Ministerstvo energetiky USA podpoří recyklaci lithiových baterií

DomůŽivotní prostředíMinisterstvo energetiky USA podpoří recyklaci lithiových baterií

Ministerstvo energetiky Spojených států amerických oznámilo plány investovat 20,5 milionů dolarů (zhruba 461 milionů korun) do recyklace lithiových baterií. Cílem je shromažďovat 90 % vyřazených baterií k recyklaci oproti současným 5 %.

Investice 15 milionů dolarů (zhruba 337 milionů korun) připadne na výstavbu Lithium Baterry R&D Recycling Center, do které jsou zapojeny i Národní laboratoř Oak Ridge, Národní laboratoř Argonne a Národní laboratoř obnovitelných zdrojů energie. Zbylých 5,5 milionů dolarů (zhruba 123 milionu korun) bude použito jako odměna pro nejlepší řešení, zajišťující shromáždování, skladování a převoz vyřazených baterií pro recyklaci. Podle ministerstva energetiky bude soutěž navržena tak, aby urychlila rozvoj řešení z konceptu ke koncovému řešení.

„Naším cílem je recyklace kritických materiálů z lithiových baterií, které jsou rozšířeny v naší společnosti. Podpořením podnikatelské činnosti v oblasti recyklace chceme snížit závislost na cizích zdrojích. Dosáhli bychom tak zlepšení energetické bezpečnosti, podpory ekonomiky a posílení národní bezpečnosti,“ uvedl ministr energetiky, Rick Perry.

V minulém roce spustila Čína pilotní projekt na recyklaci baterií v 17 městech a regionech a začala pracovat na politikách, které by podpořily recyklaci baterií. Tesla tvrdí, že objevila způsob, jak snížit množství kobaltu při výrobě baterií pro elektromobily. Společnosti Toyota a Panasonic oznámili spojení sil pro výzkum a výrobu baterií pro elektromobily.

Navzdory velkému zájmu vidí společnosti recyklaci lithiových baterií jako nákladnou činnost. Pouze jeden stát v USA vyžaduje recyklaci lithiových baterií a dva státy vyžadují recyklaci lithium iontových baterií. Oproti tomu federální nařízení zakazuje likvidovat olověné baterie. Je odhadováno, že v případě olověných baterií dojde k zachycení 99 % vyřazených baterií.

Zpráva od ministerstva energetiky specifikovala, že cílem je vytvoření systému, ve kterém by došlo k výnosnému zachycení 90 % baterií k recyklaci. Tento cíl indikuje, že je upřednostněno řešení na základě tržních mechanismů před nařízeními.