Domů
Energetika v zahraničí
Tisíce lidí na jihu USA po hurikánu Ida čelí potenciálně týdnům bez dodávek elektřiny
Zdroj: ČEPS

Tisíce lidí na jihu USA po hurikánu Ida čelí potenciálně týdnům bez dodávek elektřiny

Obyvatelé Louisiany, nad kterou o víkendu prošel silný hurikán Ida, se připravují na další nebezpečí – až několik týdnů bez elektřiny a vlnu veder, informovala dnes agentura AP. Záchranáři mezitím odklízejí trosky po bouři, která si vyžádala nejméně dva životy. Stovky tisíc lidí také nemají pitnou vodu, lidé nabízejí vodu z bazénů pro osobní hygienu nebo splachování toalet. Ve státě je nedostatek pohonných hmot, u čerpacích stanic se tvoří dlouhé fronty lidí, kteří shánějí naftu do generátorů.

Ida zasáhla Louisianu v neděli kolem poledne místního času jako hurikán čtvrté kategorie na pětibodové škále. Provázel ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů v hodině. Stala se pátým nejsilnějším hurikánem, jaký kdy zasáhl pevninu, poznamenala AP. Následně bouře s postupem na sever slábla, vítr v ní nyní podle Národního centra pro hurikány (NHC) dosahuje rychlosti zhruba 48 kilometrů za hodinu. Bouře si přímo vyžádala nejméně dvě oběti. Úřady dříve informovaly o motoristovi, který se utopil v New Orleansu, na dalšího člověka u města Baton Rouge spadl strom.

Třetí možnou obětí je 71letý muž, kterého napadl aligátor, když se brodil zaplavenou ulicí v obci Slidell. Zvíře mu ukouslo ruku. Muže z vody vytáhla jeho manželka a vydala se pro pomoc. Když se na místo vrátila, muž tam již nebyl.

V sousedním státě Mississippi v noci na dnešek zemřeli dva lidé a dalších deset jich bylo zraněno, když se pod nimi probořila silnice. Neštěstí podle místních úřadů patrně souviselo s přívalovými deštěm, který s sebou bouře Ida přinesla. Do zhruba šest metrů hluboké díry, která vznikla odplavením části dvouproudé silnice, spadlo sedm vozidel, napsal zpravodajský server stanice CNN.

Silný vítr a déšť v regionu zpustošil elektrickou síť, bez elektřiny se ocitlo celé New Orleans a stovky tisíc dalších obyvatel státu. Zatím není jasné, kdy se dodávky podaří obnovit.

Podle guvernéra Louisiany Johna Bela Edwardse s opravou elektrických sítí pomáhá na 25.000 pracovníků, další se očekávají v následujících dnech. Jeho kancelář škody na elektrickém vedení označila za „katastrofální“ a na některých místech mohou být dodávky obnoveny až za několik týdnů. Úřady v okrese Jefferson Parish jižně od New Orleansu uvedly, že výpadek potrvá nejméně tři až čtyři týdny.

Město New Orleans vyhradilo sedm míst, kam si lidé mohou přijít pro potraviny a využít klimatizované prostory. Stát Louisiana během dneška zřídí místa pro distribuci jídla, ale také pitné vody a ledu. Úřad guvernéra řeší také například možnost připojení k elektrické energii pro lidi na plicních ventilátorech, píše AP. Bez pitné kohoutkové vody je podle odhadů 440.000 lidí, dalších téměř 320.000 lidí má k dispozici vodu, která je bezpečná ke konzumaci po převaření.

Obyvatelé Louisiany se navíc připravují na vlnu veder, která podle CNN zasáhne až dva miliony lidí žijících v oblastech poničených hurikánem. Ve středu by podle předpovědí pocitová teplota měla přesáhnout 40 stupňů Celsia.

Obyvatelka New Orleansu Pamela Mitchellová AP řekla, že přemýšlela nad odchodem z města do doby, než se výpadek elektřiny podaří obnovit. Její 14letá dcera Michelle se však rozhodla zůstat, a tak vyklízejí ledničku a potraviny ukládají do přenosného chladicího boxu. Další obyvatelé města se spoléhají na generátory a velkorysost sousedů. Hank Fanberg uvedl, že mu využití jejich elektřiny nabídli sousedé z obou vedlejších domů. Na přípravu jídla ji však využívat nemusí. „Mám gril na plyn i na uhlí,“ uvedl.

lsa nim mka hab

Komentáře

(2)

PetrV

1. září 2021, 18:32

Lidi nakoupí agregáty a pro benzín dojedou. Ee je velni citlivá na počasí.

septameno

22. září 2021, 14:47

thank you

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.