Domů
Energetika v zahraničí
Španělsko plánuje posílit jediné podmořské vedení mezi Evropou a Afrikou
Zdroj: TenneT

Španělsko plánuje posílit jediné podmořské vedení mezi Evropou a Afrikou

Španělsko a Maroko podepsali memorandum o porozumění ohledně vybudování třetího podmořského HVDC kabelu mezi Evropou a Afrikou. Současná přenosová kapacita jediného vedení mezi oběma kontinenty by tak měla být navýšena z 1 400 na 2 100 MW.

Hlavy uvedených států podepsaly podle zahraničního serveru Platts memorandum o porozumění tento týden ve středu. Detaily k dohodě nebyly zveřejněny, nicméně obě strany v minulosti zmínily navýšení současné přenosové kapacity o 700 MW.

První propojení elektrizačních soustav Španělska a Maroka bylo uvedeno do provozu v roce 1996. V roce 2006 bylo vedení posíleno o druhou linku.

Maroko podle Platts pokrývá importem ze Španělska zhruba 15 % své roční spotřeby elektřiny. V nedávné době nicméně došlo i k opačnému proudění elektrické energie poté, co v prosinci 2018 zahájila provoz marocká 1,4GW uhelná elektrárna Safi.

Potenciál pro export obnovitelné energie do Evropy

Výrazně lepší podmínky pro solární elektrárny na severu Afriky oproti kontinentální Evropě a politika EU preferující výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou hlavními důvody, proč je severní Afrika dlouhodobě považována za velmi perspektivní z energetického hlediska.

Pro export obnovitelné energie do Evropy bude nicméně nutné značně posílit přenosové kapacity mezi oběma kontinenty. Maroko by se podle informací z konce loňského roku mohlo kromě Španělska propojit podmořským kabelem také s Portugalskem.

Jedním z největších dodavatelů obnovitelné energie do Evropy by se mohlo stát Tunisko, které by podle plánů developera TuNur mohlo exportovat elektřinu z plánované koncentrační solární elektrárny s instalovaným výkonem 4,5 GW prostřednictvím tří podmořských kabelů do Itálie (2 GW), Francie (2 GW) a na Maltu (500 MW).

Plánované podmořské HVDC spojení Tuniska a Evropy. Zdroj: http://www.nurenergie.com/

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.