ScottishPower se zbavuje konvenčních aktiv, elektřinu bude dodávat z větrných elektráren
Skotská energetická společnost ScottishPower se dohodla na prodeji svých konvenčních elektráren a hodlá se soustředit pouze na větrné zdroje. Tímto krokem se stane první britskou společností, která ukončí výrobu elektřiny z plynu nebo uhlí.
ScottishPower, energetická společnost patřící do skupiny španělské nadnárodní firmy Iberdrola, souhlasila s odprodejem svých konvenčních zdrojů o celkovém výkonu 2 566 MW. Mezi prodávanými elektrárnami jsou plynové zdroje, přečerpávací elektrárny a vodní elektrárny. Všechny tyto zdroje nyní přejdou za 800 mil. EUR (cca 20,5 mld Kč) pod společnost Drax Group. Scottishpower chce dodávat elektřinu svým zákazníkům převážně pomocí větrných zdrojů.
“Opouštíme výrobu z uhlí a směřujeme do budoucnosti, která bude napájená levnější zelenou elektřinou. Uzavřeli jsme uhelné zdroje, prodali plyn a postavili dostatek větrných zdrojů pro zásobování 1,2 mil. domácností.”
Keith Anderson, CEO ScottishPower
ScottishPower má nyní v provozu, či rozestavěno 2700 MW výkonu ve větrných elektrárnách. Zároveň má v plánu postavit dalších 3000 MW v příštích letech. Firma plánuje investice převyšující 5,2 mld. liber do chytrých sítí a obnovitelných zdrojů v průběhu příštích 4 let.
Celý prodej spadá do koncepce Iberdroly, která si nastavila cíle pro snížení emisí o 30 % do roku 2020 oproti roku 2007 a do roku 2050 by ráda byla bezemisní. Oproti tomu firma Drax, která elektrárny koupila, také počítá s větším nástupem obnovitelných zdrojů, a proto si nyní pořizuje zdroje, které jsou schopny poskytovat flexibilní dodávku energie podle poptávky v elektrizační soustavě.
Mohlo by vás zajímat:
Tak je pravda, že Británie má nejspíš nejlepší podmínky pro mořské větrníky na světě, je docela blízko k jednomu z pólů, a vítr tam na jednom jejím do vod prodlouženém konci fuká jinak než na druhém.
Němci a Dánové se budou muset domlouvat s Norskem, a přenechat mu nejspíš většinu zisků, nehledě na nutné násobně delší kabely DC přenášející elektřinu k hustě obydlenému vnitrozemí.
Němci a Dánové si do toho chomoutu lezou sami, jsou to oni, kteří nejsou schopni akumulovat přebytky výroby na svém území .
Svým způsobem je to podobně paradoxní situace jako s rakouskými přečerpávacími elektrárnami, které si nasmlouvaly proud z jaderných zdrojů v okolí Rakouska a ten pak prodávali jako " zelenou energii z hor" převážně Němcům.
Dánové a Němci si budou ukládat větrnou energii u největšího těžaře ropy a plynu v Evropě a a budou ji transportovat tam a zpět přes moře a Norové z toho budou mít zisk :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se