Domů
Energetika v zahraničí
Polsko a Německo převezmou domácí aktiva ruské plynárenské společnosti Gazprom
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Polsko a Německo převezmou domácí aktiva ruské plynárenské společnosti Gazprom

Polská vláda převezme polská aktiva ruské plynárenské společnosti Gazprom. Jde o podíl ve společnosti EuRoPol Gaz, což je vlastník polské části plynovodu Jamal-Evropa, významné části přepravní soustavy zemního plynu v Polsku. Na svém webu to dnes uvedl polský deník Rzeczpospolita a zprávu posléze potvrdila polská vláda. Krátce nato oznámila německá vláda, že zestátní bývalou dceřinou společnost Gazpromu, informovala agentura DPA.

Gazprom měl doposud v EuRoPol Gaz podíl 48 procent. Dalších 48 procent vlastní polská společnost PGNiG, nyní součást skupiny Orlen, zbylá čtyři procenta patří společnosti Gas Trading ze skupiny PKN Orlen. Polská aktiva Gazpromu se podle deníku Rzeczpospolita rozhodl na žádost Agentury pro vnitřní bezpečnost převzít ministr rozvoje a technologií Waldemar Buda.

Německé ministerstvo hospodářství svůj krok zdůvodnilo rizikem insolvence společnosti Securing Energy for Europe (Sefe), což by pak mohlo ohrozit bezpečnost dodávek energií v Německu.

„Aby se toto nebezpečí odvrátilo a udržela se provozní činnost Sefe, provádíme teď změnu vlastnictví. Společnost se tím stabilizuje,“ uvedlo ministerstvo.

Firma, která dříve nesla název Gazprom Germania, je pro dodávky plynu v Německu natolik důležitá, že v žádném případě nesmí zkrachovat, uvedla DPA. Už několik měsíců tuto firmu spravovala Federální agentura pro sítě, nyní spolková vláda přebírá firmu kompletně.

Mezi zákazníky Sefe patří komunální služby. V Německu má tržní podíl kolem 20 procent.

Berlín takto v krátkém čase zestátňuje přední energetickou firmu už podruhé. V září se dohodl na převzetí společnosti Uniper, která je v Německu největším dovozcem ruského plynu a která se dostala do existenčních problémů kvůli omezení dodávek ruského plynu a kvůli výraznému zvýšení ceny této energetické suroviny.

Polsko se rozhodlo dceřinou firmu Gazpromu vzít do nucené správy. Vyvlastnění podle ústavy není možné. Cílem je zajistit bezpečnost kritické infrastruktury pro přepravu plynu a omezit vliv ruského kapitálu, uvedl ministr Buda.

Společnost EuRoPol Gaz je provozovatelem 684 kilometrů dlouhé polské části plynovodu Jamal. Tím může proudit zemní plyn z poloostrova Jamal na Sibiři do Běloruska, Polska a Německa. Už delší dobu jím ale do Evropské unie plyn neproudí.

Polsko v září zatížilo Gazprom sankcemi a oznámilo, že aktiva podniku budou zmrazena. V dubnu Varšava uvalila sankce na 50 ruských oligarchů a společností, včetně Gazpromu, ve snaze zvýšit tlak na Moskvu za její invazi na Ukrajinu. Současně Rusko zastavilo vývoz plynu do Polska, protože Varšava odmítla platit v rublech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Medvedzig
14. listopad 2022, 22:18

Takze poliaci ako dalsi idu len kradnut cudzie!

Ivan Švančara
14. listopad 2022, 22:20

pozreli na predpoved pocasia a nie len optimizmus im mrzne.

Medvedzig
14. listopad 2022, 22:18

Takze poliaci ako dalsi idu len kradnut cudzie!

Pavel
17. listopad 2022, 17:57

Tak, tak, sudetským němcům je třeba vrátit jejich majetek.

Maly Jarda
14. listopad 2022, 23:06

Západ se stal říší loupeže ..

JVr
15. listopad 2022, 08:46

No nevím, oni by ten podíl od Gazpromu asi i koupili, ale předpokládám, že to není za současné situace možné (sankce atd...), Gazprom by jim to nejspíš ani neprodal. Poláci to ani neukradli i když dost možná zkrátka kvůli tomu, že jim to ústava nedovoluje (nucená správa není znárodnění).

Popravdě ono jim mnoho jiného nezbývá, o ty plynovody je třeba se starat protože se používají pro vnitrostátní rozvod plynu a rusové nemají jediný důvod se o ně starat. A dost možná ani příliš nemohou, uznávám, opět kvůli sankcím.

Pavel
17. listopad 2022, 17:58

Co se chystá vraždící rusácko západu zase uloupit, jardo?

hlpb
15. listopad 2022, 05:28

V pořádku, nechápu, že to trvalo tak dlouho. Včera OSN schválilo rezoluci, že rusko má zaplatit Ukrajině škody. Toto otevírá státům cestu jak zmrazený ruský majetek (hlavně 300 miliard dolarů devizových rezerv) převést do státního rozpočtu Ukrajiny. NICE.

Jan Stehlik
15. listopad 2022, 07:48

Rezoluce OSN nejsou právně závazné. Zatím jde o rezoluci co podpořilo nejméně států. Pokračuje tedy další oddělování západu od východu. Problém je, že východ je už dnes na jiné technologické úrovni ( kapitalismus) než bývalý sovětský svaz. Evropa se naopak potápí do regulací a zbožnych teorií.

hlpb
15. listopad 2022, 09:29

Jane, právně závazná samozřejmě není, ale díky této rezoluci bude možné vytvořit nové zákony v rámci EU, USA, Kanady, Austrálie a díky rezoluci OSN to bude právně OK. A následně se přesune cca 500 miliard dolarů směr Ukrajina.

Jimi
15. listopad 2022, 08:09

To měli udělat už 2014 (spolu s ukončením nákupu plynu - vidíme že to jde) a k letošní invazi by ani nedošlo. Ale co, lepší pozdě než nikdy. Se zločineckým teroristickým režimem se neobchoduje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se