Domů
Energetika v zahraničí
Brazílie končí s výstavbou obřích hydroelektráren, více prostoru dostanou jiné OZE

Brazílie končí s výstavbou obřích hydroelektráren, více prostoru dostanou jiné OZE

Brazilská vláda oznámila, že už nehodlá dále budovat velké vodní elektrárny, země se v následujících letech naopak plánuje zaměřit na rozvoj dalších obnovitelných zdrojů, včetně fotovoltaických a větrných elektráren. Výstavba obřích vodních elektráren v oblasti Amazonie je již dlouhou dobu cílem kritiky místní populace a ekologických sdružení.

Přechod od velkých hydroelektráren k výrobě elektřiny v solárních a větrných elektrárnách Brazílii umožní kromě vhodných podmínek rovněž klesající náklady na jejich výstavbu. Podle Interamerického institutu pro čistou energii fotovoltaické elektrárny dominovaly poslední aukci, kterou Brazílie pořádala na konci loňského roku.

Cílem kritiky ze strany původních obyvatel Brazílie a občanských sdružení se v poslední době staly především projekty velkých vodních elektráren Belo Monte a  São Luiz do Tapajós. Odpůrci výstavby po vládě požadují rozvoj dalších obnovitelných zdrojů a investice do zvyšování energetické účinnosti. Dopad odporu ze strany občanů, stejně jako vysoké náklady a rizika spojená s projekty přiznal i první náměstek ministra energetiky Brazílie Paulo Pedrosa.

Velká voda nahrává dalšímu rozvoji intermitentních OZE

Podle brazilského národního energetického plánu by do roku 2026 měl instalovaný výkon v solárních a větrných elektrárnách v zemi dosáhnout více než 40 GW. Se současným plánem brazilské vlády by tak měl podíl velkých hydroelektráren na elektroenergetickém mixu země postupně klesat a být nahrazen výrobou v solárních, větrných a malých vodních elektrárnách.

Dalšímu rozvoji intermitentních obnovitelných zdrojů a jejich snazší integraci do sítě nahrává právě i současný energetický mix země, jelikož Brazílie vyrábí ve vodních elektrárnách přibližně 70 až 80 % své elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Petr
6. leden 2018, 16:32

Solární panely se lehce převáží, tak ty budou nakupovat v Číně, a větrníky přesně naopak, tak ty nakupovat v Evropě nebudou, ale vyrobí si je doma, a díky jinému směřování USA s nimi možná i brazilské továrny ovládnou většinu Ameriky.

Pro chudnoucí Evropu, která v rámci "záchrany" světa páchá přednostně vlastní sebevraždu opět nic pozitivního.

Jan Veselý
6. leden 2018, 17:23

V jižní Americe v aukcích vyhrávají evropské firmy. Větrné elektrárny jsou obvykle Vestas nebo Gamesa.

Petr
7. leden 2018, 13:59

Tak si nakupte akcie Vestas, jestli jste multimilionář tak by vám to mohlo jako kompenzace dostatečně stačit na život, kde nepotřebujete vy a rodina v EU pracovat.

Ale zatímco je jisté, že Vestas bude muset draze zainvestovat do továrny v Brazílii, tak není vůbec jasné kdy bude moci začít od tama stahovat zisky pro akcionáře, protože v Brazílii jistě postaví konkurenční továrny minimálně i Čína jenž umí lépe řídit dělníky a výrobu, a pojede se tam masově na bezdotační čistě tržní ceny.

C
6. leden 2018, 17:53

Tak co navrhujete? Jaký postu, co má teda podle Vás Evropa dělat? Znovu se pustit do koloniálních válek? Nebo utopit ještě větší sumy v technologii, která má permanentně problémy s dodržením termínů a rozpočtů? To všechno v situaci že bez imigrace by se počet obyvatel hroutil stejně jako v Japonsku? Evropa nepáchá sebevraždu, Evropa je na smrt nemocná, možná mrtvá, začalo to už hodně dávno, někdy po tom co se přihnali tři jezdci a zabíjeli jak diví po celém světě. Naprosto stejné trendy se ukáží všude ve světě. Populace začnou chudnout v momentě kdy nepřibývá bohatství, pokud se začínají rapidně měnit věkové pyramidy a těžiště se přesouvá k vrcholu, pak pokud nedochází k velkému zefektivnění procesů, které hraje proti demografii, populace začne chudnout.

