Domů
Energetika v zahraničí
V Nizozemsku do roku 2030 skončí těžba plynu i výroba elektřiny z uhlí, boom čeká VtE

V Nizozemsku do roku 2030 skončí těžba plynu i výroba elektřiny z uhlí, boom čeká VtE

Rozvoj offshore větrných elektráren a navyšování přeshraničních kapacit má Nizozemsku pomoci vypořádat se s útlumem těžby plynu a uzavřením uhelných elektráren. Těžba plynu z největšího ložiska zemního plynu Groningen ležícího v Nizozemsku bude ukončena do roku 2030. Na konci příštího desetiletí už nemá být v provozu ani žádná nizozemská uhelná elektrárna.

V současnosti je podíl uhelných a plynových zdrojů na dodané elektřině v Nizozemsku podle zpravodajského serveru Platts 75 %. Postupně roste podíl elektřiny z nizozemských větrných elektráren, který se aktuálně pohybuje okolo 10 %. Důležitou součástí nizozemského energetického mixu je také import elektřiny, který zabezpečuje 10 % dodávek elektřiny.

Minulý měsíc nizozemská vláda oznámila dvě klíčová rozhodnutí, která budou určující pro transformaci nizozemské energetiky v následujícím desetiletí. Jedním z nich je oznámení plánu na útlum těžby z ložiska Groningen, jehož průběh je znázorněn na následujícím grafu.

Plán na útlum těžby ložiska Groningen (bcm = miliarda m³). Zdroj: Platts

Nizozemská vláda dále plánuje do roku 2030 uzavřít uhelné elektrárny a snížit emise uhlíku o 49 % v porovnání s rokem 1990. Podle vládní analýzy z října loňského roku však Nizozemsko o 2 % nesplní svůj cíl snížit emise skleníkových plynů do roku 2020. Cílem Nizozemska přitom bylo snížení emisí o 25 % ve srovnání s rokem 1990. K plnění obou cílů má přispět i výrazný rozvoj offshore větrných elektráren.

Čerstvý vítr do nizozemské energetiky

Nizozemská vláda koncem března představila ambiciózní plán, který má vést k nárůstu instalovaného výkonu v offshore větrných elektrárnách až na 11,5 GW do roku 2030. Postupným cílem je dosáhnout 4,5 GW instalovaného výkonu offshore větrných elektráren do roku 2023. Na období 2024-2030 tedy připadnou aukce na výstavbu offshore větrných parků o výkonu 7 GW.

Nizozemský provozovatel přenosové soustavy TenneT odhaduje, že díky současnému nastavení systému podpory může do sedmi let být podíl větrných a solárních elektráren na nizozemském energetickém mixu až třetinový.

TenneT také úzce spolupracuje s vládou na přípravě projektu výstavby umělého ostrova v Severním moři, který by mohl sloužit pro umístění větrných elektráren. Další možnou alternativou pro využití umělého ostrova je výstavba zařízení na výrobu vodíku, které by pro svůj provoz využívalo elektřinu z větrných parků.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.