Domů
Energetika v zahraničí
Velkým fotovoltaickým elektrárnám v USA stále dominuje krystalický křemík
Solární park
Solární park. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/activsolar/

Velkým fotovoltaickým elektrárnám v USA stále dominuje krystalický křemík

Téměř tři čtvrtiny velkých fotovoltaických elektráren ve Spojených státech využívá solární panely na bázi krystalického křemíku. Druhým nejrozšířenějším typem jsou s více než čtvrtinovým podílem tenkovrstvé panely, kterým se daří zejména ve Kalifornii.

Panely na bázi krystalického křemíku typicky využívají developeři velkých, takzvaných utility-scale projektů zejména kvůli jejich vyšší účinnosti, prostorově efektivnímu designu a delší životnosti modulu. Panely s tenkovrstvými moduly jsou nicméně často levnější moduly využívající krystalický křemík, a mohou tak být pro některé developery atraktivnější. Tenkovrstvé moduly mohou být rovněž pružnější, lehčí a jednodušší na zacházení než moduly z krystalického křemíku.

Největší část výkonu ve velkých instalacích, přibližně 40 %, je podle dat americké agentury U.S. Energy Information Administration soustředěna ve státu Kalifornie, kde výkon utility-scale elektráren dosahoval ke konci minulého roku 8,5 GW. Výkon velkých elektráren v Kalifornii jak na bázi krystalického křemíku (5 GW), tak v tenkovrstvých panelech (3,5 GW) je větší než celkový instalovaný výkon solárních elektráren v kterémkoliv jiném státě USA.

Druhým státem v pořadí s největším výkonem ve velkých instalacích je s přibližně 12% podílem Severní Karolína (2,1 GW na bázi krystalického křemíku, 0,3 GW v tenkovrstvých panelech).

Výkon tzv. utility scale FV elektráren v jednotlivých státech USA ke konci roku 2016. Zdroj: EIA
Výkon tzv. utility scale FV elektráren v jednotlivých státech USA ke konci roku 2016. Zdroj: EIA

Celkový výkon v utility-scale elektrárnách ve Spojených státech ke konci minulého roku přesáhl 20 GW. Téměř ve všech amerických státech dominuje technologie krystalického křemíku. Jedním z mála států, kde převažují tenkovrstvé panely, a zároveň jediným z desítky států s největším instalovaným výkonem, je soused Kalifornie, stát Nevada.

Tenkovrstvá technologie stále zaostává za křemíkem

Tenkovrstvé technologie využívají kromě křemíku i jiné polovodiče, například materiály na bázi sloučenin kadmia či mědi. Tenkovrstvé solární články se vyrábějí nanášením jedné nebo více tenkých vrstev materiálu na podpůrný materiál, jakým je sklo, plast či kov. Nejběžněji používanou sloučeninou k výrobě tenkovrstvých článků je tellurid kadmia, který tvoří 97 % celkového instalované výkonu v tenkovrstvých panelech ve Spojených státech.

Tenkovrstvé články obvykle dosahují nižší účinnosti než články z krystalického křemíku, v posledních letech nicméně došlo ke zlepšení účinnosti technologie teluridu kadmia, a ta tak odpovídá účinnosti některým méně kvalitním křemíkovým článkům. Kadmiové články jsou mnohem lehčí než články využívající krystalický křemík, díky čemuž jsou vhodnější pro aplikace, kde je zapotřebí nízká hmotnost.

Vývoj ročního přírůstku instalovaného výkonu ve FV elektrárnách v USA mezi lety 2012 a 2016. Zdroj: EIA
Vývoj ročního přírůstku instalovaného výkonu ve FV elektrárnách v USA mezi lety 2012 a 2016. Zdroj: EIA

Nově instalovaný výkon v tenkovrstvých panelech se v USA v posledních letech držel na přibližně konstantní úrovni, přičemž k mírnému nárůstu došlo až v minulém roce. V případě panelů na bázi krystalického křemíku došlo vlivem poklesu výrobních nákladů v minulém roce ke značnému nárůstu meziročního přírůstku výkonu o 3,8 GW, tedy o 61 % více ve srovnání s rokem 2015.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Mikeš
27. prosinec 2017, 22:19

Tak si říkám že zhruba čtvrtina instalovaného výkonu v USA je z tenkovrstvých panelů a téměř všechny jsou na bázi telluridu kadmia. Dle některých bude recyklace současných křemíkových panelů dokonce zisková, ale jak to bude s finanční rentabilitou a ekologickou zátěží recyklace tenkovrstvých článků?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se