Na západě asi zvolili pitomý postup, ale děláme to stejné, akorát importujeme Ukrajince a podobně, ve skutečnosti jsme v oblasti populačního zhroucení a do této oblasti vstupuje celý bývalý východní bok, severoafrické státy vstupují do oblasti stability. Nepleťte si to s tím kolik je lidí, roli ve stabilitě populace zatím hraje jen a pouze porodnost. Ta se už se blíží 2 i v severní Africe. Jinak porodnost není všechno, je nutné to očistit o úmrtnost, nicméně se podívejte sem.

upload.wikimedia. org/wikipedia/commons/thumb/2/2e/Countriesbyfertilityrate.svg/2000px-Countriesbyfertilityrate.svg.png

Akorát tak skořápka zralá na zhroucení, do 25 let se začne klesat populace celého světa.

energetik
6. leden 2018, 21:56

Lidí je jak sraček, být tu o polovinu méně tak to bude lepší. Jednotlivec pak bude mít více prostoru a bohatství. Zhroutí se tak akorát virtuální a ničím nekryté hodnoty a bohatství.

C
7. leden 2018, 02:04

Většinou s vámi souhlasím tentokrát ale nemohu.

Na tom virtuálnu je totiž závislá celá civilizace a pokud se zhroutí to, padá všechno, to by se Vám nelíbilo. Stačí občasná krize a vidíte co to dělá. Dále se opravdu populace začíná v mnoha zemích hroutit a velikost se ještě drží nějakým tím prodlužováním naděje na dožití, ale vzniká tam takové, řekl bych , vakuum, které se dříve či později musí zaplnit. Rozhodně pro nikoho nezbude více bohatství, protože bude spotřebováno na financování toho vakua, jeho překlenutí. Navíc kvůli snaze ufinancovat důchodový systém dojde k znemožnění zbohatnutí nových generací.

Prostoru máme až hrůza, problém je že jej buď nikdo nechce, nebo nemůže pořídit, protože místní autokrat neprodá ani pikometr čtvereční cizincům. Za kufr priusu fidorek byste možná zvládl někde pořídit i polovinu výměry okresu, ale nevím jestli je to půda kterou chcete. Prostoru se nedostává akorát tam kde je o to zájem. Jinde po něm neštěkne ani pes.

V neposlední řadě opravdu dochází ke kolapsu populace dle zákonitostí z myšího ráje. Nikdy v historii nebyla tak dlouhá období s porodností pod hranicí obnovy. To teď je. V minulosti byla tato hranice brutálně jinde, ale pořád byla porodnost a úmrtnost v rovnováze, dneska není. Jsou na to jisté demografické křivky (docplayer. cz/docs-images/21/1092146/images/21-0.png), jenže na rozdíl od nich, od teorie, porodnost dále klesá.

Všechny obrázky ukazují jenom IV část demografické revoluce jako věčnou stabilitu, pak předvídají rádi takové kopečky obnoveného růstu, ale ty nenastávají, protože se jejich předpoklad se zdravotnictvím nedaří plnit. Takže tam budou nůžky, ale na druhou stranu. Rakousko už skoro 40 let má porodnost kolem 1,4 dítěte na ženu, a moc se to nezvedne, ČR od 80. roku je pod tím taky, nějaká 2. vlna od husákových dětí také nebyla. Pokud není populace schopná se dlouhodobě dostat nad replacment rate a toto období je dlouhé 40 a více let, tak ji lze, podle mne, označit za hroutící se bez ohledu na počet obyvatel, prostě jenom protože máte vytrvale klesající budoucí přírůstky. Taková populace se prostě sesype, dříve či později. Pokud 2 generace potáhnete porodnost 1,5 dítěte, tak po nich se vám narodí už jenom asi 0,56 lidí jako do tohoto vstoupilo na začátku. Z každého populačního ročníku, který by na začátku měl 200k by se po dvou generacích narodilo jenom 112 tisíc, řekněme že se lidé dožívají 3 generací, tedy bude na náhradu k dispozici jen 0,422 z těch 200k na začátku, tedy 84,4k lidí. No a pro jednoduchost řekněme že v 75 letech všichni umírají, po 3 generacích kdy bylo dosaženo porodnosti 1,5 každý rok ubude 115,6 tisíc lidí. Jenže pokud se ani potom nevrátíte na 2,1 dítěte, tak se limitně blížíte k vymření. Během 75 let, během 1 lidského života může teoreticky populace klesnout na 1/5 (při zachování všeho stejného jako na začátku) Japonsko se bez imigrace drží 25 let na porodnosti =< 1,5, ročně teď klesá skoro o 0,25milionu A bude se to zrychlovat, kdybyste si tam proložil průměrnou délku života přímkou, dle dat ze 60.-80. let, tak by dnes měla být 90 let, není, křivka více a více leží. Začne platit to co jsem říkal, populace začne rapidně klesat.

Ještě před tím se dostaví nejspíše vleklé ekonomické problémy a další a další nepříjemnosti.

