Průzkum: Německé společnosti stále častěji postihují přerušení dodávek elektřiny
Německé společnosti se stále více potýkají s krátkodobými přerušeními dodávek elektřiny. Potvrzují to průzkumy podniků, které provádí Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK).
Podle průzkumu se v Německu stále častěji objevují krátkodobé výpadky dodávek elektřiny v délce do tří minut. Podíl dotazovaných firem, které tyto výpadky hlásí, se v letech 2022 až 2024 zvýšil z 9 na 16 %. Dotazováno bylo celkem 3500 firem z různých odvětví.
Ještě více byly zasaženy podniky v průmyslovém sektoru, kde téměř 25 % firem hlásí přerušení dodávek elektřiny pod tři minuty. 11 % dokonce zaznamenalo delší výpadky. Na přesné důvody přerušení se DIHK firem nedotazovala, uvádí deník Tagesspiegel.
„Mnoho podniků se stále více obává o své dodávky energie. I krátké výpadky způsobují podnikům problémy. Mohou vést k zásadním omezením výrobních procesů, zejména v průmyslu,“ uvádí Achim Dercks, zástupce generálního ředitele DIHK.
Analýza také ukazuje, že tyto výpadky proudu mají někdy pro podniky značný finanční dopad. Přibližně polovina postižených podniků zaznamenává dodatečné náklady, například v důsledku výpadků výroby a poškození zařízení. U mnoha podniků tyto náklady dosahují výše 10 000 až 50 000 eur, v některých případech jsou dokonce odhadovány na více než 100 000 eur.
Podniky jsou stále náchylnější k výpadkům také kvůli digitalizaci a přechodu na procesy založené na elektřině s cílem ušetřit emise CO2, píše Tagesspiegel.
„Stabilní elektrické sítě musí být v průmyslovém centru, jako je Německo, nejvyšší prioritou. To platí tím spíše s ohledem na probíhající elektrifikaci průmyslových výrobních procesů,“ řekl Dercks.
Přibližně polovina podniků zavádí vlastní opatření
Podle průzkumu DIHK přibližně polovina podniků již přijala nebo plánuje přijmout vlastní opatření na ochranu proti krátkodobým výpadkům dodávek elektřiny. Patří mezi ně nouzové generátory nebo bateriové systémy.
„Výsledky jasně ukazují, že by podniky, provozovatelé sítí a Spolková agentura pro sítě měli spolupracovat na hledání dobrých řešení. Koneckonců je třeba zvážit složité otázky, zejména jakou úroveň bezpečnosti musí elektrická síť zaručit a kde naopak začíná odpovědnost společností. Je zřejmé, že důležitou součástí řešení této výzvy může být i další rozšiřování elektrických sítí,“ dodává Dercks.
Dodávky elektřiny jsou v Německu v mezinárodním srovnání spolehlivé
Celkově jsou dodávky elektřiny v Německu v mezinárodním srovnání velmi spolehlivé. V roce 2023 byly domácnosti a podniky bez elektřiny v průměru 12,8 minuty (ukazatel SAIDI pro neplánované přerušení dodávek), což je v mezinárodním měřítku jedna z nejnižších hodnot.
V posledním srovnávacím reportu Rady evropských energetických regulátorů (CEER) z roku 2022, který srovnával ukazatele spolehlivosti dodávek elektřiny a plynu z roku 2018, zaznamenalo Německo nejnižší trvání neplánovaného přerušení dodávek elektřiny z celé Evropy.
Srovnání ukazatele SAIDI pro neplánovaná přerušení dodávek v EU. Zdroj: CEER
Mohlo by vás zajímat:
to zní děsivě, stačí malé pobliknutí napájení a je zaděláno na velké špatné ve výrobním závodě, výpadek na několik minut pokud přijde bez varování může fabriku ochromit i na hodiny až dny, pokud nemá zálohu o výkonu v megawattech nebo spíš v desítkách MW
Jsou to obvykle mikrovýpadky resp. mžikové poklesy napětí třebas o délce trvání 80 až 300 ms. Jenže už jen těch 0.3 s stačí k tomu, aby jim zatuhla např. celá výrobní linka, kterou pak restartují třeba hodinu. Dá se to technicky řešit na straně odběratele, ale pro každýho je vždycky prvně levnějši zkusit dělat halo u distributora (ktery s tim není z principu schopen udělat nic, jelikož je to asi tak něco podobného jako se snažit zkrotit počasí).
Ve všem špatném lze najít pozitivum. V tomto případě je to větší motivace, výzva pro odstranění těchto negativ, které jsou sice spojeny s větší nákladovostí, ale nic nerešitelneho, není důvodu plakat nad rozlitem mléce.
Za prvé, v zásadní míře se nejedná o výpadky napájení, ale o mžikové poklesy napětí způsobené funkcí vzdálených ochran. Dnes je v módě mít kvůli zajištěnosti dodávek mít vsechno v síti propojené se vším, což je sice blahodárné z pohledu minimalizace dlouhodobých beznapětí událostí, avšak s tím se zvyšuje naopak četnost těchto mžikových událostí v síti.
Za druhé, cokoliv pod 3 minuty není legislativně výpadek napájení, který by vstupoval do hodocení saidi, saifi u distributora.
Za třetí, technologie u odběratelů musí být prostě konstruovány tak, aby překlenuly hluboké poklesy napětí v délce desítek či až stovek ms trvání.
"11 % dokonce zaznamenalo delší výpadky". Rozumíte tomu, takže zdaleka nejen mikrovýpadky 50-300 ms.
Jestli správně čtu obrázek, tak Němci na tom jsou skoro nejlépe v Evropě, řádově lépe než u nás.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se