Domů
Energetika v zahraničí
Británie v zimě nezhasne, tvrdí provozovatel tamní sítě

Británie v zimě nezhasne, tvrdí provozovatel tamní sítě

Podle nové zprávy britského provozovatele přenosové soustavy, National Grid, nehrozí v zimním období Británii blackout. Společnost má pro toto období zajištěný přebytek výkonu, který by měl odpovídat stejné hodnotě jako v minulém roce. Zásoby plynu jsou dle provozovatele soustavy rovněž dostatečně zajištěné a Británie se nemusí ničeho obávat.

Britové se v zimě nemusí obávat blackoutu způsobeného nedostatkem zdrojů. S tímto tvrzením přichází pololetní analýza provozovatele přenosové a přepravní soustavy v Británii, National Grid. Dostatek elektrického výkonu, stejně jako i zásob plynu i v zimních měsících by měl být podobný jako v minulém roce.

Analýza National Grid počítá s výkonovým přebytkem, který by měl letos dosáhnout 5,5 % instalovaného výkonu a zajistit tak bezpečnost dodávek elektřiny. Tohoto přebytku přitom má být dosaženo za pomoci záložních zdrojů, bez kterých by byl tento přebytek pouze 0,1 %.

Očekávaný zdrojový mix Spojeného království pro zimní období 2016/2017. Zdroj: National Grid

„Výkonový přebytek pro tuto zimu je ve výši 5,5 %. Jde o dodatečný výkon, který budeme mít k dispozici nad očekávanou poptávku.  Věříme, že přebytek je zvládnutelný a máme k dispozici správné nástroje a služby, jako například dodatečné zálohy, na které se můžeme spolehnout i v době nejvyšší poptávky.“

Cordi O’Hara, ředitelka sekce System Operations v National Grid

Kapacitní platby a demand side response

Záloha výkonu je pro letošní zimu určená ve výši 3,5 GW a má být realizována skrze tzv. Supplemental Balancing Reserve (SBR), neboli doplňkovou vyrovnávací rezervu. Jde o specifický systém podobný kapacitním platbám, kdy jsou provozovatelé elektráren placeni za udržování dostupného výkonu (občas nesprávně nazývaných „kapacit“) i během zimních měsíců, kdy je vysoká poptávka po elektřině. Dalším prvkem, se kterým se začíná významněji pracovat je i tzv. Demand side response, kdy mohou být odběratelé finančně motivováni, pokud jsou ochotni snížit svoji spotřebu.

Zároveň s ujištěním o dostatku elektřiny National Grid ve své zprávě potvrdil i dostatek plynu pro období letošní zimy. Plyn by měl dle zprávy pocházet z řady zdrojů, kdy se kromě využití domácí produkce plynu počítá i s dodávkou z kontinentální Evropy a rovněž i dovezeným zkapalněným plynem.

“Jsme si jistí, že jsme provedli odpovídající kroky k podpoře fungování elektrického systému, a to tak abychom zajistili co nejlepší finanční dostupnost energií i pro zákazníky.”

David Graves, mluvčí National Grid

Komentáře

(1)

FRANK

13. červenec 2016, 14:01

tak hlavně že lukrativně a pouze na základě bilaterálních jednání s provozovateli ( jaksi mimoaukce:) , National Grid platí uhelným elektrárnám aby byly tou rezervou :)

Například Fiddlers Ferry v Cheshiru nebo Drax v North Yorkshiru.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.