Domů
Životní prostředí
Ministerstvo energetiky USA podpoří recyklaci lithiových baterií

Ministerstvo energetiky USA podpoří recyklaci lithiových baterií

Ministerstvo energetiky Spojených států amerických oznámilo plány investovat 20,5 milionů dolarů (zhruba 461 milionů korun) do recyklace lithiových baterií. Cílem je shromažďovat 90 % vyřazených baterií k recyklaci oproti současným 5 %.

Investice 15 milionů dolarů (zhruba 337 milionů korun) připadne na výstavbu Lithium Baterry R&D Recycling Center, do které jsou zapojeny i Národní laboratoř Oak Ridge, Národní laboratoř Argonne a Národní laboratoř obnovitelných zdrojů energie. Zbylých 5,5 milionů dolarů (zhruba 123 milionu korun) bude použito jako odměna pro nejlepší řešení, zajišťující shromáždování, skladování a převoz vyřazených baterií pro recyklaci. Podle ministerstva energetiky bude soutěž navržena tak, aby urychlila rozvoj řešení z konceptu ke koncovému řešení.

„Naším cílem je recyklace kritických materiálů z lithiových baterií, které jsou rozšířeny v naší společnosti. Podpořením podnikatelské činnosti v oblasti recyklace chceme snížit závislost na cizích zdrojích. Dosáhli bychom tak zlepšení energetické bezpečnosti, podpory ekonomiky a posílení národní bezpečnosti,“ uvedl ministr energetiky, Rick Perry.

V minulém roce spustila Čína pilotní projekt na recyklaci baterií v 17 městech a regionech a začala pracovat na politikách, které by podpořily recyklaci baterií. Tesla tvrdí, že objevila způsob, jak snížit množství kobaltu při výrobě baterií pro elektromobily. Společnosti Toyota a Panasonic oznámili spojení sil pro výzkum a výrobu baterií pro elektromobily.

Navzdory velkému zájmu vidí společnosti recyklaci lithiových baterií jako nákladnou činnost. Pouze jeden stát v USA vyžaduje recyklaci lithiových baterií a dva státy vyžadují recyklaci lithium iontových baterií. Oproti tomu federální nařízení zakazuje likvidovat olověné baterie. Je odhadováno, že v případě olověných baterií dojde k zachycení 99 % vyřazených baterií.

Zpráva od ministerstva energetiky specifikovala, že cílem je vytvoření systému, ve kterém by došlo k výnosnému zachycení 90 % baterií k recyklaci. Tento cíl indikuje, že je upřednostněno řešení na základě tržních mechanismů před nařízeními.

Komentáře

(3)

Antonín Mikeš

28. leden 2019, 21:01

Tak ony se Lithiové baterie v USA nerecyklují?

To ten úžasně výnosný obchod (možná i výnosnější než u FV) s opětovným využitím surovin z baterií nevynáší?

Co hůř, existuje vůbec? Nebo ho teprve začínáme vynalézat?

"Navzdory velkému zájmu vidí společnosti recyklaci lithiových baterií jako nákladnou činnost."

"Zpráva od ministerstva energetiky specifikovala, že cílem je vytvoření systému, ve kterém by došlo k výnosnému zachycení 90 % baterií k recyklaci."

Milan Vaněček

29. leden 2019, 10:08

Jen dotaz: kolik si myslíte že před 10 lety jezdilo v USA elektromobilů a kolik zde stálo velkých bateriových úložišť???

Antonín Mikeš

29. leden 2019, 23:32

Copak nevíte že je neslušné odpovědět na otázku otázkou?

Jen odpověď: Je mi to jedno.

Faktem je že evidentně neexistuje v USA efektivní způsob zachycení baterií a ekonomicky efektivní způsob recyklace, tedy vaše řeči o tom jak je vše vyřešeno a jak recyklace naběhne hned po rozšíření trhu je chiméra. Vše je třeba vynalézt, aplikovat a vybudovat.

Tož tak

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.