
Německo riskuje životní úroveň kvůli předčasnému dosažení klimatických cílů, říká CEO Amprionu
Německý cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2045 má Německo stát 300 miliard eur. Podle generálního ředitele provozovatele přenosové soustavy Amprion by tento cíl měl být přehodnocen.
Dvojí cíl Německa dosáhnout klimatické neutrality o pět let dříve než je cíl EU a stát se energeticky nezávislým by zvýšil investiční náklady bez jasných přínosů, řekl ve středu na panelu Future Energy Forum Christoph Müller, generální ředitel provozovatele přenosové soustavy Amprion.
"Skutečnou otázkou pro Německo a Evropu je, zda jsme ochotni riskovat naši životní úroveň, abychom mohli být hotovi o pět let dříve," řekl a poznamenal, že EU požaduje po členských zemích, aby byly klimaticky neutrální do roku 2050.
Müller dodal, že dvojí ambice Německa významně navýšily náklady na ekologickou transformaci země. Ty jsou v současné době vyčísleny na 300 miliard eur. Podle Müllera by realističtější ambice mohly cenu snížit o 100 miliard eur.
Dodal však, že většina projektů do roku 2030 byla nasmlouvána a nelze je změnit. Při pohledu na období po přelomu desetiletí jsou možné škrty, protože současné plány na výstavbu vodíkových elektráren jsou příliš rozsáhlé, řekl Müller.
Nicméně klíčovým cílem nové německé vlády vedené křesťanskými a sociálními demokraty bude zajistit určitou kontinuitu, aby plány nebyly zcela přepsány, dodal.
Nová vláda se zavázala, že do roku 2030 vybuduje 20 GW plynových elektráren a mimo jiné sníží náklady na energii.
Rostoucí síťové poplatky
Problémem Německa jsou zejména rostoucí náklady na rozvoj a provoz přenosové a distribučních soustav.
Klaus Müller, šéf německého síťového regulátora, uvedl, že klíčovým problémem je, že mnoho domácností a podniků si zřídilo vlastní zdroje energie, což vede k nárůstu nákladů a zvyšuje poplatky. Obecně prudký rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Německu je důvodem významně rostoucích nákladů na sítě.
"Skutečně nám explodují celkové systémové náklady, což činí otázku rychlosti rozvoje kritickou," uvedl Gerald Linke, prezident německého sdružení vodního a plynárenského průmyslu DVGW.
Mohlo by vás zajímat:
Za 300 mld. € by bylo okolo 35 GW v JE (zbytek energetických potřeb můžou zastat současná OZE s malou akumulací) a Německo by mělo vystaráno do roku 2100, kdy můžou plynule přejít na fúzi.
"Obecně prudký rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Německu je důvodem významně rostoucích nákladů na sítě."
Takže u nás nyní masivní výstavbou větrníků a FVE v řádech GW budeme cenu elektřiny také zvyšovat. Proč se nepoučíme na příkladu Německa ?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se