Domů
Energetika v zahraničí
Řecko má v oblasti LNG velké plány, chce se stát hubem jihovýchodní Evropy

Řecko má v oblasti LNG velké plány, chce se stát hubem jihovýchodní Evropy

Řecko má v současnosti jeden LNG terminál Revithoussa, u kterého se plánuje navýšení jeho stávající kapacity z 5 na zhruba 7 miliard kubických metrů ročně. Zároveň Řecko plánuje vybudování dalšího LNG terminálu v oblasti Alexandroupolis v severním Řecku s kapacitou 6,1 bcm/rok. Celkově by tedy mohlo získat importní kapacitu LNG až 13 bcm/rok a být o krok blíže ambici stát se plynovým hubem jihovýchodní Evropy.

LNG terminál Revithoussa, jež byl spuštěn v roce 2000, je nyní jediným LNG terminálem Řecka. Jeho stávající kapacita 5 bcm/rok má být navýšena na 7 bcm/rok zemního plynu. Dále je plánován plovoucí LNG terminál Alexandroupolis v severním Řecku s kapacitou 6 bcm/rok. Projekt byl vytvořen společností Gastrade a státní řeckou firmou DEPA. Nyní o účast na projektu Alexandroupolis projevila zájem také bulharská státní společnost BEH.

Původně mělo být finální investiční rozhodnutí týkající se terminálu Alexandroupolis učiněno na konci roku 2017, následně ovšem došlo k jeho odsunutí na první čtvrtletí roku 2018. Nyní bylo opět odsunuto, a to na konec roku 2018. Důvodem je fakt, že firma Gastrade, provozovatel projektu Alexandroupolis, má v úmyslu propojit LNG terminál s plánovaným Interkonektorem Řecko-Bulharsko (IGB). Oba projekty by měly být zprovozněny v podobnou dobu, v roce 2020.

Plynová infrastruktura Řecka včetně LNG terminálu Revithoussa i plánovaného terminálu Alexandroupolis. Na mapě jsou také zakresleny přerušovanou čarou plánované plynovodní projekty. Zdroj: entsog.eu

Řecké ambice stát se hubem jihovýchodní Evropy

LNG zařízení je podle informací serveru Platts navrženo tak, aby fungovalo společně s plánovaným IGB, jež má dodávat ázerbájdžánský plyn dodávaný infrastrukturou TANAP a TAP do jihovýchodní Evropy. LNG Alexandroupolis cílí zejména na trhy Bulharska, Rumunska, Srbska, Makedonie, Maďarska a Ukrajiny. Podle Gastrade přitahuje zájem kupříkladu USA, Kypru, Izraele, Kataru a Alžírska jako potenciálních dodavatelů.

Pokud by byly oba plánované projekty v oblasti LNG v Řecku realizovány, země by tak získala importní kapacitu 13 miliard kubických metrů zemního plynu ročně. Spotřeba Řecka přitom v loňském roce byla o něco více než 4 bcm/rok. Řecko má nicméně ambice stát se hubem zemního plynu pro region jihovýchodní Evropy, naprostá většina tohoto zemního plynu by tak byla transportována dále do Evropy.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.