Domů
Energetika v zahraničí
EIA: USA byly během posledního listopadového týdne čistým exportérem ropy a ropných produktů
Omezování těžby ropy USA. Ilustační foto

EIA: USA byly během posledního listopadového týdne čistým exportérem ropy a ropných produktů

Poslední listopadový týden byly USA podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) poprvé od roku 1991 čistým exportérem surové ropy a ropných produktů. Importy surové ropy do země v posledních letech klesly. Naopak americké rafinérie zpracovávají více ropy a USA tak získaly prostor pro větší export.

V týdnu od 24. listopadu do 30. Listopadu USA exportovaly přibližně 3,2 milionů barelů surové ropy denně a zároveň zhruba 5,8 milionů barelů ropných produktů denně. Tento fenomén je součástí dlouhodobějšího trendu klesajících importů surové ropy a rostoucích exportů ropných produktů a v poslední době čím dál tím častěji právě i surové ropy. Předkládaná čísla jsou ovšem do určité míry odhady, přestože EIA data získává od agentury U.S. Customs and Border Protection, která je zodpovědná za sběr dat o exportu USA. Přesnější informace jsou poskytovány po měsících.

Importy ropy do USA klesají, ale importérem zůstávají i nadále

Těžba surové ropy se v USA v poslední době zvýšila, v září dosáhla úrovně 11,5 milionů barelů ropy denně. Naopak importy surové ropy klesají. V roce 2005 dosáhly vrcholu 10,1 milionů barelů ropy denně. V roce 2014 klesly průměrné importy ropy na 7,3 milionů barelů denně a v loňském roce se mírně zvýšily na 8,0 milionů barelů denně.

Rafinérie v USA vyrábějí čím dál tím více ropných produktů. Nárůst v produkci dokonce předčil růst poptávky po ropných produktech v USA, což vedlo k nárůstu exportu ropných produktů z USA.

Spojené státy ale i nadále zůstávají importérem surové ropy. V září 2018 země importovala 7,6 milionů barelů ropy denně a exportovala 2,1 milionů barelů denně. Ke zlomu pomalu dochází v oblasti ropných produktů. V roce 2017 byly USA čistým exportérem například motorového benzinu a leteckého benzinu.

Importy a exporty ropy a ropných produktů z/do USA v období od ledna 2015 do listopadu 2018. Zdroj: EIA

Export ropy do Číny byl pozastaven

Nárůst exportu surové ropy proběhl i přes dočasné ukončení exportu do Číny. Čína dočasně uvalila na surovou ropu z USA importní cla, aby vyrovnala rozdíl v ceně mezi cenou surové ropy ve světě a v USA. V roce 2017 přitom byla Čína druhým největším importérem surové ropy z USA s importy 221 tisíc barelů ropy denně. To odpovídalo 19 % všech importů surové ropy z USA v 2017.

Exporty surové ropy z USA do různých oblastí v období od ledna 2015 do září 2018. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Petr
18. prosinec 2018, 12:27

To mi připomíná, že jestli nechce Západní Evropa začít vyrábět mýdlo z migrantů, tak už by měli začít připravovat plány na civilizované ukončení veškerého staršího chemického průmyslu o objemu Nizozemí a Belgie.

Tamním svým nezaměstnaným občanům by pak EU měla poskytnou alespoň oraganizační podporu na přestěhování do Německa, kde by mohli začít makat na stavbách a ve službách pro potřebné Asiaty a Afričany :)

Pavel
19. prosinec 2018, 23:46

Na civilizované ukončení by se mělo připravit rusácko, v souvislosti s tím jak budou nové zdroje ropy a plynu nahrazovat ty tradiční. Tedy pokud nechtějí žrát trávu jako ve Venezuele. Naštěstí rusáci jsou uvědomělí a na svém vlastním ukončení tvrdě pracují prostřednictvím masivní konzumace levného alkoholu a soustavném prohlubovaní epidemie aidsu.

frank
18. prosinec 2018, 13:38

Zajímavé, stalo se to teprve po druhé za tři čtvrtě století, jsme skoro přesně od 75 let od startu nejdelšího amerického ekonomického růstu v dějinách, růstu který vedl k baby boomu, boomu výstavby infrastruktury a globální dominanci USA .

