Domů
Životní prostředí
Na bezúročné půjčky na výměnu kotlů je připraveno 740 milionů korun

Na bezúročné půjčky na výměnu kotlů je připraveno 740 milionů korun

Obce v Ústeckém kraji mohou půjčit lidem bezúročně peníze na výměnu kotlů. Peníze samosprávám v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji poskytne ministerstvo životního prostředí, k dispozici má 740 milionů korun. Bezúročnou půjčku získají lidé z obcí, které se do programu včas přihlásí. O peníze mohou radnice žádat od středy. Novinářům to dnes v Ústí nad Labem řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Dodatečný program kotlíkových dotací má podle Brabce motivovat lidi k výměně zastaralých zdrojů tepla, a tím zlepšit kvalitu ovzduší. Od září 2022 začne platit úplný zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy, za jeho porušení budou podle ministra hrozit vysoké pokuty.

Ze zkušeností z minulých ročníků kotlíkových dotací podle Brabce vyplynulo, že je ještě dost domácností, které by rády využily dotaci, ale nemají na její předfinancování.

„Lidé musí mít dopředu někdy i přes 100.000 korun, které poté v dotaci získají zpátky. Bezúročná půjčka má sloužit těm, kteří takový obnos pohromadě nemají,“ uvedl Brabec.

Dotace na výměnu kotlů jsou hrazeny z Evropské unie. Na začátku ledna spustilo ministerstvo životního prostředí třetí vlnu. „Velmi pravděpodobně je to poslední vlna dotací,“ upozornil Brabec. Ústecký kraj může v tomto kole rozdělit zhruba 168 milionů korun, což by mohlo pokrýt 1610 žádostí, chce je začít přijímat v létě.

Obce, které budou mít zájem, dostanou peníze na poskytnutí bezúročné půjčky splatné do deseti let i na zaplacení kotlíkových specialistů, kteří lidem pomohou s vyřízením žádostí. Občané tak mohou zaplatit kotel z půjčky. Po získání dotace od kraje, která může pokrýt až 80 procent nákladů na pořízení kotle, vrátí velkou část půjčky obci a zbytek budou splácet.

Obce peníze poskytnuté státem na půjčky nemusí vracet, pokud je použijí na zlepšení životního prostředí, tedy na zateplení škol, zelené střechy, obnovitelné zdroje energie, budování zdrojů pitné vody, výsadbu obecní zeleně, hospodaření se srážkovou vodou.

Město Ústí nad Labem se chce do programu podle primátora Petra Nedvědického (ANO) zapojit.

„Seznámíme příští týden starosty obvodů s projektem a požádáme je o to, aby jmenovali někoho, kdo bude hledat tu cílovou skupinu,“ řekl ČTK primátor.

Z celkové částky je pro Ústecký kraj připraveno 170 milionů korun, 500 milionů pro Moravskoslezský a 70 milionů pro Karlovarský. Podle Brabce jsou šance pro všechny obce stejné. „Kdo dřív přijde, ten dřív dostane,“ uvedl. Ústí chce mít před vyhlášením krajského kola kotlíkových dotací přehled o tom, o kolik peněz na bezúročné půjčky bude žádat.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.