Domů
Energetika v zahraničí
Ankara odmítá kritiku EU a Řecka kvůli průzkumným vrtům u Kypru
Těžba ropy
Těžba ropy. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/deepwaterhorizonresponse/

Ankara odmítá kritiku EU a Řecka kvůli průzkumným vrtům u Kypru

Turecké ministerstvo zahraničí odmítlo tvrzení Řecka a EU, že jeho průzkumné vrty kvůli těžbě ropy a plynu ve vodách u Kypru jsou nelegální. Ministerstvo v prohlášení rovněž uvedlo, že EU nemůže být nestranným zprostředkovatelem při řešení kyperského problému. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Turecké ministerstvo zahraničí reagovalo na kritiku z Bruselu, kterou v pondělí zopakovala šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Ta označila průzkumné vrty Ankary za nelegální. Turecko jimi podle Mogheriniové eskaluje napětí a ohrožuje suverenitu Kypru. Už minulý měsíc lídři EU Turecko vyzvali, aby s vrty přestalo, a pohrozili mu sankcemi. Dnes mají o situaci hovořit unijní diplomaté v Bruselu.

V úterý vyzvaly k ukončení průzkumné vrtné činnosti ve vodách u Kypru Ankaru i Spojené státy. Ministerstvo zahraničí USA označilo kroky Turecka u Kypru za „provokaci, která zvyšuje napětí v regionu“.

Ropná polšina Valhall
Ilustrační foto

Turecko je už několik let ve sporu s Aténami a řeckou částí Kypru kvůli těžbě v moři u jižního pobřeží Kypru, kde už provádí průzkumné vrty mimo jiné italská společnost ENI, francouzský Total či americký koncern Exxon Mobil. Ankara tvrdí, že z těžby plynu v této oblasti by měli profitovat i obyvatelé Severního Kypru.

Ankara tvrdí, že je jako „garantská země“ povinna hájit zájmy lidu Severokyperské turecké republiky. Ta vznikla na severu ostrova poté, co tam v roce 1974 Turecko vyslalo vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova leží mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Letos v květnu vyplula do vod západně od Kypru turecká loď Fatih s vrtnou plošinou, která tam už podle dnešního vyjádření tureckého ministerstva zahraničí zahájila „průzkumnou činnost“. Tento týden zakotvila jižně od poloostrova Karpas, který je výběžkem turecké části ostrova na severovýchodě Kypru, druhá turecká vrtná loď Yavuz. Podle Ankary se tam rovněž chystá provádět průzkumné vrty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Loudil
10. červenec 2019, 16:39

V červnu 1974 došlo k válce mezi dvěma zeměmi NATO, Řeckem a Tureckem. Komu bychom tehdá šli pomáhat podle článku č. 5 Charty NATO ? být už tenkrát v NATO ? Oběma či nikomu ? No , asi by se naše vláda zapotila ! Pokud i v r.2019 vypukne kvůli plynu válka uvnitř organizace NATO ,hodíme to jako obvykle na Putina ? Ministr zahraničí Peříček už by měl začít "ladit notičky" zda se v případě dalšího konfliktu naši soldáti vypraví pomoci Turkům či Řekům, budou -li po sobě tyto dva státy NATO střílet.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se