Belgie chystá kapacitní platby, mají pomoci k náhradě jaderných elektráren

DomůEnergetika v zahraničíBelgie chystá kapacitní platby, mají pomoci k náhradě jaderných elektráren

Belgická vláda minulý pátek představila návrh zákona o kapacitním trhu, který má podpořit výstavbu 3,6 GW nového instalovaného výkonu flexibilních zdrojů. Ty mají nahradit plánovaný úbytek 5,9 GW instalovaného výkonu jaderných elektráren. 

Plánovaný úbytek instalovaného výkonu belgických jaderných elektráren, které mají být do roku 2025 odstaveny, má být nahrazen 3,6 GW nového flexibilního výkonu.

Podle dřívějších vyjádření belgické vlády a ministryně energetiky Marie-Christine Marghemové by se mělo jednat o elektrárny spalujícící zemní plyn. Jelikož však při současných tržních cenách elektřiny a plynu nedává investice do těchto zdrojů smysl, rozhodla se Belgie pro podporu výstavby nových zdrojů formou kapacitních plateb.

„Nebudeme v Belgii stavět uhelné elektrárny, tudíž nám nezbývá příliš možností pro zdroje pracující v základním zatížení kromě plynu. Musíme však podpořit investory,“ uvedla podle zahraničního serveru Montel Marghemová.

Marghemová dále uvedla, že pokud chce Belgie skutečně odstavit všechny jaderné elektrárny do roku 2025, je třeba navrženou legislativu přijmout do květnových voleb. Podpora bude následně muset být notifikována Evropskou komisí.

Krize v oblasti zabezpečení dodávek elektřiny

Potřebu výstavby nových stabilních zdrojů elektřiny v Belgii umocnila nedávná krize v oblasti zabezpečení dodávek elektřiny.

Nejvíce kritická situace panovala v Belgii od poloviny října do poloviny listopadu, kdy byl v provozu pouze jeden ze šesti belgických jaderných bloků. Chybělo tak přibližně 4,9 z necelých 6 GW instalovaného výkonu jaderných elektráren.

Již v září se tak začalo zmiňovat riziko tzv. brownoutů, tedy řízeného omezování dodávek elektřiny. Belgický provozovatel přenosové soustavy na konci září vyčíslil dodatečný výkon, který bude potřeba během zimních měsících pro zajištění výkonové rovnováhy, na 1,7 GW.

S příchodem zimy na konci listopadu následně vzrostly ceny elektřiny v Belgii na několikaletá maxima. Ve večerní špičce se 21. listopadu cena elektřiny na belgickém denním trhu vyšplhala až k hranici 500 EUR/MWh.

Situace se začala uklidňovat s postupným návratem jaderných bloků do provozu. Aktuálně dodávají belgické jaderné elektrárny zhruba 4 GW výkonu.

Výroba elektřiny v Belgii od začátku října 2018.