Domů
Emise CO2
BCG: Zelený vodík bude v Evropě dražší, než se doposud odhadovalo
Zdroj: HH2E. Výrobna zeleného vodíku v Lubminu
Zdroj: HH2E

BCG: Zelený vodík bude v Evropě dražší, než se doposud odhadovalo

Velkoobchodní cena zeleného vodíku v Evropě v roce 2030 bude podstatně vyšší, než se původně očekávalo. Vyplývá to z analýzy přední poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG).

Je to tím, že projekty, které jsou v současné době ve fázi rozvoje, naznačují, že náklady na výrobu zeleného vodíku v roce 2030 nebudou v Evropě na očekávané úrovni kolem 3 EUR/kg (zhruba 75 EUR/MWh), ale spíše v rozmezí 5 až 8 EUR/kg (zhruba 125 až 200 EUR/MWh). Kvůli tomu je zelený vodík pro většinu potenciálních aplikací nekonkurenceschopným ve srovnání s alternativními technologiemi, které napomáhají dekarbonizaci průmyslu.

Nejvýznamnějším faktorem, který přispívá k vyšší ceně zeleného vodíku, je cena elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Ta v posledních letech spíše roste než klesá. Dále vyšší investiční náklady, problémy v dodavatelských řetězcích pro elektrolyzéry a větrné elektrárny a v neposlední řadě nedostatečná infrastruktura omezující potenciál snižování cen.

Ve zprávě od poradenské společnosti BCG se dále uvádí, že zelený vodík ve většině evropských zemích musí být vyráběn z dodatečných nedotovaných obnovitelných zdrojů energie. Důvodem jsou obavy, že by elektrolyzéry mohly čerpat elektřinu ze sítě, kterou by následně bylo nutné nahradit elektřinou z fosilních paliv.

Díky nové směrnici pro obnovitelné zdroje energie (RED) jsou ohroženi i velcí odběratelé vodíku v Evropě, jako jsou společnosti na výrobu hnojiv, oceli či strojírenské společnosti. Směrnice totiž požaduje, aby 42 % vodíku používaného v průmyslu a 1 % pohonných hmot v dopravě bylo do roku 2030 vyrobeno za využití obnovitelných zdrojů energie.

Tím hrozí, že koncové zelené produkty, jako je čpavek, methanol či ocel, by bylo levnější dovážet ze zemí mimo EU s lepšími podmínkami pro obnovitelné zdroje energie.

Ke snížení ceny zeleného vodíku pod 5 EUR/kg by mohly pomoci především nové evropské regulace, rozšíření finanční podpory projektů jako je H2Global či Evropská vodíková páteř (EHB).

Navzdory všem vzneseným obavám se v dokumentu uvádí, ze vznikající trh s vodíkem je vzácnou příležitostí. Otázkou není, zda bude vzkvétat, ale spíše kdy, kde a jak.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Miroslav
24. říjen 2023, 08:05

Takže jako vždy, narazila ideologie na realitu. Zelená nebo rudá. Je to úplně stejné.

Omega
24. říjen 2023, 14:30

No tohle bylo jasné každému, kdo si vzal do ruky kalkulačku. V EU se nedá vyrábět energie pod průměrnou cenu 70 EUR/MWh - o to se postaral slavný green deal (ano jádro by ji dokázalo vyrábět bez problémů za 40 - ale to by se nesmělo zakázat).

Efektivita výroby vodíku je 70% - takže na kg vodíku (33 kWh) je potřeba 47 kWh = 3.29 EUR, ovšem bez výrobní infrastruktury (elektrolyzéry, kompresory ...). Jakmile tohle započtete jste na 7 EUR/kg.

Jestli se chceme dostat na 3 EUR/kg - tak musí cena elektřiny být pod 40 EUR/MWh + musí se výrazně zlepšit cena a životnost elektrolyzérů. Jinak se na tu cenu nedá dostat.

Galipoli
28. říjen 2023, 15:53

Píšete: „ ....na kg vodíku (33 kWh) je potřeba 47 kWh.." Můžete uvést způsob výpočtu nebo zdroj informace?

Jinde se uvádějí jiná čísla:

Na výrobu 1 kg vodíku elektrolýzou je zapotřebí 9 l vody a 60 kWh elektrické energie. (https: //www.devinn.cz/blog/vyroba-vodiku).

Komprese vodíku spotřebuje 2,5. kWh/kg (zdroj: Bakalářská práce Martina Černého, ČVUT, 2021). Zkapalnění vodíku spotřebuje 13,2 kWh (40 % obsahu energie obsažené ve vodíku).

A to nebí započtena energie na úpravu vody, vysušení vodíku a jeho dopravu a skladování.

Takže (imho) vodík není a nebude nic levného. A přijde mi (opět můj názor), že jde o příliš cennou komoditu, než aby se jen spalovala.

Richard Vacek
24. říjen 2023, 08:55

Snad by stálo za to zveřejnit ty, kteří tvrdili jak levný zelený vodík bude. Abychom jim nenaletěli znovu, protože každý jejich omyl nás stojí celkem dost peněz.

Petr prochaska
24. říjen 2023, 09:28

Vodík je zatím nesmysl. Elektřina se dá využít efektivněji než neefektivně přes elektrolyzér vyrábět vodík. Navíc ten elektrolyzér je drahý.

feliz navidad
24. říjen 2023, 11:25

To bude nějaká dezinformace. Vždyť Vaněček&spol. tady pořád tvrdí, jak je elektřina z OZE levná a bude stále levnější.

Tomáš Foldyna
24. říjen 2023, 12:06

A taky tvrdí, že už jsou všechny problémy vyřešeny, skoro už v hromadné výrobě...

Michal K.
24. říjen 2023, 13:23

ano, tiez sa mi to nezda. Ved slniecko predsa svieti zadarmo

feliz navidad
24. říjen 2023, 11:29

"Ke snížení ceny zeleného vodíku pod 5 EUR/kg by mohly pomoci především nové evropské regulace, rozšíření finanční podpory projektů jako je H2Global či Evropská vodíková páteř (EHB)."

Takže další dotace pro OZE.

Omega
24. říjen 2023, 14:36

Poslední rok se cena EE drží nad 100 EUR/MWh = vodík má 33.2kWh/kg a elektrolyzér jede s účinností 70% - 1 kg vodíku jen na elektřině 4.75 EURo - takže pokud na burze cena neklesne pod 50, tak kilo vodíku pod 5 nebude.

richie
24. říjen 2023, 14:36

presne tak, dalsi velky balik financii, ktory ale nebudu reportovat/prenasat do koncovej (resp. prezentovanej) ceny zeleneho vodiku, rovnako ako v sucasnosti sa neprenesaju/nezapocitvaju dramaticky zvysene naklady na systemove sluzby siete do koncovej ceny EE z nahodnych zdrojov .. to je to umenie rozdelit si to do inych koloniek v excelovskom subore (mimo ceny zdroja) a na prezentovanie dosiahnutych vysledkov robit report len z tych "spravnych"

Zbyněk Poisl
24. říjen 2023, 12:58

Zelení fantasti mají vždycky tendenci zveličovat výhody svých výmyslů a bagatelizovat nevýhody. Reaita je pak úplně jiná a my jim ty pokusy platíme!

Michal K.
24. říjen 2023, 13:24

tak to je teda prekvapenie. Teda, ze fuuuha.

Je to mozne toto ?

Cakal snad toto niekto ?

To je prekvapenie, ako blesk z cisteho neba ...

Pravoslav Motyčka
24. říjen 2023, 19:07

umělá paliva jsou energeticky neefektivní , proto energie nich uložená je drahá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se