Domů
Energetika v zahraničí
Gazprom nezastaví vývoz plynu do Moldavska, které včas nezaplatilo za dodávky

Gazprom nezastaví vývoz plynu do Moldavska, které včas nezaplatilo za dodávky

Ruská plynárenská společnost Gazprom se dohodla, že nezastaví vývoz plynu do Moldavska, které nedokázalo včas zaplatit za dodávky. Informovala o tom agentura Reuters. Firma dodala, že očekává plné uhrazení platby za dodávky v pátek. Rozhodnutí Gazpromu tím přinejmenším pro tuto chvíli odvrací energetickou krizi v Moldavsku.

Gazprom v pondělí varoval, že by kvůli neuhrazené platbě 1,3 miliardy moldavských lei (zhruba 1,7 miliardy Kč) mohl dodávky plynu do Moldavska do 48 hodin přerušit. Moldavská vláda dnes uvedla, že podnikla veškerá opatření, aby zajistila páteční uhrazení splatné částky.

Gazprom se koncem října dohodl s Moldavskem na prodloužení smlouvy o dodávkách zemního plynu o pět let. Platnost smlouvy vypršela na konci září. Jednání o jejím prodloužení komplikovaly neshody kolem ceny plynu i dluhů za dřívější dodávky a Moldavsko se během rozhovorů kvůli obavám z nedostatku energie dokonce rozhodlo vyhlásit stav nouze.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell v říjnu prohlásil, že Moskva využívá zemního plynu k zastrašování Moldavska. Kreml však odmítá, že by se snažil využít rozhovorů o dodávkách plynu k vytváření politického nátlaku.

Komentáře(4)
Nefi
25. listopad 2021, 13:03

Moldavsko za 30 let moc nezapracovalo na diverzifikaci. Většinu důležitých rour mají přes Podněstří. To si odčerpává a nic neplatí. Zásobníky nemají žádné.

Teprve loni konečně otevřeli z Rumunska Ungheni-Kišiněv financované EIB.

Postupně se vytvořila dokonale Kafkoidní situace. Plyn, o kterém se zde bavíme, dodává Gazprom a dodává ho společnosti Moldovagaz. A Moldovagaz je samozřejmě dceřinou společností Gazpromu. Gazprom vlastně říká, že nedodá svým zákazníkům, svůj plyn, prostřednictvím své vlastní infrastruktury. To proto, že plyn tomuto Moldovagazu zajišťuje moldavská vláda a to samozřejmě prostřednictvím smluv se společností Gazprom.

30 let trvající moldavský socialistický smrádeček a tohle jsou výsledky.

Myslím, že poučení pro ČR je jasné. Propojení do rakouskéhu hubu Baumgarten by mělo být co nejdřív. Ať se pan Křetínský zlobí jak chce.

Ivan Novák
26. listopad 2021, 22:50

V návrhu desetiletého plánu rozvoje přepravní soustavy, co nedávno zveřejnil ERÚ, se to po čase opět objevilo, kupodivu se svižným termínem. Rakušané to snad taky už schvalují, nejasno v mezinárodní úřední koordinaci bylo odstraněno. EIA k tomu jsem na Cenia ale nenašel, tak nevím.

Ivan Novák
26. listopad 2021, 23:17

Ještě drobnost - pokud dojde na rychlé vyhlášení NP Soutok, jak chce budoucí vláda, bude mít propojení Břeclav-Baumgarten po žížalkách, jako při zablokování splavnění Labe pod Střekovem Naturou2000. Snad to není úmysl "chtěli jsme, ale nemohli".

markusaurelius
26. listopad 2021, 09:00

To je drzost nejvyššího stupně on ten Gazprom snad chce prachy za dodaný plyn .neuvěřitelně!!!!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.