Americko-čínské obchodní příměří povzbudilo akciové trhy v Asii, růstem o více než čtyři procenta zareagovala i ropa. Slabší jsou takzvané bezpečné měny – například americký dolar či japonský jen, protože investoři se znovu ochotněji pouštějí do rizikovějších obchodů.

Index CSI300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes vzrostl o 2,78 procenta na 3260,95 bodu. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 přidal 1,00 procenta na 22.574,76 bodu. Vystoupil tak na šestitýdenní maximum.

Cenám ropy pomáhá kromě smíru mezi Spojenými státy a Čínou také očekávání, že se na jednání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších důležitých producentů ropy tento týden ve Vídni dohodne snížení těžby. Krátce před 10:00 SEČ přidávala severomořská ropa Brent 4,2 procenta na 61,95 USD za barel, americká lehká ropa WTI pak měla k dobru 4,5 procenta na 53,20 USD.

Euro k dolaru přidávalo 0,4 procenta na 1,1359 USD, jednotné evropské měně pomohly i signály, že italská vláda jedná o snížení rozpočtového deficitu. K japonskému jenu euro přidávalo 0,4 procenta na 128,90 JPY.

Britská libra vykazovala k dolaru nárůst o 0,4 procenta a prodávala se za 1,2795 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel 0,6 procenta na 96,72 bodu. Dařilo se čínskému jüanu, který posílil o jedno procento.

V obchodním sporu, který otřásl finančními trhy a který ohrožuje světový ekonomický růst, se Spojené státy a Čína na summitu G20 v Argentině domluvily na 90denním příměří. Po tuto dobu se budou snažit vyjednat obchodní dohodu a nebudou zavádět nová cla. Čína navíc slíbila nákup některého zboží z USA.

Americký prezident Donald Trump slíbil, že od ledna nezvýší clo na 25 procent ze současných deseti na čínské zboží v roční hodnotě 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč). Nebudou zavedena ani žádná jiná cla. Peking pak souhlasil, že koupí blíže neurčený, ale velmi podstatný objem zemědělského, energetického a průmyslového zboží a dalších produktů z USA.

Štítky: ropaUSAčína

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *