Polsko se připravuje na výstavbu první jaderné elektrárny, u veřejnosti má podporu
Polsko se chystá na výstavbu své první jaderné elektrárny, která má být postavena na severu země v Pomořském vojvodství. Podle ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského plánuje vláda vybudovat jadernou elektrárnu do roku 2033.
„Jaderná elektrárna je z hlediska nákladů na výstavbu dražší, zejména pokud jde o bezpečnost. Následný provoz je však mnohem levnější. Spotřeba paliva potřebného pro jadernou elektrárnu je ve srovnání s uhelnou elektrárnou velmi malá,“ uvedl Krzysztof Tchórzewski.
První polská jaderná elektrárna má být uvedena do provozu do roku 2033. Tento termín vychází z návrhu dokumentu o energetické politice, který byl zveřejněn pro veřejnou konzultaci loni v listopadu ministerstvem energetiky. Dokument předpokládá, že do roku 2043 bude v provozu 6 až 9 GWe v jaderných elektrárnách. Ty by měly vyrábět zhruba 10 % elektřiny v Polsku.
Výběr konkrétního místa v Pomořském vojvodství má proběhnout v roce 2020. Výběr technologie a generálního dodavatele se má následně uskutečnit v roce 2021. První blok nové jaderné elektrárny má mít instalovaný výkon mezi 1 GWe a 1,5 GWe.
Polská veřejnost je pro výstavbu jaderné elektrárny
V období mezi listopadem a prosincem 2018 provedla marketingová a výzkumná společnost PBS průzkum veřejného mínění ohledně výstavby první polské jaderné elektrárny.
V rámci průzkumu bylo osloveno celkem 1217 obyvatel měst Choczewo, Gniewino a Krokowa. Města se nachází na severu Polska. Průzkum zadala společnost PGE EJ1, dceřiná společnost polské státní energetické skupiny Polska Grupa Energetyczna (PGE), která byla zřízena pro řízení výstavby a následné provozování první polské jaderné elektrárny.
Na otázku, zda by obyvatelé podpořili výstavbu jaderné elektrárny v Polsku, uvedlo 69 % respondentů, že ano. Při minulém průzkumu v roce 2017 odpovědělo stejně 67 % respondentů. Nejvyšší podpora byla ve městě Choczewo, kde bylo pro výstavbu celkem 73 % respondentů.
Zdroj úvodní fotografie: IEA.org
Mohlo by vás zajímat:
Dotaz na autora: Nezdá se mi ten údaj 10% instalovaného výkonu (pro výstavbu 6 až 9GW v jádře).
Polsko má v uhlí 30,3GW, ve větru 5,83GW, v biomase asi 0,6GW, vodní el. 0,6GW, VPE 1,8GW a zemní plyn 2,4GW. ostatní jsou marginálie. Celkem asi 41GW. pokud tedy postaví 6-9GW v jaderných zdrojích, bude poměr na instalovaném výkonu 15 až 22%. Ovšem ve výrobě TWh/rok to bude ještě zajímavější. .-)
Nejspíš se počítá s nárůstem spotřeby i instalovaného výkonu z Vámi uvedených dnešních cca 41 GW na 60 až 70 GW v roce 2043. Tj. v tu dobu by tvořil instalovaný výkon v jaderných elektrárnách cca 10 % veškerého instalovaného výkonu. Toto mimojiné znamená, že plánované jaderné zdroje Polsku stačit nebudou, ale bude k nim muset stavět větrné, solární i paroplynové elektrárny. A možná to ani kvůli útlumu výroby v uhelných elektrárnách stačit nebude, a Polsko se nakonec stane dovozcem elektřiny ze zahraničí. Jaderné z Česka, větrné z Německa a vodní z Norska.
Polsko zcela určitě postaví elektrárny v takovém množství , aby nebylo závislé na dovozech. Poláci nechtějí být závislí ani na Rusech ani na Němcích s oběma těmito národy mají speciální vztahy. Dovoz z ČR nebo Slovenska nebude možný ,protože naše uhelné el. budou postupně odstaveny a budeme mít sami problémy pokrýt naší spotřebu.
Dobrý večer, autor nesprávně interpretoval údaj z článku, ze kterého vycházel, kde je uvedeno, že budou jaderné elektrárny v uvedeném roce vyrábět zhruba 10 % elektřiny v Polsku - http://www.world-nuclear-news.org/Articles/Poland-already-preparing-for-nuclear-plant,-says-e
V článku bylo opraveno.
