Domů
Energetika v zahraničí
Španělsko plánuje posílit jediné podmořské vedení mezi Evropou a Afrikou
Zdroj: TenneT

Španělsko plánuje posílit jediné podmořské vedení mezi Evropou a Afrikou

Španělsko a Maroko podepsali memorandum o porozumění ohledně vybudování třetího podmořského HVDC kabelu mezi Evropou a Afrikou. Současná přenosová kapacita jediného vedení mezi oběma kontinenty by tak měla být navýšena z 1 400 na 2 100 MW.

Hlavy uvedených států podepsaly podle zahraničního serveru Platts memorandum o porozumění tento týden ve středu. Detaily k dohodě nebyly zveřejněny, nicméně obě strany v minulosti zmínily navýšení současné přenosové kapacity o 700 MW.

První propojení elektrizačních soustav Španělska a Maroka bylo uvedeno do provozu v roce 1996. V roce 2006 bylo vedení posíleno o druhou linku.

Maroko podle Platts pokrývá importem ze Španělska zhruba 15 % své roční spotřeby elektřiny. V nedávné době nicméně došlo i k opačnému proudění elektrické energie poté, co v prosinci 2018 zahájila provoz marocká 1,4GW uhelná elektrárna Safi.

Potenciál pro export obnovitelné energie do Evropy

Výrazně lepší podmínky pro solární elektrárny na severu Afriky oproti kontinentální Evropě a politika EU preferující výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou hlavními důvody, proč je severní Afrika dlouhodobě považována za velmi perspektivní z energetického hlediska.

Pro export obnovitelné energie do Evropy bude nicméně nutné značně posílit přenosové kapacity mezi oběma kontinenty. Maroko by se podle informací z konce loňského roku mohlo kromě Španělska propojit podmořským kabelem také s Portugalskem.

Jedním z největších dodavatelů obnovitelné energie do Evropy by se mohlo stát Tunisko, které by podle plánů developera TuNur mohlo exportovat elektřinu z plánované koncentrační solární elektrárny s instalovaným výkonem 4,5 GW prostřednictvím tří podmořských kabelů do Itálie (2 GW), Francie (2 GW) a na Maltu (500 MW).

Plánované podmořské HVDC spojení Tuniska a Evropy. Zdroj: http://www.nurenergie.com/

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se