
Americké státy přijímají klimatická opatření i přes odpor federální vlády
Americký stát New York přijal program Udržitelná budoucnost, který rozdělí více než jednu miliardu dolarů na projekty zaměřené na dekarbonizaci, adaptaci na změny klimatu a udržitelné zemědělství. Federální vláda ve Washingtonu přitom v současnosti některé americké státy za podobná opatření žaluje u ústavního soudu.
Jak informoval server ESG News, stát New York je lídrem v oblasti investic do ochrany klimatu, zároveň ale nyní čelí tvrdému odporu federálních úřadů kvůli novým zákonům zaměřeným na financování ochrany klimatu a adaptace. I přes to New York zahajuje implementaci historického klimatického plánu za 1 miliardu dolarů – guvernérka Kathy Hochulová představila dosud nejambicióznější iniciativu státu v oblasti klimatu a udržitelnosti na začátku tohoto týdne.
Program je nyní součástí rozpočtu na rok 2026 a zaměří se na dekarbonizaci ekonomiky a podporu místního průmyslu. Masivní investice budou proudit do oblastí čisté energie, ekologické dopravy a environmentální infrastruktury. Například více než 450 milionů dolarů bude určeno na financování modernizace čistých budov a systémů vytápění s cílem snížit emise a náklady domácností na energii. Dalších 250 milionů dolarů je určeno na elektrické autobusy, veřejnou infrastrukturu pro elektromobily a rozšíření nabíjecí infrastruktury.
To vše se děje ve světle nedávné žaloby na některé státy USA iniciované federální vládou prezidenta Trumpa. Jeho administrativa a 24 generálních prokurátorů na začátku května zažalovalo státy New York a Vermont kvůli jejich zákonům, které administrativa nazývá "klimatické superfondy". Opatření států se zaměřují především na regulaci fosilních společností a volají je k odpovědnosti za desetiletí poškozování klimatu. Jen newyorský zákon si klade za cíl takto získat do roku 2050 75 miliard dolarů.
To vyvolává ostré právní debaty o ústavním přesahu a energetické nezávislosti. Žaloby obviňují Vermont a New York z porušení hned několika částí americké ústavy. Stížnosti rovněž tvrdí, že zákony jsou nespravedlivě zaměřeny na výrobce mimo stát, zatímco místní znečišťovatelé jsou z opatření z velké části vyňati. Právní ofenzíva vychází z nařízení prezidenta Trumpa č. 14260, které nařizuje federálním úřadům rušit státní regulace, které "zatěžují" rozvoj domácí energetiky – se zaměřením na zákony týkající se iniciativ ESG a emisí skleníkových plynů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se