Domů
Životní prostředí
Den překročení: Česko již v dubnu vyčerpalo své každoroční přírodní zdroje
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Den překročení: Česko již v dubnu vyčerpalo své každoroční přírodní zdroje

Česko dosáhlo minulý týden svého "dne překročení" (tzv. Overshoot Day). Statistika každoročně stanovuje datum, kdy lidská poptávka po přírodních zdrojích překročila kapacitu, kterou je schopna Země v daném roce obnovit.

Celosvětově iniciativa Earth Overshoot Day stanovila datum pro rok 2022 na 28. července. Pro Česko, které si v žebříčku zemí nevede nejlépe, však tento den nastává již 12. dubna.

Dle iniciativy výzkumné organizace Global Footprint Network Den překročení kapacity Země označuje datum, kdy poptávka lidstva po ekologických zdrojích a službách (tj. množství ekologických zdrojů, které je Země schopna v daném roce vyprodukovat) v daném roce překročí kapacitu, kterou je Země schopna v daném roce obnovit.

Tento ukazatel je stanoven deficitem zásob ekologických zdrojů ve srovnání s vyprodukovaným odpadem a emisemi, především emisemi skleníkových plynů. Různé způsoby, jak lidstvo zatěžuje planetu, jsou tedy srovnávány s kapacitou ekosystémů. Organizace takto každoročně vypočítává počet dní v daném roce, kdy biokapacita Země postačuje k zajištění ekologické stopy lidstva. Zbytek roku pak odpovídá globálnímu překročení.

Česko si ve srovnání se světem nevede dobře

Česko se zařadilo v žebříčku Global Footprint Network na 24. místo - patří tak mezi země, s největším deficitem a Den překročení tak v Česku nastává teoreticky již 12. dubna. Jakožto rozvinutá země s velkým množstvím emisí z průmyslu a energetiky toto umístění není příliš překvapivé.

I v rámci Evropy, tedy velké části rozvinutého světa, si Česko nevede dobře. Horší environmentální výkon hospodářství mají v zemích střední a východní Evropy už jen Estonsko, Litva a Lotyšsko. Na pomyslném vrcholu žebříčku se v Evropě umístilo Lucembursko.

Srovnání různých zemí světa a jejich Dne překročení limitů. Zdroj: Earth Overshoot Day

Metrika Earth Overshoot Day je dalším z  nástrojů jak medializovat problematiku změny klimatu a dopadů na životní prostředí.  Koncept poprvé uvedl Andrew Simms z britského think tanku New Economics Foundation, který ve spolupráci se sítí Global Footprint Network v roce 2006 zahájil první celosvětovou kampaň Den překročení limitů na Zemi. WWF, největší světová organizace na ochranu přírody, se na Earth Overshoot Day podílí od roku 2007.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Horak
21. duben 2023, 14:07

Další co neví co roupama dělat, tak vymýšlí kraviny. Jen aby mohli lidem otlouct o hlavu, jak jsou špatní a jak z nich vytahat peníze.

Pravoslav Motyčka
22. duben 2023, 00:21

článek je absurdní co jsou to přírodní zdroje ? Žádné přírodní zdroje ve skutečnosti neexistují. To člověk svými znalostmi zdroje vytváří ty zdroje vytváří znalosti a ty rostou. Skutečnost je taková že díky tomu máme "zdrojů" čím dál tím více. Mluvit a nějakém dnu kdy je v roce vyčerpáme a že se neobnoví je naprosto absurdní. K čemu bylo před 400 lety obyvatelům Čech uhlí - k ničemu neuměli ho nijak využít ani moderně těžit dokud nepřišel parní stroj.

Nebo k čemu byla ropa obyvatelům středního východu v 18. století ? Množství zdrojů , které má lidstvo k dispozici díky svým znalostem neustále roste a poroste i v budoucnu patrně ještě vyšší rychlostí než dnes.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se