Domů
Elektřina
ICA: Británii budou příští zimu sužovat výpadky elektřiny, vláda ujišťuje o opaku

ICA: Británii budou příští zimu sužovat výpadky elektřiny, vláda ujišťuje o opaku

Britská Aliance průmyslových společenství (Industrial Communities Alliance-ICA) varuje, že současné uzavírání velkých elektráren ve Velké Británii způsobí příští zimu výpadky elektřiny, navzdory ujištění o opaku ze strany vlády. Aliance upozorňuje na uzavření uhelných elektráren o celkovém instalovaném výkonu okolo 7 GW, které byly ještě tuto zimu k dispozici. Zároveň žádá vládu, aby přehodnotila výši uhlíkové daně. Mezi elektrárnami je i Eggborough, patřící českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH).

ICA, sdružení asociací napříč britským politickým spektrem ve své analýze tvrdí, že elektrizační soustava Velké Británie potřebuje pro příští zimu zajistit nejméně 2 500 MW dodatečného pohotového výkonu. Aliance žádá ministry, aby znovu zvážili výši uhlíkové daně, která je hlavním důvodem pro uzavírání uhelných elektráren.

U pěti elektráren, jež bylo tuto zimu k dispozici, bylo v několika posledních měsících ohlášeno částečné, nebo úplné uzavření na jaře tohoto roku. Uzavřením přijde Velká Británie o instalovaný výkon ve výši okolo 7 000 MW, což je téměř 10 % celkového instalovaného výkonu britských elektráren. Jedná se o následující elektrárny:

 • Longannet, Fife, Skotsko
  • vlastník – Scottish Power
  • výkon 2 300 MW – úplné uzavření
 • Ferrybridge, West Yorkshire
 • Eggborough,  Yorkshire
 • Fiddlers Ferry, Cheshire
  • vlastník – SSE
  • výkon zbývajícího bloku 2 000 MW – 500 MW zůstane v provozu
 • Rugeley, Staffordshire
  • vlastník – Engie
  • výkon zbývajícího bloku 1 000 MW – úplné uzavření

Uzavření elektráren Longannet, Ferrybridge a Eggborough bylo ohlášeno v minulém roce, uzavření Fiddlers Ferry a Rugeley v únoru tohoto roku.

Uhelná elektrárna Eggborough o výkonu 2 000 MW, vlastněná EPH, k jejímuž částečnému uzavření dojde letos na jaře. část elektrárny o výkonu 725 MW bude přesunuta do výkonové rezervy.

Společnost Engie, vlastník uhelné elektrárny Rugeley ve Staffordshire, která přišla s prohlášením o uzavření elektrárny na začátku tohoto měsíce, udává jako důvod nízké velkoobchodní ceny elektřiny, stejně jako uhlíkovou daň.

Aliance poznamenala, že na konci minulého roku soukromě vlastněný britský provozovatel přenosové soustavy National Grid zavedl systém smluv, aby motivoval vlastníky elektráren udržet alespoň část výkonu v rezervě (případ EPH). ICA ovšem nevěří, že jsou tyto kroky dostatečné.

Situace byla „na hraně“ již tuto zimu

Již nedostatek výkonu v síti, který postihl Velkou Británii v listopadu minulého roku a byl způsoben neplánovanou odstávkou několika elektráren, vedl k zamyšlení, zda je elektrizační soustava v zemi dostatečně stabilní.

Přebytek výkonu mezi špičkovým zatížením soustavy a pohotovým výkonem elektráren byl v zimě 2015/2016 5,1 %. Tuto situaci označila ředitelka  National Grid Cordi O’Hara za hraniční, ale zvládnutelnou.

Nastalá situace je důvodem, proč se britská vláda rozhodla pro výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C. Navzdory garantované výkupní ceně £92,5/ MWh v rámci podpory Contract for Difference, což je více než dvojnásobek současné ceny elektřiny na britském velkoobchodním trhu, bylo investiční rozhodnutí ze strany investora, francouzské státem vlastněné společnosti EDF, již poněkolikáté odloženo.

Přebytečný výkon v soustavě Velké Británie Zdroj: CarbonBrief.org

Výše zmíněná situace v kombinaci s uzavíráním uhelných elektráren ponechává elektrizační soustavu Velké Británie vystavenou nebezpečí nedostatku výkonu v případě neplánovaných odstávek elektráren či nepříznivých podmínek pro výrobu ve větrných elektrárnách.

Kroky ke zvýšení instalovaného výkonu již byly podniknuty

„Momentálně již byly učiněny kroky ke zvýšení instalovaného výkonu pro příští zimu. I nadále budeme spolupracovat s National Grid a OFGEM (Úřad pro trh s plynem a elektřinou) k podniknutí jakýchkoliv dalších nezbytných kroků potřebných k ochraně dodávky energie.“

popřel hrozbu výpadků mluvčí Ministerstva energetiky a klimatických změn (Department of Energy and Climate Change – DECC)

Stejná zpráva přišla od National Grid, který má zodpovědnost pro vyrovnání nabídky a poptávky elektřiny.

„Budeme pokračovat v úzké spolupráci s průmyslem, DECC a OFGEM. Již byly uzavřeny úspěšné tendry na 3 600 MW (rezervního výkonu) pro zimu 2016-17 a dále se zaměřujeme na podporu aktivit pro snížení poptávky po elektřině,“ řekl mluvčí National Grid.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se