Domů
Rychlé zprávy
Úspěšné rozdělení E.ONu - akcie Uniperu budou k mání na podzim

Úspěšné rozdělení E.ONu - akcie Uniperu budou k mání na podzim

Rozdělení společnosti E.ON, které bylo poprvé oznámeno před více než rokem, proběhlo úspěšně k 1. lednu 2016. Nově vzniklá společnost Uniper bude spravovat fosilní zdroje, zatímco E.ON se bude zaměřovat na oblast distribuce, decentrální energetiky a obnovitelných zdrojů. Jaderná aktiva bude spravovat nově vytvořená dceřiná společnost E.ONu – PreussenElektra.

V případě Uniperu budou klíčovými prvky podnikání této nově vzniklé společnosti uhelné, plynové a vodní elektrárny. Rozdělením se E.ON snaží zachovat si pružnost a flexibilitu v dnešní době, kdy konvenční zdroje bojují o své místo na trhu, zatímco obnovitelné zdroje mají velký růstový potenciál.

„Tento krok nás osvobozuje od neustálé nutnosti vytváření kompromisů. Cílem obou společností, které již brzy budou z právního hlediska nezávislé, je stát se klíčovými hráči v každé z oblastí energetiky, v níž budou působit,“ prohlásil k vyčlenění Uniperu Johannes Teyssen, CEO společnosti E.ON.

Rozdělení E.ONu nebude mít zásadní dopad na fungování společnosti na českém trhu.

„Do nové společnosti Uniper přejde pouze Teplárna Tábor a dva menší zdroje,“ uvedl pro idnes.cz předseda představenstva E.ON Czech Holding Michael Fehn.

Logo společnosti E.ON na několika místech v ČR nahradí logo Uniperu.

Pokud jde o vstup Uniperu na akciový trh, ten je očekáván v průběhu tohoto roku. Emitování akcií Uniperu musí odsouhlasit červnová valná hromada a spin off by se tak měl uskutečnit ve druhé polovině roku 2016.

Jaderná PreussenElektra

Na rozdíl od původních plánů vyčlenit i jaderný byznys ze svého portfolia bude E.ON nadále vlastníkem 100 % jaderných aktiv, avšak prostřednictvím nově vzniklé dceřiné společnosti PreussenElektra. Jaderné zdroje musí být v Německu odstaveny do roku 2022 a hlavním úkolem PreussenElektra tak bude zajistit hladký průběh odstavování tří jaderných zdrojů, které patří E.ONu a spravovat minoritní podíly v několika dalších jaderných elektrárnách.

Jméno PreussenElektra nebylo  zvoleno náhodou, ale jedná se o odkaz na společnost, která zanikla v roce 2000 po více než sedmdesáti letech své existence při fúzi několika energetických firem, ze které vzešel energetický gigant E.ON. Jak trefně podotýká deník Handelsbatt, jedná se tak o mrtvé jméno pro byznys, jenž byl prohlášen za mrtvý.

Zdroj úvodní fotografie: eon.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.