Podle v prosinci zveřejněného návrhu dokumentu Energetické politiky Polska do roku 2040 to však vypadá spíše na 15-20% podíl, viz:
https://www.gov.pl/web/energia/draft-energy-policy-of-poland-until-2040
Zdá se mi to být příliš optimistické. 2019 - rozhodnutí o jádře, 2020 - rozhodnutí o místě stavby, 2021 - rozhodnutí o typu reaktoru a výběr dodavatele, tedy během 3 let zvládnout .1. Chceme jádro ? ANO ! 2. Kde to bude stát, 3. Jaký typ postavíme, za kolik to bude, kdo to postaví a jak se to bude financovat 4. Dá stát nějaké garance výkupu ? No nevím, když se dívám na už nekonečný zatím tříletý - "porod s Brexitem" či na tu naši - "dostavbu jádra" = budou velké bloky či malé bloky, vyřadíme Rusa či nevyřadíme Rusa, bude jeden reaktor nebo dva, bude to v Temelíně nebo v Dukovanech, jak se to ufinancuje,...atd. atd. = nekonečný trapný marasmus.
V Poľdku hrá hlavne to že vláda je JE naklonená viac než dosť v ČR je to také kostrbaté tak isto aj Brexit na ktorom sa vláda nevie dohodnúť.
To že dosud banksteři schválně brzdili v EU místní výstavbu, aby bylo obyvatelstvo nuceno přednostně dávat přebytečné peníze na bankovní účty a do jejich fondů investujících globálně do opačných částí světa, neznamená, že se to nemůže během 2 let převrátit přesně naopak. Když naštvaní předlužení spoluobčané pohrozí nejvyšším bankéřům provazem, a převedením práva tisknou peníze jen na demokraticky volené místní vlády.
Vy a ti vaši Banksteři. Včera jsme se tomu zrovna s velmistrem nejvyšší rady reptiliánů u piva řehtali když jsem mu to říkal. Ten jeho smích nechcete slyšet, jako když cirkulárkou řežete vlnitý plech.
Nikdo, opakuji nikdo, lidi nenutil brát si úvěr, to není chyba toho kdo je nabízí, ale těch co si je berou. Ale chápu, dá se to tak krásně využít na rozdmýchání nenávisti, protože lidé vždy hledají chybu jinde než v sobě.
Mimochodem žádná vláda na světě, byť na to mohou mít práva, peníze netiskne. Na světě jsou dvě instituce, které mohou rozhodnout o tisknutí USD, FED a Federální vláda USA, FED provádí emise dolarů se zelenou pečetí, vláda USA s červenou, objem "červených" dolarů v oběhu je dán zákonem, který schválil kongres někdy 1900-1920 a objem je asi 2mld dolarů. Tento může být kdykoliv změněn a objem červených dolarů v oběhu navýšen. Sto let to nikdo nedělal. Proč? protože je to práce a politici by byli s to způsobit hyperinflaci. A tyto bankovky musí v tomto objemu +- existovat v oběhu.
TO : carlos
Ono to tisknutí ničím nekrytých peněz skutečně probíhá. Naše ČNB aby udržela kurz Kč na 27 /Euro během 3 let nakoupila Eura za více jak 2 biliony Kč ,což je 50 % ročního HDP ČR. Kde těch nějakých 5 chlapů z ČNB vzalo ty 2 biliony Kč ? a čím byly vlastně kryté ? A "Banksteři" ve vládách i demokratických států existují. Jeden příklad. Roku 1999 zavedli v Polsku penzijní fondy podobného typu jako u nás a za 20 let si do nich 16 milionů Poláků naspořilo v přepočtu 1 bilion našich Kč. Nyní bylo rozhodnuto, že tyto fondy budou přetransformovány do individuálních penzijních účtů a bude při tom stržen "poplatek" 15 % celkové sumy. Tedy 16 milionů Poláků bude okradeno !!! o bratru 150 miliard !!!korun. Tyto peníze myjí být prý užity na zakrytí díry v současném penzijním systému Polska. Je to zestátnění individuálního majetku v demokratické zemi EU a NATO. Vláda Polska uloupí za bílého dne 150 mld. Kč svým občanům.
Vzhledem k tomu, že jde o Polsko, tak bych si mohl klidně vsadit, že výstavbu dostane Westinghouse a podmínky mu budou upraveny na míru. Ruská společnost bude z tendru vyřazena a ty ostatní tam budou jen do počtu. Tak hloupej je národ poláků. Ale co, když ze sebe chtějí neustále dělat slouhy, tak at je dělají. Tady je to dost podobné.
