Domů
Elektrárny v Evropě
Velká Británie: přebytek výkonu na zimu bude vyšší, než se očekávalo

Velká Británie: přebytek výkonu na zimu bude vyšší, než se očekávalo

Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid vydal aktualizovanou zprávu o výkonové přiměřenosti Spojeného království pro letošní zimu. Přebytek výkonu na zimní období bude o 1,1 % vyšší než se původně očekávalo.

Podle informací Guardianu vyjdou všechna opatření, která mají zajistit dostatek výkonu v zimním období na 140 milionů liber (4,2 mld. Kč). Letos tak bude mít Velká Británie k dispozici přebytek 6,6 %, ještě v letním odhadu se však uvažovalo s přebytkem 5,5 %.

„Od doby, co jsme v létě vydali předběžný výhled výkonové přiměřenosti pro letošní zimu, se na trhu staly dostupnými další zdroje. Tento fakt přispěl k navýšení rozdílu mezi potenciální nabídkou a poptávkou, což mělo pozitivní dopad na aktualizovaný výhled pro letošní zimu,“ dodává Phil Sheppard, ředitel společnosti National Grid.

Nadcházející zima by tak z výkonového hlediska měla být zabezpečena výrazně lépe než ta minulá, kdy byla výkonová rezerva 5,1 %, což byla nejnižší hodnota za posledních deset let.

Nárůst výkonové rezervy pro letošní rok je dán mj. také odstávkou irského přeshraničního vedení. Výkonový tok na tomto vedení měl z pohledu Británie exportní charakter.

Účet za kapacitní rezervu pro letošní zimu narostl trojnásobně

Britský provozovatel přenosové soustavy zaplatí jen za výkonovou rezervu 3,6 GW pro letošní zimu 122 milionů liber (3,65 mld. Kč), což je více než 3,5 krát víc než za minulou zimu.

Pouze Křetínského Eggborough by podle Guardianu mělo dostat 60 milionů liber (1,8 mld. Kč) za disponibilní výkon 681 MW. Další uhelná elektrárna Fiddlers Ferry má obdržet 17 milionů liber (0,5 mld. Kč) za dostupnost svých 422 MW.

National Grid počítá, že záložní zdroje budou nejvíce potřeba na začátku ledna, kdy budou mít některé systémové elektrárny plánované odstávky a a zároveň se očekává chladné počasí.

Zdroj úvodního obrázku: EPH

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se