Domů
Energetika v zahraničí
Čína chce datová centra chladit mořem, aby tak snížila náklady

Čína chce datová centra chladit mořem, aby tak snížila náklady

Čína chce datová centra chladit mořem, aby tak snížila náklady v energeticky náročném odvětví. Na jihočínském ostrově Chaj-nan už začaly práce na prvním komerčním datovém centru pod mořskou hladinou, které má být dokončeno za pět let. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na čínské úřady. Někteří odborníci jsou ale skeptičtí ohledně návratnosti investic.

Datová centra sestávají ze skříní serverů, které ukládají a zpracovávají data z internetu. Na chlazení spotřebovávají velké množství energie. Náklady na elektřinu představují zhruba 70 procent provozních nákladů čínských datových center, uvedla ekologická organizace Greenpeace.

Ve výstavbě projektu spojila síly společnost Highlander, která se zabývá námořní technologií, s místní vládou. Návrh podoby centra už byl dokončen a byl proveden i první průzkum oblasti u pobřeží. Na provoz datového centra má později dohlížet poskytovatel internetu Beijing Sinnet Technology.

Někteří odborníci mají za to, že podmořská datová centra budou mít díky studené mořské vodě lepší energetickou účinnost. Jiní jsou ohledně návratnosti investic a spolehlivosti podmořských zařízení skeptičtí.

„Ačkoli mohou být náklady na energii nižší než u datových center na souši, počáteční investice mohou být velmi vysoké,“ konstatoval analytik Jang Č‘-jung ze společnosti CCID Consulting.

„Ohledně ziskovosti jsem skeptik,“ dodal. Hodnota investice nebyla zveřejněna a není ani jasné, kdo bude projekt financovat.

Americká společnost Microsoft v roce 2018 ponořila datové centrum velikosti dodávky zhruba 35 metrů pod mořskou hladinu u Británie. Miniaturní datové centrum firma loni ze dna vyzvedla a experiment označila za úspěch.

Štítky:čína

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Kamil Kubů
25. květen 2021, 17:04

A nebylo by lepší jen dotáhnout tu mořskou vodu k tomu datovému centru? Pokud neleží uprostřed ostrova na vysokém kopci, potřebují jen trubku tam, trubku zpátky a čerpadlo. No rocket science needed.

Atom
25. květen 2021, 19:09

Měco takového měl u nás WEDOS jen vytápěl bazén.

Kamil Kubů
25. květen 2021, 19:29

To mě přijde ještě lepší. Takové centrum musí generovat obrovské množství tepla, které by mohlo zásobovat tepelná čerpadla v blízkém okolí. A ty mohou vytápět cokoliv. Zdroj v data centru je poměrně stabilní, s dostatečně vysokou teplotou pro vysoký topný faktor.

Místo neužitečného ohřívání oceánu by to dělalo něco užitečného.

Josef
25. květen 2021, 21:27

No jenže ono té energie zas tolik není navíc pobřeží Číny to jsou většinou subtropy, po většinu roku potřebujete klimatizaci a ne topení. Ale dávat servery pod hladinu moře to také nechápu podle mě se to nemůže vrátit. Ten důvod, ale nemusí být energetický , ale vojenský pokud schováte datové centrum někam do moře pak je mnohem lépe chráněno proti útokům než když ho máte v budově a to bude patrně pravý důvod tohoto výzkumu.

Rostislav Žídek
26. květen 2021, 00:32

To mi prijde v dost hypoteticke rovine...

Jakoze torpedo to znici i pod vodou. navic sledovat pohyb ponorek je mozna tezsi nez raket a letadel...

Kdyby to chteli chranit, spis to davaji pod zem.

Nejsem teda expert no...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se