že budou vždy chudí a tak se nad nimi mohou vyvyšovat.

- Ano ve střední a jižní Africe ještě před několika staletími neznali psaný jazyk, neznali kolo a nikdy nepostavili vícepatrovou budovu. Nepotřebovali to. V minulosti jsme u nás měli hodně dětí, ale k tomu probíhal rozvoj vědy a techniky. V Africe ne.

Jirka94535
20. únor 2022, 14:10

Souhlasím, že výsledek testu IQ nemusí odpovídat (a pmn neodpovídá) profesnímu uplatnění v životě. Jedná se o relativně jednoduhé otázky vtěsnané do krátkého časového úseku, mluvím o ostrém testu. Zkrátka jde o čas. Ale něco napoví. K uplatnění v životě se musí přidat vzdělání, trénink (čehokoli), vůle, trpělivost. Jak píšete. Existuje kladná směs těchto vlastností ve zmíněné populaci?

Jednu dobu byly testy v každém časopise. Když mi někdo v hospodě u stolu řekl,

že udělal test na 150, věřil jsem mu, v neomezeném čase bez problému.

K množství potomků. Jeden můj prarodič byl též z 11, druhý z 8 sourozenců (konec 19. začátek 20.století), ale dospělého věku se jich téměř polovina nedožila. V rozvojových zemích se díky dovezené lékařské péči dožijí. A to je ten rozdíl proti Evropě minulých století.

Jeden příklad. Egypt. V polovině 19.století 1+milionu obyvatel, 60.léta 20.století 27milionů (zdroj prof.Z.Žába, "Tesáno../psáno..", Praha 1968 nakladatelství Svoboda), dnes 100mil. z toho jedna polovina do 15(18?)let (zdroj Francouský dokument "Egypt z výšky", ČT2 2022). Evropo připrav se.

Jaroslav Loudil
19. únor 2022, 10:11

Tedy uvádět Lybii jako stát, na kterém bude EU energeticky závislá je hodně odvážné ! Už 11 let tam běží občanská válka, řádí tam odnože Islámského státu a těžko hledat ve světě nestabilnější region ! My ale zřejmě na takovýchto režimech chceme být závislejší, jak na Rusku, které nám energetické suroviny dodávalo i v letech tuhé studené války dle podepsaných smluv. Právě nyní odcházejí francouzští, čeští a další vojáci ze severoafrické Mali, kde léta působili. = druhý Afganistán. Moci se tam totiž chopil totalitní režim, který raději pozval 1000 vojáků ruské soukromé Wagnerovy armády, ke kterým má větší důvěru , jak k vojákům NATO. No, když chce EU s takovýmito režimy společně - "vyrábět vodík" - může to zkusit !

EU se konečně probudila a chce dohonit Čínu v její rozjeté iniciativě Nové hedvábné stezky, která běží už 9 let. Probudili jsme se pozdě, máme 9 let zpoždění ! Už se to nepovede.

Pavel
19. únor 2022, 11:08

Při takovém scénáři by ovšem EU měla ještě zapracovat na závislosti FV na Číně.

Milan Vaněček
19. únor 2022, 11:56

USA a Indie už na vlastní fotovoltaice zapracovaly, EU se taky (pomalu) chystá,

a zvláště plány v bateriové akumulaci má EU obrovské (přes 30 Gigafactories v plánu).

I třeba Poláci něco dělají, ale v ČR je to tabu. Jedině když se VW (Škoda) rozhodne a zatlačí.

minduton
19. únor 2022, 16:40

Nemyslím si, že mezi severní Afrikou a jižní Evropou je až tak velký rozdíl v intenzitě a trvání osvitu, aby se tam vyplatilo tohle provozovat. Náklady na údržbu tam budou min. dvojnásobné, náklady na ostrahu takové elektrárny taktéž. Všechno jen dražší. Pozitivní pouze 2 věci - o něco lepší osvit a podstatně levnější pozemky. Ale to je pro štěstí málo, pokud všechno ostatní bude násobně dražší. Navíc to jsou tradičně velmi politicky nestabilní regiony, tj. bude tam významná riziková přirážka.

Jan Veselý
19. únor 2022, 16:54

Však se uvidí. Ale taky bych spíše vsadil na mělká moře západní Evropy.

Petr prochaska
19. únor 2022, 20:36

Přesně tak, Španělsko, Jižní Itálie, Řecko, tam svítí slunce dost a přitom mají velké volné plochy. V severní Africe je další problém s pískem.

petr
19. únor 2022, 17:25

Dobrý den, před asi více jak 10 lety vznikla aktivita několika velkých nadnárodních společností s vizí zbudovat FTVE v severní Africe od Maroka až po Egypt. Výkon měl být vyveden podmořským kabelem a nebo přes Španělsko... Po startu Arabského jara to rychle zabalili, neboť bezpečnostní situace v těchto zemích je vysoce riziková. Pokud někdo dnes dostal takový kouzelný nápad vyrábět vodík z OZE v Africe, pak by si měl prostudovat materiály té skupiny firem, které před lety chtěli zde podnikat. Pokud je tento článek jen pro pobavení publika, pak se povedl, pokud to někdo myslí vážně, tak je blázen a měl by se jít léčit a předně být zbaven svéprávnosti v rozhodování o energetice v EU...

Milan Vaněček
19. únor 2022, 17:38

Afričané by si měli budovat elektrárny hlavně pro sebe. Tak jak to dělá Čína (č. 1 ve světě), Indie (č.4 ve světě), Chile a další, všechno to jsou velmi rychle se rozvíjející země...

A nenechat si importovat "arabská jara".

Jirka94535
19. únor 2022, 21:56

Dobrý den.

Pane Vaněček. Myslím, že Petr Prochaska vám ve svém prvém příspěvku odpověděl, proč si Afričané nic nevybudují. Číňané mají větší IQ než Evropané, chtějí se učit a makat, tu druhou vlastnost Evropané pomalu ztácejí, vzdělávací systém upadá (zde mluvim o Česku).

Vojvodik Petr
19. únor 2022, 17:41

O elektřinu nejde. Jde o čerpání dotací.

miro novak
19. únor 2022, 21:08

Peter, ten projekt sa volal Desertec.

Jaroslav Loudil
19. únor 2022, 18:28

EU by se nejdříve měla zamyslet , proč tak brutálně ztrácí za Čínou např. ve fotovoltaice, než přemýšlet , že bude vyrábět vodík ve - "zhrouceném státě" -Lybii ovládaném islámskými teroristy, případně v totalitním Egyptě, kde vládne generál Sisí, velký přítel Ruska a Číny ,který "zlomil" arabské jaro v Egyptě do své vlastní totality. Člověk až žasne nad tím ,jaké státy jsou Evropské komisi - "po chuti" ,když naopak evropské Rusko nemůže ani cítit.

Za Čínu 2021 :

Za loňský rok exportovala Čína do světa fotovoltaické produkty za 28,4 mld. USD

Loni vyrobila 505 000 tun polysilikonu a "křemíkové pláty" o obřím výkonu 227 GW

Maly Jarda
19. únor 2022, 20:43

Afrika potřebuje hlavně politiku jednoho dítěte , jinak jim nepomůže ani svěcená voda.

Richard Vacek
20. únor 2022, 05:44

Proč by Afričani něco takového dělali? Protože si to přeje EU? To by fungovalo jedině tehdy, když by tam EU přivezla své zaměstnance a svou ozbrojenou ostrahu. Tak to dělá Čína, ale v EU je lidí málo a pro takový projekt jsou moc drazí.

Vladimír Šťastný
20. únor 2022, 07:31

Kdyby Timmermans nebyl jen ukecaný osel, nechal by si vysvětlit, jak dopadl projekt Desertec. Dá se totiž přirovnat k Cimrmanovské sopce, která svou činností(příšerně přestřelenými ambicemi) zasypala sama sebe.

Když pak činovníci Desertecu začali počítat co by to všechno v politicky nestabilní oblasti bez použitelného místního personálu stálo, začali od toho couvat a z Desertecu vystupovat.

Nikdo z podnikatelské sféry se od té doby projekt nepokusil oživit, ba ani o něm vést diskusi. Timmermansovo prohlášení je čistě politické, bez reálného obsahu.

Jaroslav Studnička
20. únor 2022, 08:48

U nás je taky jeden takový, europoslanec Peksa :-)

Vladimír Šťastný
20. únor 2022, 09:38

Peksa s Niedermaierem jsou dva naprostí tragédi. Údajně oba vystudovali technické obory, to by mě zajímalo jak.

Jan Veselý
20. únor 2022, 11:15

Kdyby vás to skutečně zajímalo, tak byste si to zjistil. Není to nic tajného. Zkuste to. Pak třeba přestanete šířit ten blud, že ti dva mají technické vzdělání. Ani u jednoho to není pravda. Jeden je vystudovaný matematik, druhý fyzik.

Ale mám podezření, že ve vašem případě se jen jedná o úvahu: Má jiný názor než já => Je to naprostý tragéd => Jak mohl takový tragéd něco vystudovat?

Vladimír Šťastný
20. únor 2022, 16:07

I matematika nebo fyzika má k technice blíže, než k tvrdému nebo měkkému i/y. Ti dva šíří naprosté voloviny a je úplně jedno, jaký názor na to mám já. Kázáním tezí o zbytečnosti vlastní výroby elektrické energie a snadnosti jejího nákupu kdesi, jsou naprosto mimo.

Jan Veselý
23. únor 2022, 07:10

Děkuji, že mi dáváte za pravdu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se