Brazílie končí s výstavbou obřích hydroelektráren, více prostoru dostanou jiné OZE

DomůEnergetika v zahraničíBrazílie končí s výstavbou obřích hydroelektráren, více prostoru dostanou jiné OZE

Brazilská vláda oznámila, že už nehodlá dále budovat velké vodní elektrárny, země se v následujících letech naopak plánuje zaměřit na rozvoj dalších obnovitelných zdrojů, včetně fotovoltaických a větrných elektráren. Výstavba obřích vodních elektráren v oblasti Amazonie je již dlouhou dobu cílem kritiky místní populace a ekologických sdružení.

Přechod od velkých hydroelektráren k výrobě elektřiny v solárních a větrných elektrárnách Brazílii umožní kromě vhodných podmínek rovněž klesající náklady na jejich výstavbu. Podle Interamerického institutu pro čistou energii fotovoltaické elektrárny dominovaly poslední aukci, kterou Brazílie pořádala na konci loňského roku.

Cílem kritiky ze strany původních obyvatel Brazílie a občanských sdružení se v poslední době staly především projekty velkých vodních elektráren Belo Monte a  São Luiz do Tapajós. Odpůrci výstavby po vládě požadují rozvoj dalších obnovitelných zdrojů a investice do zvyšování energetické účinnosti. Dopad odporu ze strany občanů, stejně jako vysoké náklady a rizika spojená s projekty přiznal i první náměstek ministra energetiky Brazílie Paulo Pedrosa.

Velká voda nahrává dalšímu rozvoji intermitentních OZE

Podle brazilského národního energetického plánu by do roku 2026 měl instalovaný výkon v solárních a větrných elektrárnách v zemi dosáhnout více než 40 GW. Se současným plánem brazilské vlády by tak měl podíl velkých hydroelektráren na elektroenergetickém mixu země postupně klesat a být nahrazen výrobou v solárních, větrných a malých vodních elektrárnách.

Dalšímu rozvoji intermitentních obnovitelných zdrojů a jejich snazší integraci do sítě nahrává právě i současný energetický mix země, jelikož Brazílie vyrábí ve vodních elektrárnách přibližně 70 až 80 % své elektřiny.