Na základě současných čísel a současného stavu světové ekonomiky lze soudit, že každý růst ceny ropy o jeden dolar přinese USA cca 700 milionů dolarů, které přímo natečou do žil amerického růstu. Je to zároveň doklad snižujícího se vlivu OPEC a Ruska, protože samotné USA jsou už dnes v případě rostoucí ceny schopny prakticky zdvojnásobit těžbu ( odhadem až na 21-22 milionů bpd) a tak OPECu zbývá jen obava o ztrátu tržního podílu.

Prohlubující se evropská závislost na dovozu energetických surovin je v přímém kontrastu k situaci a vývoji pozice USA a dlouhodobě nevěští nic dobrého pro evropský růst a surovinovou bezpečnost EU jako takové.

Navíc díky Brexitu se brzy můžeme dočkat nového energetického spolku, který ovládne export energetických surovin na severní polokouli, USA-Británie-Canada a přihoďmě si k tomu Norsko a můžou klidně ovládnou kohoutky. A Evropa bude opatrně mrkat na Rusko :(

Petr
18. prosinec 2018, 14:01

Spíš je to doklad toho, že se nevyhnutelně zformuje SuperOPEC, kde hlavní hráči USA, Rusko a Saudská Arábie začnou přez ropu a plyn ždímat většinu světa, zvláště pak EU, Japonsko, Indii a Čínu.

frank
18. prosinec 2018, 14:16

super Opec ? Nulová šance, navíc Čína si celkem brzo pořídí vlastní ropná pole :)

Martin Hájek
18. prosinec 2018, 19:36

USA nikdy nemohou být součástí OPECu, protože nemají žádný nástroj na regulaci produkce, která je plně v soukromých rukou a řídí se výlučně tržní cenou. Navíc tamní antimonopolní zákony jednoznačně zakazují firmám kooperovat s cílem ovlivnit cenu jejich produktu. To mohou dělat jen státy, kde je ropný sektor buď zcela nebo do značné míry ve státních rukou. Spíše zažíváme soumrak OPECu, jehož podíl na světové těžbě a tím i schopnost hýbat trhem značně zeslábly.

frank
18. prosinec 2018, 20:31

nikde jsem neřekl, že budou součástí OPEC :) , ve skutečnosti jsem řekl, že se můžeme dočkat založení spolku nového viz první příspěvek větve, spolku neregulované a svobodné těžby :)

Prostě něco co nevoní jak OPEC tak EU :)

Petr
19. prosinec 2018, 09:01

Ale mají nástroje, a hafo.

Nejjednodušeji můžou přestat těžbu ropy skrytě dotovat, a naopak ji pořádně zdanit a dokonce daň každý rok měnit podle dohody s OPEC.

Josef
18. prosinec 2018, 23:25

Ždímat můžete jen do té míry aby jste byl levnější než alternativy. Cena ropy nemůže být dlouhodobě nad cenou alternativ. A ceny alternativ k ropě rok od roku klesají a navíc odvětví ,které se bez ropy plně obejdou je stále více. Ve skutečnosti jsou to ropné státy , které tahají za kratší konec provazu. Kdyby začaly prodávat ropu dejme tomu za 140USD ta by držela , vedlo by to nejdříve k recesi , jenže pak by spotřeba ropy prudce klesla , protože by ropa rázem zmizela z vytápění domů pak postupně z osobní individuální , hromadné a nakonec i nákladní dopravy - náhrada plynem a el. mobilitou. Další na řadě by byl chemický průmysl místo ropy by používal jiné uhlovodíky. Kdyby došlo ke zdražení plynu i ropy zároveň bylo by to horší , ale opět by se prosadily alternativy - jaderná energetika , uhlí , OZE , umělá paliva , el. mobilita. Cena ropy nebude vysoká podle mého názoru nejméně 5 let , pak odpadne ochota USA dále zvyšovat těžbu , ale zase nastoupí el. mobilita růst spotřeby ropy začne nejdříve stagnovat a od roku 2030 klesat a to bude zlom v emisích CO2. Mezi lety 2030 a 40 si OPEG uvědomí ,že musí snížit ceny , protože jinak zůstane jejich ropa v zemi na úkor Americké , to povede k trvalému poklesu cen ropy a i těžby v USA a dále k prudké modernizaci hospodářství v Africe , která nahradí levnou pracovní sílu stále dražší Asie. Díky levné ropě a rozmachu Afriky bude její spotřeba klesat jen nepatrně nebo stagnovat.

