Indie a Japonsko dosáhly dohody o spolupráci v jaderné energetice

DomůElektřinaIndie a Japonsko dosáhly dohody o spolupráci v jaderné energetice

Indie a Japonsko podepsaly 12. prosince v Dillí po mnoha letech vyjednávání memorandum o spolupráci v jaderné energetice. Před podpisem finální smlouvy o spolupráci bude ještě třeba vyřešit některé technické a právní otázky.  

Memorandum o spolupráci v jaderné energetice, podepsané japonským premiérem Shinzo Abem a jeho indickým protějškem Narendrou Modim, je výsledkem intenzivních jednání, která začala v roce 2010. Jednání byla pozastavena po havárii na japonské jaderné elektrárně Fukushima Daiichi v březnu 2011 a znovu obnovena byla v květnu 2013. 

„Memorandum o civilní jaderné spolupráci, které jsme podepsali, je více než jen dohoda o obchodu a čisté energetice. Je to zářivý symbol nové úrovně vzájemné důvěry a strategického partnerství ve věci nenásilného a bezpečného světa.“

Indický premiér Narendra Modi.

Modi dodal, že si uvědomuje významnost tohoto rozhodnutí a ujistil Japonsko, že Indie rozhodnutí hluboce respektuje a bude ctít společné závazky. V prohlášení Modi dále řekl, že finální smlouva o spolupráci bude podepsána po dokončení několika technických detailů. 

Podepsání této smlouvy umožní Indii importovat japonské jaderné technologie a servis.

Ukončení vyloučení Indie z mezinárodního obchodu s jadernými technologiemi

Premiéři Abe a Modi dále potvrdili, že budou usilovat o to, aby se Indie stala plnohodnotným členem Skupiny jaderných dodavatelů (Nuclear Suppliers Group). Indie byla z mezinárodního obchodu s jadernými technologiemi vyloučena na více než 30 let, jelikož nepodepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Izolaci Indie ukončila série speciálních smluv v roce 2009. Indie tak nyní může v oblasti jaderné energetiky obchodovat se zeměmi, se kterými podepíše smlouvu o spolupráci. Mezi tyto země patří Austrálie, Kanada, Francie, Kazachstán, Rusko, Velká Británie a USA.