Domů
Rychlé zprávy
Úspěšné rozdělení E.ONu - akcie Uniperu budou k mání na podzim

Úspěšné rozdělení E.ONu - akcie Uniperu budou k mání na podzim

Rozdělení společnosti E.ON, které bylo poprvé oznámeno před více než rokem, proběhlo úspěšně k 1. lednu 2016. Nově vzniklá společnost Uniper bude spravovat fosilní zdroje, zatímco E.ON se bude zaměřovat na oblast distribuce, decentrální energetiky a obnovitelných zdrojů. Jaderná aktiva bude spravovat nově vytvořená dceřiná společnost E.ONu – PreussenElektra.

V případě Uniperu budou klíčovými prvky podnikání této nově vzniklé společnosti uhelné, plynové a vodní elektrárny. Rozdělením se E.ON snaží zachovat si pružnost a flexibilitu v dnešní době, kdy konvenční zdroje bojují o své místo na trhu, zatímco obnovitelné zdroje mají velký růstový potenciál.

„Tento krok nás osvobozuje od neustálé nutnosti vytváření kompromisů. Cílem obou společností, které již brzy budou z právního hlediska nezávislé, je stát se klíčovými hráči v každé z oblastí energetiky, v níž budou působit,“ prohlásil k vyčlenění Uniperu Johannes Teyssen, CEO společnosti E.ON.

Rozdělení E.ONu nebude mít zásadní dopad na fungování společnosti na českém trhu.

„Do nové společnosti Uniper přejde pouze Teplárna Tábor a dva menší zdroje,“ uvedl pro idnes.cz předseda představenstva E.ON Czech Holding Michael Fehn.

Logo společnosti E.ON na několika místech v ČR nahradí logo Uniperu.

Pokud jde o vstup Uniperu na akciový trh, ten je očekáván v průběhu tohoto roku. Emitování akcií Uniperu musí odsouhlasit červnová valná hromada a spin off by se tak měl uskutečnit ve druhé polovině roku 2016.

Jaderná PreussenElektra

Na rozdíl od původních plánů vyčlenit i jaderný byznys ze svého portfolia bude E.ON nadále vlastníkem 100 % jaderných aktiv, avšak prostřednictvím nově vzniklé dceřiné společnosti PreussenElektra. Jaderné zdroje musí být v Německu odstaveny do roku 2022 a hlavním úkolem PreussenElektra tak bude zajistit hladký průběh odstavování tří jaderných zdrojů, které patří E.ONu a spravovat minoritní podíly v několika dalších jaderných elektrárnách.

Jméno PreussenElektra nebylo  zvoleno náhodou, ale jedná se o odkaz na společnost, která zanikla v roce 2000 po více než sedmdesáti letech své existence při fúzi několika energetických firem, ze které vzešel energetický gigant E.ON. Jak trefně podotýká deník Handelsbatt, jedná se tak o mrtvé jméno pro byznys, jenž byl prohlášen za mrtvý.

Zdroj úvodní fotografie: eon.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se