17. srpen 2015
Bylo spuštěno připomínkové řízení pro projekty transevropské přenosové sítě TEN-E

Evropská komise zahájila veřejné připomínky a konzultace ohledně strategie transevropských přenosových sítí. Nyní se dotazuje veřejnosti a organizací na jejich názor ohledně dotčených projektů. Jak se uvádí na stránkách EU, tato možnost by mohla být zejména zajímavá pro ty organizace a občany, kteří se zajímají o dopad cen přenosu energie na koncovou cenu elektřiny a dopad těchto projektů na životní prostředí.
Připomínkové řízení je otevřeno po dobu 12 týdnů a bude uzavřeno 4. září. Cílem těchto společných projektů EU je lepší propojení elektrických a plynárenských soustav na mezinárodní úrovni. Toto ve svém důsledku povede k lepšímu propojení trhů, vyšší konkurenceschopnosti a vyšší spolehlivosti dodávek energií. To je zároveň jedním z 5 základních cílů Energetické unie.
Cílem veřejných konzultací je představit vývoj přenosových soustav a zlepšit povědomí veřejnosti o daných projektech. Neinformovanost veřejnosti je dle EU jednou z největších překážek pro budování nových projektů.
V rámci strategie TEN-E bylo stanoveno 9 prioritních koridorů, a 3 prioritní tématické oblasti. Prioritní koridory se týkají vždy území dvou a více států, kde je nutný rozvoj přenosových sítí, ať už elektrických, plynárenských či ropných. ČR spadá do 3 z 9 koridorů – 2 plynárenské a jeden elektrizační. Konkrétní projekty jsou k nalezení zde.
Prioritní tématické oblasti jsou:
- rozvoj smart-grids,
- evropská přenosová síť,
- mezinárodní síť CO2, která by pokryla celou Evropu.
Projekty, které spadají do těchto oblastí mohou žádat o přidělení statusu projektů společného zájmu (PCI). Tyto projekty jsou nejen podporovány evropskými zdroji, ale mají i zrychlenou a zjednodušenou administrativní část s cílem urychlit jejich realizaci.
Veřejná připomínková řízení k projektům společného zájmu jsou otevřena pro elektrizační a plynárenskou infrastrukturu do 19. června, pro projekty spadající do oblasti smart-grids a ropné infrastruktury do 26. června a projekty v rámci mezinárodní síťe CO2 lze připomínkovat do 15. srpna.
Mohlo by vás zajímat
7. březen 2016
1. březen 2016
16. květen 2024
28. leden 2025
31. srpen 2025
14. říjen 2025
17. říjen 2025
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.