Domů
Energetika v zahraničí
Polský parlament schválil změnu pravidel ohledně větrných elektrárnách
Podpora OZE

Polský parlament schválil změnu pravidel ohledně větrných elektrárnách

Polští poslanci včera přijali návrh novely zákona o investicích do větrných elektrárnách. Předloha nyní zamíří do Senátu, uvedla zpravodajská televize TVN 24. Zmírnění jedněch z nejpřísnějších předpisů v Evropě ohledně větrných elektráren patří mezi milníky, jejichž dosažením Brusel podmiňuje uvolnění miliard eur pro Polsko z fondů Evropské unie, upozornila agentura Reuters. Upozornila, že v Sejmu neprošel liberálnější vládní návrh, jehož cílem bylo více než zdvojnásobit stávající výkon větrných elektráren.

Pro předlohu hlasovalo 214 poslanců, 27 bylo proti a 209 se zdrželo, uvedla TVN 24. Novela stanoví minimální vzdálenost větrné turbíny od obytných budov na 700 metrů. Nové turbíny budou moci být postaveny jen na základě místního územního plánu a vyhodnocení vlivu na životní prostředí, resp. vlivu hluku na okolí a zdraví obyvatel.

Novela ale ruší zákaz stavby budov v okolí existujících větrných elektráren. Počítá také s tím, že investor nabídne přinejmenším desetinu výkonu elektrárny obyvatelům obce, v jejímž katastru větrná farma stojí.

Stávající zákon, prosazený v roce 2016 vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), účinně blokoval investice do této oblasti tím, že zakazoval budovat větrné elektrárny do vzdálenosti desetinásobku výšky stožáru spolu s nejvýše postaveným listem vrtule od obytné budovy či přírodní rezervace.

Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Ilustrační foto

Vláda loni předložila návrh na radikální snížení této minimální vzdálenosti, s cílem zdvojnásobit stávající instalovány výkon větrných elektráren. Ale vládnoucí většina návrh zákona upravila a minimální vzdálenost stanovila na 700 metrů. To podle investorů odrazuje plánované investice.

Podle Polského sdružení pro větrnou energii (PSEW), které sdružuje asi 150 investorů, pozměňovací návrh sníží potenciální investice do větrných elektráren na pevnině o 60 až 70 procent, čímž je účinně odradí.

Vládní návrh původně počítal s tím, že investoři by do roku 2030 mohli zajistit dalších 12.500 megawattů větrné energie, což by více než zdvojnásobilo současný výkon.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Vladimír Šťastný
9. únor 2023, 19:01

Poláci dělají chybu.

Jiří Kelnar
10. únor 2023, 07:45

Měli by stavět nové uhelky? Anebo k těm plánovaným jaderkám vlastně VTE a FVE nejsou tak špatný nápad?

Pavel K
10. únor 2023, 08:51

Z mého pohledu potřebují plánované VtE a FVE řiditelné zdroje, protože tyto OZE jsou občasné. Takže VtE a FVE potřebují nějakou zálohu, na což zrovna JE nejsou z ekonomického pohledu vhodné.

Emil
10. únor 2023, 08:55

A co je tedy "z ekonomického pohledu vhodné", když to má být zároveň nízkoemisní?

Jiří Kelnar
10. únor 2023, 09:05

Obávám se, že cena levné a "ekonomicky vhodné" energetiky, jaká byla posledních 30 let, nám definitivně skončila. Ty jaderky drahý budou, ale jsou potřeba. A u OZE to samé. Jsem naprosto smířený s tím, že už nebudu mít silovku za 1,8 Kč za kWh.

Jiří Kelnar
10. únor 2023, 09:02

To určitě ne, jádro nemůže dělat zálohu. Jádro může být hezky masivním baseloadem a bude záležet jen na nás, jak budeme schopni rychle stavět Dukovany V a SMR a k tomu přesvědčovat NIMBY o tom, že chtěj mít jádro za barákem.

Byla by, ale hloupost si říct, že stavíme jádro a teď je to v cajku. Naopak ty OZE se dokáží stavět hodně rychle a mohou rychle snížit náš roční emisní rozpočet. Ano, musí se k nim budovat zálohy a to jak holt bateriové/PvE, tak i holt udržovat či rozšířit kapacity plynovek nebo udržet uhlí. Samozřejmě, že to není levný, ale ono to udržování výše emisí taky levný za čas nebude. A samozřejmě, že se to netýká jen Evropy, ale i USA, Číny, Japonska, Korei. Naštěstí tam všude už to taky začínají chápat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se