Hloupej slouha je je spíš ten , kdo vůbec neví, že Westinghouse byl až do loňska vlastněn Japonci ( Toshiba) a ti ho prodali Kanaďanům :)
Na polácích je jediné hezké, že se nepodělají z rusáků a jsou a byli vždy hradbou proti rozšíření Ruska do Evropy. Konečně v roce 1920 zachránili Evropu před bolševiky a ČSR jim v tom úspěšně bránila... prostě jsme paka.
Domnívám se, že to nakonec vyhrají Korejci s tím svým 1400 MW staroobjevem. Westinghouse je již mimo technickou realitu...
Pro Polsko je nejjednoduší a hlavně mnohem levnější kopírovat osvědčenou Dánskou a Německou strategii a postavit dalších 6 - 12 GW výkonu větrných elekráren. 6 GW už mají. To je skutečně 100% domácí zdroj energie bez nutnosti dovážet palivo a jaderné know how ze zahraničí.
Skvělý nápad. GW jako GW...
Ne, je rozdíl zda budou postupně nahrazovat špinavé uhlí nízkoemisním a špinavým jádrem nebo čistou větrnou energií. A u těch 18 GW u VtE určitě neskončí, budou pokračovat dál, jde to, dánové a němci už to vyzkoušeli.
Řekl bych, že Polákům je celkem u (_!_), jestli se Evropský parlament usnesl na tom, že je jádro čistý nebo špinavý zdroj. Pro ně asi bude podstatnější to, že ta německá a dánská "vyzkoušená" cesta prokazatelně přináší zhruba dvojnásobnou cenu elektřiny pro koncové spotřebitele, a emise stejně nijak zásadně nesnižuje.
Poláci mají rozum.Ne nějaké FV panely,větrníky a podobné nesmysly.
V současnosti je jádro smysluplný zdroj el.energie.A věřím,že ani tu
řepku s jedovatými postřiky moc nepěstují.A baví mě,že kašlou
na nějaké direktivy z Bruselu přikazující výrobu el.energie pomocí
fotovoltaiky,nebo větru.I oni už dávno ví,že pokaždé vítr nefouká,že slunce v noci nesvítí,že lithium na akumulátory v případě uskladňování
energie z FV zdrojů a větru bude čím dál dražší a nedostatkové
a likvidace FV panelů by je stálo obrovské finance.A kecy o neekologické
energii z jádra se také krmit nenechají.
Slyšel jste pane Blahno o spolkové zemi Bugenland, či o městech Hassfurt, Gaildorf, Mureck, či okresech Luechow-Danneberg nebo Hunsrück Rheinland? Žijí v nich stovky tisíc lidí, nejsou na moři a všechny jsou zásobovány obnovitelně generovanou elektřinou z místních zdrojů. Ten poslední je dokonce vývozcem 300% elektrické energie z OZE a má z toho ročně 44 milionů euro.
OZE byly před časem drahé, nové jsou nyní nejlevnější. Viz studie newyorské banky Lazard. Jádro stojí dnes v průměru 151 USD/MWh, zatím co vítr a fotovoltaika 42, resp.43 USD/MWh, uhlí (škody nejsou započteny) 102 a plynová kogenerace 58 USD/MWh. V Německu mají za tento rok 48,6% elektřiny z OZE, viz údaje Frauenhoferova institutu.
Pokud se týče likvidace FV panelů, tak v Evropě probíhá na nevídané úrovni 96%. Neznám žádnou jinou komoditu, která by se recyklovala v takové míře. Recyklací se získají cenné suroviny - křemík, stříbro , speciální krycí sklo a případně hliník.
Pane Smrži, vždycky, když se oháníte Burgenlanedm, tak zapomenete dodat, že jde o téměř čistě zemědělskou oblast se zaměřením na tuto oblast, turismus, maloobchod a rukodělnou výrobu. Je zde minimum průmyslu a velmi nízká hustota obyvatel. Tedy malá spotřeba elektřiny a ideální podmínky pro obnovitelné zdroje. Ovšem veškerá fotovoltaika, větrníky i kotle na biomasu se dováží odjinud, kde se také vyrábí elektřina (většinou ne OZE) pro jejich výrobu. To, že ve specifických geografických podmínkách a omezené spotřebě elektřiny lze vystačit s OZE, nikdo nepopírá. Ovšem je to uplatnitelné jen ve velmi omezeném počtu případu. To je vidět i z toho, že už skoro desetiletí se stále oháníte tím Burgenlandem. V Česku pak se zelení neustále ohánějí Kněžicemi, což je také velmi specifický případ využitelný pro další jen minimálně.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se