Petr
7. leden 2018, 12:03

Tak za prvé likvidaci bílé porodnosti způsobují už přez 50 let primárně ideologické úděsné tlaky židozednářů na destrukci rodinného života, takže by toho třeba už mohli nechat.

Za druhé, v době robotizace potřebují nutně rostoucí populaci už jen banksteři žijící primárně z hypoték, to je jediná třída na tom životně závislá.

Za třetí koloniální války se už dávno chystají, jenže pro ně vymysleli tu modernizovanou formu, že zatlačí na jednotlivý rozvojový stát, aby prodal co nejvíce místních zdrojů západním loutkářům za papírky, a když se vzepře, tak v něm vyvolají přez sociální sítě revoluce podpořené menšími speciálními silami už nedostatkových vojáků, a hlavním faktorem pro zhroucení státu a obrany místních bude nabídnutí azylu v EU a dalších loutkáři plně ovládaných až v míře 1-3 milony mladých lidí ročně.

Pro Evropskou elitu z toho budou super peníze, a pro místní jen menší problémy v případě prohlédnuvších běženců, ve formě velmi jednoduchých teroristických útoků v MHD a najíždění auty na stará evropská náměstí. USA vědí proč jako říše toužící po globální dominanci mají individuálně budované bydlení a dopravu.

Petr
7. leden 2018, 12:15

Jo ještě by se tu mohla napsat ta "hrůzná" varianta konce loupení, bankéřských podvodů a různých válek s násilným přivlastňováním světových zdrojů, kdy by se spoléhalo jen na poctivou práci místních, pak by životní úroveň Západu i bez brzy dostupné všeobecné robotizace spadla prostě jen na úroveň Česka.

C
7. leden 2018, 14:13

Ajé to jsem zase vypustil Džina z láhve.

Tak se podívejte na data a směrnice těch křivek z kdekteré jiné země. jsou tak maximálně časově posunuté, nic víc. To není nějak spojené výlučně s Evropou, USA, Ruskem... Snižující trendy se objevují všude.

USA ví s prominutím kulové, respektive individuální doprava a bydlení je akorát tak důsledek vzniku vojenských dálnic, boomu v 50. a reklamní kampaně. Stejně tak slavná individuální doprava je spíš nutnost, jednak se MHDčka rozebrala po válce, jednak během 70-80 z nich vznikl poněkud nebezpečný systém. Ápropos jejich individuální McMansions jsou dost často dána tím co si navymýšleli komunity angažovaných starších občanů a prosadily do územních plánů... Nástin toho jak se tam dělají je třeba v Monmonierově knize Proč mapy lžou? (Jinak doporučuji) A jen mimochodem, taky mají super porodnost 1.84 díte na ženu.

C
7. leden 2018, 14:14

A jen mimochodem, to co vy považujete za děsivé chování bankéřů je to co by dělal naprosto každý mít takové možnosti.

Pavel
7. leden 2018, 15:36

Co to má být? Vypadá to na setkání anonymních magorů.

Pavel
7. leden 2018, 15:29

"Nebo utopit ještě větší sumy v technologii, která má permanentně problémy s dodržením termínů a rozpočtů?" Jistě, utopit další biliony v oze parodiích na elektrárny, nemá smysl.

C
7. leden 2018, 15:53

Čtete něco jiného než jsem myslel, ale dobře, je o jaderných elektrárnách, které mají permanentně finanční a časové problémy, pokud to koupíte ze západu, a které budou mít problém s cenou kdykoliv to nebudete stavět "za hotové," při stamiliardových sumách totiž ty úroky skáčou jak divé.

OZE se dle lokality a typu "prostřílely" na nějakých 40-60€/MWh, zvládne to jádro? (Pokud ano, tak prosím jméno elektrárny a způsob jak byla financována)

Vláďa
7. leden 2018, 18:52

Jaká je cena el. energie z OZE když nesvítí. Nemusí být noc. Kolik stojí záloha?

Jan Veselý
7. leden 2018, 19:35

V Brazílii? Tam je to cena elektřiny, s již amortizovaných, akumulačních vodních elektráren.

Pro Brazílii má tahle diverzifikace zajímavou přidanou hodnotu v tom, že FVE a VtE nepotřebují k provozu vodu, takže v suchých letech opravdu hodně pomůžou.

Vinkler
8. leden 2018, 08:23

No myslím, že hlavní důvod upuštění od výstavby je, že vhodné a laciné (obří) lokality se vyčerpaly.

Jan Veselý
8. leden 2018, 10:43

Kdepak, lokalit mají ještě dost. Problém je v tom, že v i Brazílii už přestalo být politicky průchozí vyhnat z nějaké oblasti všechny lidi a zlikvidovat celá údolí zatopením.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se