Polsko se připravuje na výstavbu první jaderné elektrárny, u veřejnosti má podporu

DomůEnergetika v zahraničíPolsko se připravuje na výstavbu první jaderné elektrárny, u veřejnosti má podporu

Polsko se chystá na výstavbu své první jaderné elektrárny, která má být postavena na severu země v Pomořském vojvodství. Podle ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského plánuje vláda vybudovat jadernou elektrárnu do roku 2033. 

„Jaderná elektrárna je z hlediska nákladů na výstavbu dražší, zejména pokud jde o bezpečnost. Následný provoz je však mnohem levnější. Spotřeba paliva potřebného pro jadernou elektrárnu je ve srovnání s uhelnou elektrárnou velmi malá,“ uvedl Krzysztof Tchórzewski.

První polská jaderná elektrárna má být uvedena do provozu do roku 2033. Tento termín vychází z návrhu dokumentu o energetické politice, který byl zveřejněn pro veřejnou konzultaci loni v listopadu ministerstvem energetiky. Dokument předpokládá, že do roku 2043 bude v provozu 6 až 9 GWe v jaderných elektrárnách. Ty by měly vyrábět zhruba 10 % elektřiny v Polsku.

Výběr konkrétního místa v Pomořském vojvodství má proběhnout v roce 2020. Výběr technologie a generálního dodavatele se má následně uskutečnit v roce 2021. První blok nové jaderné elektrárny má mít instalovaný výkon mezi 1 GWe a 1,5 GWe.

Polská veřejnost je pro výstavbu jaderné elektrárny

V období mezi listopadem a prosincem 2018 provedla marketingová a výzkumná společnost PBS průzkum veřejného mínění ohledně výstavby první polské jaderné elektrárny.

V rámci průzkumu bylo osloveno celkem 1217 obyvatel měst Choczewo, Gniewino a Krokowa. Města se nachází na severu Polska. Průzkum zadala společnost PGE EJ1, dceřiná společnost polské státní energetické skupiny Polska Grupa Energetyczna (PGE), která byla zřízena pro řízení výstavby a následné provozování první polské jaderné elektrárny.

Na otázku, zda by obyvatelé podpořili výstavbu jaderné elektrárny v Polsku, uvedlo 69 % respondentů, že ano. Při minulém průzkumu v roce 2017 odpovědělo stejně 67 % respondentů. Nejvyšší podpora byla ve městě Choczewo, kde bylo pro výstavbu celkem 73 % respondentů.

Zdroj úvodní fotografie: IEA.org

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují