Domů
Energetika v zahraničí
Tři manažery TEPCO soud zprostil viny v souvislosti s havárií Fukušimy

Tři manažery TEPCO soud zprostil viny v souvislosti s havárií Fukušimy

Soud v Tokiu dnes zprostil viny tři bývalé vedoucí pracovníky společnosti TEPCO, provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Byli obžalovaní z nedbalosti v souvislosti s havárií v této elektrárně z března 2011. Informují o tom agentury.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19.000 lidí. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy atomové elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice.

Bývalí manažeři byli obviněni, že ignorovali informace o možném silném cunami a zanedbali potřebná bezpečnostní opatření. Prokuratura pro každého z nich požadovala pětileté vězení. Proces začal předloni v červnu. Během prvního slyšení se muži omluvili za nesnáze, které havárie způsobila, vinu však přijmout odmítli. Podle obhajoby nemohli tušit, že cunami povede až k roztavení jádra reaktorů, jelikož dopady katastrofy takových rozměrů nebyly dopředu jasné ani odborníkům.

hab

Komentáře(3)
energetik
19. září 2019, 07:30

Tak to je dobrá výmluva "nemohl jsem tušit" to se dá použít prakticky na cokoliv.

Tady "naše" břídily se zanedbatelnou škodou (oproti tomu co způsobili atomteroristi) v mnohdy vykonstruovaných solárních kauzách odsoudili na daleko více let. Ty justiční váhy v logu justice v tomto kontrastu působí dost směšně.

„Kdo není schopen mít podíl na studu a spravedlnosti, má být usmrcen jako nákaza obce.“ — Platón

energetik II
19. září 2019, 10:41

Ano je to velmi zvláštní ! Katastrofa dá se říci globálního rozměru, ovšem viník neexistuje. Buď musí být vinni ti, co elektrárnu právě obsluhovali nebo ti, kteří ji špatně navrhli a zkonstruovali nebo ti ,co ji nechali postavit na špatném místě. Někdo vinen být musí, jinak si můžeme celou jadernou energetiku "strčit za klobouk" ! Bohužel se velmi podobné soudní případy dějí i u nás. 8.srpna 2008 se řítil rychlík u Studénky 100 km rychlostí a spadl před něj rozestavěný most. Osm mrtvých, desítky těžce raněných, zcela zničený rychlík za desítky milionů Kč. Nefoukal vítr, nebylo tsunami, nebylo zemětřesení,..... přesto se most zřítil. Nyní po 11 letech !!! soudního vyšetřování známe konečný verdikt : "Nikdo za nic nemůže, viník nezjištěn !!" To zní přímo neuvěřitelně !! Když si tedy od nějaké firmy necháte postavit rodinný domek a on vám už po týdnu v noci spadne na hlavu, pak není nikdo vinen ? Když pojedete po nějakém mostě o on se s vámi prolomí jako v italském Janově, opět nikdo vinen ? Kdo byl v den pádu mostu ve Studénce na stavbě stavbyvedoucím ?? Jak kontroloval práci svých podřízených ? a pokud nebyl na vině lidský faktor, pak zde musel být faktor technický ! Například použitá ocelová podpěra měla dle technických parametrů výrobce unést hmotnost 20 tun, ale ona se prolomila už při 6 tunách ! Tedy placení škody a vina za havárii jde plně za firmou dodávající zmetkové podpěry ! ....... Je nemožné dle logiky ,aby za neštěstí 8.srpna 2008 ve Studénce neexistoval žádný viník. Bohužel je to shozeno do koše jako ve Fukušimě.

Emil
19. září 2019, 13:33

Rozsudek ale neříká, že viník neexistuje, jen to, že vinu nenesou tito tři obžalovaní manažeři.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.