Domů
Energetika v zahraničí
Medveděv: Rusko bude spolehlivým dodavatelem energetických surovin na Slovensko
Slovenské elektrarne EPH

Medveděv: Rusko bude spolehlivým dodavatelem energetických surovin na Slovensko

Slovensko může i nadále počítat s Ruskem jako spolehlivým dodavatelem energetických surovin, ujistil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv svého slovenského kolegu Petera Pellegriniho, který je na oficiální návštěvě Ruska. Pellegrini podle slovenských medií řekl, že energetická bezpečnost Slovenska není ohrožena. Za přítomnosti obou premiérů byla podepsána také dohoda o dodávkách jaderného paliva pro atomové elektrárny na Slovensku.

Slovensko, které z Ruska dováží kromě jiného ropu a zemní plyn, se obává snížení tranzitu ruského plynu přes své území po rozšíření plynovodu Nord Stream. Ten přivádí ruský plyn po dně Baltského moře do Německa a Moskvě umožní obejít při dodávkách suroviny do západní Evropy Ukrajinu.

Pellegrini označil Rusko za jednoho z nejdůležitějších partnerů Slovenska mimo EU.

„Slovensko je jednou z nejvíce otevřených ekonomik. Je proto pro nás klíčové, abychom měli vyvážené zahraničně-politické vztahy se všemi zeměmi,“ řekl předseda slovenské vlády, který rovněž pozval Medveděva na srpnové oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání, což bylo protifašistické vystoupení Slováků za druhé světové války.

Za účasti Pellegriniho a Medveděva podepsali zástupci největšího slovenského výrobce elektřiny, společnosti Slovenské elektrárne, a ruské firmy TVEL kontrakt na pokračování dodávek paliva do slovenských jaderných elektráren na roky 2022 až 2026 s možností prodloužení do roku 2030.

TVEL uspěl v mezinárodním tendru, palivo bude dodávat i pro dokončované dva bloky slovenské jaderné elektrárny Mochovce.

„Palivová divize Rosatomu má jedinečné zkušenosti a kompetence v oblasti výroby jaderného paliva pro reaktory VVER-440 dle specifických požadavků zákazníka. Všechny bloky provozované na Slovensku používají palivo vyráběné v našem výrobním závodě v Elektrostalu, který již realizuje zakázky pro nové slovenské jaderné bloky,“ řekla prezidentka společnosti TVEL Natallia Nikipelovová.

Současně bylo podepsáno memorandum mezi slovenským ministerstvem hospodářství a ruskou společností Rosatom ohledně využití jaderné energie na mírové účely.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Loudil
5. červen 2019, 21:03

Vyvážené vztahy, to je to pravé slovo. Slováci jezdí na ruskou naftu, topí ruským plynem a elektřinu si vyrábí pomocí ruského uranu. Přitom jsou členy EU i NATO a platí tam Eurem. Kdo nedbá vymyšlených varování pana Trumpa , ten si na rozdíl od jiných přímo lebedí.

Samuel
5. červen 2019, 23:55

Toto je asi jediné čo na Slovensku reálne funguje...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se