Domů
Vodík
Topsoe plánuje největší továrnu na výrobu elektrolyzérů v Evropě

Topsoe plánuje největší továrnu na výrobu elektrolyzérů v Evropě

Vodík
8 komentářů
23. květen 2022, 09:42
ČTK
Dánská strojírenská společnost Topsoe plánuje postavit největší evropskou továrnu na výrobu elektrolyzérů, tedy přístrojů na výrobu ekologického vodíku považovaného za důležitou součást přechodu k čistší energii. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel Topsoe Roeland Baan.

Vodík je označován za ekologický, pokud je produkován za použití obnovitelné energie. Je považován za důležitý pro dekarbonizaci těžko transformovatelných průmyslových odvětví, jako je výroba oceli a těžké nákladní vozy, i když technologie není plně vyvinutá a je nákladná.

Dánská továrna má být uvedena do provozu v roce 2024. Výstavba bude stát dvě miliardy dánských korun (6,6 miliardy Kč). Konečné rozhodnutí o investici bude přijato v srpnu.

Evropská komise tento měsíc představila plány na ukončení závislosti na ruských fosilních palivech. Mimo jiné je cílem plánu vyrábět do roku 2030 v EU deset milionů tun vodíku z obnovitelných zdrojů. K tomu budou podle Baana potřeba elektrolyzéry s kapacitou 100 gigawattů, v současnosti jsou v provozu elektrolyzéry s kapacitou jen 0,3 megawattu.

Baan dodal, že cíl EU bude záviset také na rozvoji solární a větrné energie, protože ke splnění produkce vodíku bude potřeba zhruba 200 GW obnovitelné energie.

Potřebujete být v obraze ohledně vodíku?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti vodíku a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Konference H2 fórum 2022: Jádro je jedinou českou cestou k levnému vodíku, prohlásil Síkela
27. září 2022, 14:00
Rotterdamský přístav si chce udržet svou slávu. Místo ropy a uhlí se zaměří na zelený vodík
12. září 2022, 08:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Karel Navratil
23. květen 2022, 12:59

Stále se docitam, jak lidstvo bude mít všechno eko a jak Budem topit a svítit díky obnovitelnym zdrojům a skutek utek... Miliardy vržené jen u nás do fotovoltaiky byly spíš vytunelovány a do sítě jde z tohoto zazraku pár %. Nakonec když jsem plánoval, jak na stará kolena budu topit plynem, jsem koupil kotel na uhlí a jedu dal....

energetik
23. květen 2022, 13:26

Já naopak vidím už za těch málo let daleko větší úspěchy OZE v porovnáním se 70 letu marnou snahou o komerční nasazení jaderné energie. Jednak má OZE levnější energii tak i méně škod, postižených, mrtvých a zotročených. Uhlí zde ještě nějakou dobu bude, ale alespoň není tak škodlivé jako jaderná energetika.

Emil
23. květen 2022, 13:43

Tak to bych doporučoval si zajít na oční, nebo minimálně sundat zelené brýle, protože pravda není vůbec nic z toho co vy "vidíte", rádobyenergetiku.

Milan Bačík
23. květen 2022, 15:50

Komunisti taky v létě roku 1989 tvrdili jak to budování socialismu jde skvěle.

Ladislav Novák
23. květen 2022, 19:51

Nefunguje socialismus? Ještě více socialismu potřebujeme!

Nefunguje nám Bilionový tunel OZE? Je nutno přidat další... :-)

Jan Veselý
23. květen 2022, 14:04

České zlodějiny nejsou měřítkem globálních událostí v energetice.

Ladislav Novák
23. květen 2022, 19:43

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

České OZE zlodějiny k nám byly dovezeny Martinem Bursíkem z Německa, přeloženy do češtiny a prosazeny levicovou koalicí v Parlamentu v Zák. 180/2005 Sb. o OZE a předpisech souvisejících. Včetně zeleně aktivních lidovců, kteří obsadili místa ve Fialově vládě. Celá kampaň z EU/EK (tlačená Zelenými z Německa) nuceného přechodu na OZE je jedna velká zlodějna, která vytváří ještě větší závislost na fosilních palivech nutných k zálohování výkonu celé energetické soustavy EU. Likvidace a zákaz výstavby bezemisní jederné energetiky v Německu je vrcholem zeleného šílenství, které Německo zachvátilo, podobně jako kdysi nástup politiky vlády "čisté rasy". Opakovat, že "zelený vodík" je jenom propagandistický blábol a energetický i ekonomický nesmysl (využitelnost energie vložené do výroby a přepravy vodíku je v řádu pouhých 15%), je ale nutno říkat stále dokola. Je to jen další klon Bilionového tunelu OZE tlačený násilím a dotacemi do praxe.
.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 06:59

Takže Bilionový tunel OZE vyvolaný Zák. 180/2005 Sb. a odkaz na něj je "porušením pravidel diskuze"? Jste PROPAGANDISTICKÝ WEB OZE zlodějin?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se