Enappsys: Británii čeká další těžká zima, ceny elektřiny porostou

DomůEnergetika v zahraničíEnappsys: Británii čeká další těžká zima, ceny elektřiny porostou

Británie má před sebou podle nových údajů od Enappsys z hlediska rezervního instalovaného výkonu horší zimu, než tu loňskou. Loni se ceny elektřiny v důsledku nedostatku výkonu vyšplhaly v určitých hodinách až na 70násobek běžné hodnoty. S nedostatkem instalovaného výkonu má v budoucnu pomoci nově plánovaný podmořský kabel s Francií o přenosové kapacitě 2 GW nebo jaderná elektrárna Hinkley Point C. 

Nová data upozorňují na možné další zvyšování velkoobchodních cen ve Velké Británii v důsledku ubývajícího instalovaného výkonu. Již v loňském roce byla situace v zimě pro Velkou Británii velice napjatá. V hodinách s nedostatkem výkonu zaplatil správce sítě National Grid za MWh až 2500 £/MWh, což je přibližně sedmdesátinásobek současných cen na britském trhu.

Data ukazují, že v dalším zimním období bude výkonová rezerva až v 85 hodinách nižší než 2 GW v případě, že bude stejná spotřeba elektřiny jako v loňském roce.

Uhelná elektrárna Eggborough ve Spojeném království.
Uhelná elektrárna Eggborough ve Velké Británii Zdroj: biomassmagazine.com

Celkem ve 12 hodinách by podle predikcí mohlo dojít k přebytku spotřeby nad aktuálním dostupným výkonem. Za nápravná opatření si budou muset připlatit spotřebitelé elektřiny.

„Vysoké ceny nemusí být vždy pouze negativní. Lákají investory ke stavbám nových elektráren.“
Phil Hewitt, ředitel Enappsys

Velké Británii ubývá instalovaný výkon zejména v uhelných elektrárnách. Řada britských elektráren se blíží k době své životnosti a kvůli nákladům na udržování elektráren v chodu přestávají být výdělečné. K tomu přispívá i zavedená daň na emise uhlíku (23,6 EUR/t), která upřednostňuje plynové elektrárny s téměř polovičními emisemi.

„Rezerva pro příští zimu bude napjatá, ale zároveň zvládnutelná. Věříme, že máme dostatek nástrojů na to, abychom celý systém udrželi v chodu. Historicky trh vždy dobře reagoval na období s nižší výkonovou rezervou a neočekáváme, že by tomu nyní mělo být jinak.“
National Grid

Hinkley Point výstavba
Výstavba Hinkley Point C Zdroj:edfenergy.com

Jako řešení vidí britská vláda stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C, která by měla být v provozu od roku 2025. Poté, co společnost EDF odložila investičního rozhodnutí prakticky na neurčito, se termín zdá být čím dál méně reálný. Společnost přitom riskuje, že v případě delších prodlení může přijít o garantovanou štědrou podporu ve výši až 90 £/MWh.

Nový podmořský kabel s Francií má zdvojnásobit možnosti importu

Kromě jaderné elektrárny Hinkley Point C je v plánu i nové propojení s Francií, které by mělo zvýšit kapacitu pro import o další 2 GW. Současné možnosti pro import by se díky tomuto propojení zdvojnásobily.

Celková cena projektu je plánována na £1,1 mld. a do provozu by měl být uveden v roce 2021, tedy o čtyři roky dříve než jsou plánovány nové bloky elektrárny Hinkley Point C.

Projekt by měl být oficiálně oznámen během dnešního dne.