Domů
Energetika v zahraničí
Plyn pro evropský trh zlevňuje, pomáhá předpoklad kratší odstávky v Norsku
Zdroj: Shell
Zdroj: Shell

Plyn pro evropský trh zlevňuje, pomáhá předpoklad kratší odstávky v Norsku

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh sestupuje z letošního maxima, na které se dostala v pondělí. Dnes po poledni vykazovala asi tříprocentní pokles pod 35 eur (865 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ke zklidnění situace přispěly zprávy, že odstávka na platformě u Norska bude kratší, než se čekalo. Norsko je teď klíčovým dodavatelem plynu do Evropy.

V pondělí se cena přechodně dostala nad 36 eur/MWh, což bylo maximum od loňského prosince. Byla to reakce na zprávu o neplánovaném výpadku dodávek plynu z platformy Sleipner Riser blízko západního pobřeží Norska.

Dnes po poledni cena termínového kontraktu na plyn s dodáním příští měsíc vykazovala ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pokles téměř o tři procenta a nacházela se těsně nad 35 eury za megawatthodinu. Dopoledne klesla pod 35 eur/MWh. Cena v TTF je pro evropský trh s plynem určující.

„Evropa je nyní více než kdy předtím závislá na norském plynu. Když jsou teď ruské plynovody věcí minulosti, zrak se upíná k oznámení společnosti Gassco, která provozuje norskou příbřežní síť,“ uvedla poradenská společnost Auxilione, na jejíž zprávu se odvolává agentura Reuters.

Norsko se v roce 2022 stalo hlavním dodavatelem plynu do Evropy. Do té doby to bylo Rusko. Je to výsledek politického rozhodnutí, kdy Evropa začala ruský plyn v roce 2022 odmítat kvůli ruské vojenské invazi na Ukrajinu z konce února téhož roku. Závislost na ruských surovinách se však Evropská unie snažila omezovat už dávno před válkou na Ukrajině.

Společnost Gassco dnes ráno uvedla, že problém na platformě Sleipner Riser vyřeší zhruba za dva dny. Oznámení podniku tak pomáhá mírnit obavy trhu, že by problém mohl být dlouhodobý.

„Trh očekával dlouhodobější potíže,“ uvedl zdroj z obchodování.

Navzdory poklesu ale ceny i tak zůstávají zvýšené, k čemuž částečně přispívá poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) v Asii. Je to kvůli vlně veder, obavám o dodávky ruského plynu do Rakouska a pomalejšímu nárůstu exportu ze Severní Ameriky, než s jakým se počítalo,“ řekl analytik Norbert Rücker ze společnosti Julius Baer. „Domníváme se, že tyto obavy jsou přehnané, protože tok plynu by se měl vrátit k normálu,“ dodal. Také v zásobnících je podle něj dost plynu.

Závislost Evropy na dovozu LNG byla otázkou ceny, nikoli nabídky, řekl Rücker. Podle údajů společnosti Gas Infrastructure Europe (GIE) byly evropské zásobníky plynu naposledy zaplněny ze 70,49 procenta. Na evropském trhu s emisními povolenkami pak cena referenčního kontraktu vykazovala pokles o 0,41 eura na 74,17 eura za tunu.

Velkoobchodní ceny plynu se začaly výrazněji zvyšovat na podzim roku 2021, ještě před válkou na Ukrajině. Podle části ekonomů je to v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu (European Green Deal), ve které Evropská unie stanovila harmonogram rychlého odklonu od fosilních paliv. V létě 2022, tedy už po začátku války na Ukrajině, kdy EU začala odmítat ruský plyn, cena suroviny v TTF krátce přesáhla 300 eur za megawatthodinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se