Domů
Energetika v zahraničí
Medveděv: Rusko bude spolehlivým dodavatelem energetických surovin na Slovensko

Medveděv: Rusko bude spolehlivým dodavatelem energetických surovin na Slovensko

Slovensko může i nadále počítat s Ruskem jako spolehlivým dodavatelem energetických surovin, ujistil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv svého slovenského kolegu Petera Pellegriniho, který je na oficiální návštěvě Ruska. Pellegrini podle slovenských medií řekl, že energetická bezpečnost Slovenska není ohrožena. Za přítomnosti obou premiérů byla podepsána také dohoda o dodávkách jaderného paliva pro atomové elektrárny na Slovensku.

Slovensko, které z Ruska dováží kromě jiného ropu a zemní plyn, se obává snížení tranzitu ruského plynu přes své území po rozšíření plynovodu Nord Stream. Ten přivádí ruský plyn po dně Baltského moře do Německa a Moskvě umožní obejít při dodávkách suroviny do západní Evropy Ukrajinu.

Pellegrini označil Rusko za jednoho z nejdůležitějších partnerů Slovenska mimo EU.

„Slovensko je jednou z nejvíce otevřených ekonomik. Je proto pro nás klíčové, abychom měli vyvážené zahraničně-politické vztahy se všemi zeměmi,“ řekl předseda slovenské vlády, který rovněž pozval Medveděva na srpnové oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání, což bylo protifašistické vystoupení Slováků za druhé světové války.

Za účasti Pellegriniho a Medveděva podepsali zástupci největšího slovenského výrobce elektřiny, společnosti Slovenské elektrárne, a ruské firmy TVEL kontrakt na pokračování dodávek paliva do slovenských jaderných elektráren na roky 2022 až 2026 s možností prodloužení do roku 2030.

TVEL uspěl v mezinárodním tendru, palivo bude dodávat i pro dokončované dva bloky slovenské jaderné elektrárny Mochovce.

„Palivová divize Rosatomu má jedinečné zkušenosti a kompetence v oblasti výroby jaderného paliva pro reaktory VVER-440 dle specifických požadavků zákazníka. Všechny bloky provozované na Slovensku používají palivo vyráběné v našem výrobním závodě v Elektrostalu, který již realizuje zakázky pro nové slovenské jaderné bloky,“ řekla prezidentka společnosti TVEL Natallia Nikipelovová.

Současně bylo podepsáno memorandum mezi slovenským ministerstvem hospodářství a ruskou společností Rosatom ohledně využití jaderné energie na mírové účely.

Komentáře

(2)

Loudil

5. červen 2019, 21:03

Vyvážené vztahy, to je to pravé slovo. Slováci jezdí na ruskou naftu, topí ruským plynem a elektřinu si vyrábí pomocí ruského uranu. Přitom jsou členy EU i NATO a platí tam Eurem. Kdo nedbá vymyšlených varování pana Trumpa , ten si na rozdíl od jiných přímo lebedí.

Samuel

5. červen 2019, 23:55

Toto je asi jediné čo na Slovensku reálne funguje...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.