Jan Veselý
19. prosinec 2018, 07:58

Ten proces už se dávno (od ropných šoků kolem roku 1970) postupně děje. Z výroby elektřiny ropa prakticky vymizela, ve vytápění jsou to úplně drobné zbytečky, v chemické výrobě už byla nahrazena taky skoro všude. I za 60 USD/barel je prostě drahá. Nad vodou jí drží jen a pouze doprava, kde donedávna nebyly alternativy (a chuť je hledat). Jestli jste ten Josef z HK, tak už v jedné alternativě jezdíte. Pokud má pravdu Tony Seba, tak když se rozběhne likvidace spotřeby ropy v dopravě, bude tržní rovnovážná cena ropy 25 USD/barel. Se všemi důsledky.

Petr
19. prosinec 2018, 09:07

Jenže nahrazování ropy je stejně dlouhodobě dotačně prosazováno hlavně v EU a Číně, a čím déle tím bude nahrazování jednoduší a levnější.

Takže pro těžare vychází logicky nejlíp provést poslední velké zdražení teď a snažit se to udržet ještě 15-20 let.

A pak teprve až nechat ceny padnout na běžné tržní úrovně soutěžící s široce rozšířenými alternativammi, kdy už nebude ropa moc důležitá, a těžit se bude jen z nejlevnějších zbylých vrtů.

Martin Hájek
19. prosinec 2018, 09:29

Tak politické "prosazování" je jedna věc a reálné výsledky věc úplně jiná. V EU i v Číně samozřejmě v posledních letech spotřeba ropy roste. I kdyby se rozjela masivně elektromobilita, dopad na spotřebu ropy bude velmi omezený, protože se nebude týkat nákladní dopravy, která je ve skutečnosti hlavním konzumentem ropy. Šejkové si ještě přijdou na své, technologií se zatím bát opravdu nemusí.

Petr
19. prosinec 2018, 09:43

Ale musí.

Čína už během 40ti let zvedla počet obyvatel měst ze 30% na 70%, a ve všech se teď začala rychle budovat metra, tramvaje nebo alespoň povinně elektrické autobusy.

Taky při každé nové generaci továren, tam tyto jsou pokaždé daleko větší a centralizované, takže už nepotřebují tolik převážení náklaďáky mezi fázemi výroby jako na Západě, kde doteď jelo velké protiodborářeké hnutí preferující továrny jen do 500 zaměstnanců.

Prostě s postupujícícm časem a vývojem se věda a výroba nezadržitelně posunují dál, a příkladně baterie neustále zlevňují. Teď dokonce po otevření nových obřích dolů s postupně robotizovanou těžbou už sletěla i cena lithia.

loudil
18. prosinec 2018, 22:19

Kdysi optimisté čekali , že se snižováním importu ropy do USA bude automaticky klesat i deficit jejich zahraničního obchodu. Nikoli, nestalo se. USA mají v obchodě zbožím měsíční deficit přes 70 mld. USD =za rok přes 800 mld. USD. USA více spotřebovávají než jsou schopny nabídnout. Dolar by měl silně oslabit, to jediné může US exportu pomoci. Dolar je nadhodnocen. Dolar by měl padnout z 1,13 za Euro na 1,60 , poté by se začali jejich exportéři teprve prosazovat.

frank
19. prosinec 2018, 08:57

zajímavý komentář od člověka vašeho typu Usa si nic jiného než slabý dolar nepřejí a slabý dolar to jeden z nejděsivějších scénářů pro EU a hodně špatný pro Čínu :) Ty komentáře samozřejmě pochází z dob, kdy se výroba teprve začínala přesouvat ke štrajpudlíkům v Číně, kteří ovšem již nechtějí býti štrajpudlíky a pracovat za hubičku, navíc do toho ten Trump :) Takže se nacházíme v přechodném období a s tím deficitováním USA si rád pár let počkám jak to dopadne :) Obecně neřešitelná je tato situace pro Rusko , které nic kromě energii vyvážet neumí a umět nebude nu a slabý dolar by jim zaťal do prkenice ještě víc než současná levná ropa a plyn. No řekneme si to za 2 pětiletky, až Německo přestane financovat evropský obchodní deficit, protože ztratí vlastním úsilím veškerý průmyslový potenciál .

Petr
19. prosinec 2018, 09:18

No jasně USA přímo nesnáší, že musí ve výměném obchodě supernáročně tisknout počmárané papírky, kdežto Číně stačí pouze vyrábět televize, ledničky a iPhony :)

Do teď to USA a hlavně tamním banksterům naprosto vyhovovalo.

Teprve teď když se hraje o konečný robotický průmysl to začíná být jiné, a tak se nakonec povolí a standartizují ochraná cla 15-20% na většinu zboží, aby velké velmoci zajištěně robotizovali veškerou hlavní výrobu na svém zabezpečeném území.

frank
19. prosinec 2018, 10:04

no bať, nepamatuji si, že by kdy za posledních 25 let zaznělo z FEDu jediné slovo obav se slabého dolaru, o příliš silném hovořili pořád... No a když s tou radou oslabit přijde entita sputnik, pardon loudil, který vůbec netuší, jak by to jeho straně uškodilo a američanům pomohlo :) Eště k té robotické výrobě, ono se totiž klidně může stát, že pak mezinárodní obchod vůbec nebude potřeba, si to prostě státy vytisknou doma :) To až si uvědomí v Německu to bude mazec...

loudil
20. prosinec 2018, 11:51

Roku 2008 v červenci byl Dolar na 1,60 za Euro a vůbec jsem nepozoroval, že by se z toho Čína "nějak podělala". Roku 2009 stoupl čínský HDP o 9 %, USA HDP klesl o 3 %. Slabý Dolar by pomohl US exportérům vyvážet ven a obchodní bilance USA by se trochu srovnala. A ještě by stouply ceny komodit měřené v USD, většině světa by to ale nevadilo, když by padl Dolar dolů. Příklad : Roku 2008 byla ropa za 140 USD a my dávali za jeden USD jen 15 Kč = ČR vydávala za dovoz barelu ropy 140 x 15 = 2100 Kč což docela šlo. Propad Dolaru by vykopl Čínu na první místo na světě měřeno nominálním HDP , v HDP v PPP již první je. Dne je nomnální HDP Číny - 13 bil. USD a USA HDP = 20 bil. USD. Pokud by tak Dolar výrazně padl dolů, bezpracně to Čínu vyšvihne na první místo na světě v HDP nominal. Podíl USA na velikosti světové ekonomiky by výrazně poklesl. cca. ze dnešních 23 % na asi 15 %. Silný Dolar drží USA jako světovou mocnost, když se začne potácet je s USA definitivně konec.

Pavel
19. prosinec 2018, 23:42

Jinými slovy, číňani se zesraIi strachy, když došlo na Trumpova cla.

loudil
20. prosinec 2018, 11:53

To : Pavel

Nikoli, přebytky obchodu Číny s USA dál narůstají i když existují cla. To, co čekal Trump nenastalo , nastal pravý opak.

svpl
23. prosinec 2018, 14:52

… a proto se číňani připlazili s prosíkem.

Pavel
23. prosinec 2018, 14:55

.. a proto se číňani připlazili s prosíkem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se