Domů
Elektrárny ve světě
Někdejší šéfové firmy TEPCO půjdou před soud, kvůli havárii ve Fukušimě
MAAE v oblasti Fukušima Daiči a dalších oblastech jaderných havárií funguje často jako prošetřující orgán; Zdroj. MAAE
iaea.org

Někdejší šéfové firmy TEPCO půjdou před soud, kvůli havárii ve Fukušimě

Příští týden uplyne 5 let od havárie v jaderné elektrárně Fukušima. A právě nyní, téměř po 5 letech, padla první obvinění spojená s touto katastrofou. Tři bývalí manažeři Tokyo Electric Power (TEPCO) jsou obviněni z podílu na úmrtích při havárii na jaderné elektrárně Fukušima Daiči.

Jedná se o první trestně právní opatření, které bylo přijato v souvislosti s katastrofou, která zapříčinila evakuaci 160 000 obyvatel, z nichž se někteří stále nemohou vrátit zpět do svých domovů.

Tsunehisa Katsumata, který byl v té době předsedou firmy TEPCO, byl spolu s dvěma bývalými místopředsedy Sakae Muto a Ichiro Takekuro, obviněn z profesní nedbalosti s následkem smrti. Dle obžaloby nepřijali dostatečná opatření na ochranu jaderné elektrárny, přestože si byli vědomi rizik, která plynula z hrozících vln tsunami.

U tří ze šesti bloků fukušimské elektrárny došlo k tavení jaderného paliva, poté co zemětřesení o síle 9. stupně Richterovy stupnice vyvolalo vlnu tsunami, která udeřila na severovýchodní pobřeží Japonska 11. března 2011. Vzniklé vlny zaplavily zdroje nouzového napájení bezpečnostních a chladících systémů elektrárny, což vyústilo v rozsáhlý únik radiace do životního prostředí.

Improvizované napájení panelů po ztrátě všech zdrojů energie; Zdroj: TEPCO
Improvizované napájení panelů po ztrátě všech elektrických zdrojů; Zdroj: TEPCO

Státní zástupce tvrdí, že všichni obvinění nesou trestní odpovědnost, neboť neučinili dostatečné kroky pro zamezení tavení jaderného paliva a únik radioaktivních látek. Soudní proces, který by měl začít příští rok, může odhalit informace o této katastrofě, které dosud společnost TEPCO nezveřejnila.

Japonská veřejnoprávní televize NHK uvedla, že tři bývalí manažeři odmítají zodpovědnost za způsobené škody s tím, že nebylo možné předvídat velikost vzniklé tsunami.

Nezávislá soudní komora loni v červenci rozhodla o tom, že muži půjdou před soud, přestože státní zástupce již dříve dvakrát rozhodl o přerušení vyšetřování.

Jedenáctičlenná porota, která má pravomoce donutit prokurátora obnovit soudní proces, tvrdí, že Katsumata (75), Muto (65) a Takekuro (69) jsou zodpovědní za smrt 44 starších pacientů, kteří zemřeli v důsledku evakuace nemocnic a za zranění zaměstnanců firmy TEPCO spolu s členy zasahujících složek.

Aktivisté žádají odchod od jádra

Aktivisté nazvali tato obvinění jako „zásadní krok“ a vyzvali Japonsko k opuštění jaderné energetiky.

„Lidé z Fukušimy a celého Japonska si zaslouží spravedlnost. Soudní řízení, která nyní budou následovat, by měla odhalit skutečný rozsah pochybení firmy TEPCO a Japonského národního regulátora pro jadernou bezpečnost.“

„TEPCO a Japonský národní regulátor pro jadernou bezpečnost nadále odmítají zveřejnit klíčové podrobnosti o příčinách nehody. Více než 100 000 lidí, kteří se dosud nemohli vrátit do svých domovů si, zaslouží znát veškerá fakta.“

Hisayo Takada, člen ogranizace Greenpeace v Japonsku.

Protesty Greenpeace; Zdroj: Greenpeace
Protesty Greenpeace; Zdroj: Greenpeace

Z celkového počtu 42 reaktorů, které byly před katastrofou v provozu, jsou k dnešnímu dni spuštěny pouze čtyři. Ostatní jaderné bloky prochází sérií úprav po zavedení tzv. pofukušimských bezpečnostních opatření.

Vláda a poslanci se vyjádřili velmi kriticky k bezpečnostní kultuře firmy TEPCO a stejně tak i k nedostatečnému dohledu ze strany Státního regulátora pro jadernou bezpečnost.

Tajné dohody mezi státním dozorem a firmou TEPCO

Minulý rok Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) určila jako klíčový faktor při havárii ve Fukušimě právě „lajdácký přístup k jaderné bezpečnosti“ ze strany provozovatele a státního dozoru. Parlamentní zpráva z roku 2012 dokonce tvrdí, že se jednalo o zásadní lidskou chybu způsobenou slabým dozorem a tajnými dohodami mezi vládní organizací a firmou TEPCO.

Společnost TEPCO zdůrazňuje, že nebylo možné předvídat tsunami o velikosti, jaká zasáhla před pěti lety jadernou elektrárnu. Soudní komora však tvrdí, že manažeři ignorovali interní zprávy z roku 2008, které předpovídaly, že by elektrárna mohla být v budoucnu zasažena vlnou tsunami vysokou až 15,7 m a dodává, že „ i přes tyto zprávy nepřijali bezpečnostní opatření“.

Soud také poukazuje na to, že teprve dva měsíce po nehodě přiznala firma TEPCO, že došlo k roztavení paliva na celkem třech jaderných blocích. Společnost se brání, že nebyla schopna dostupnými metodami dřív definovat, zda bylo poškozeno tavením více než 5 % paliva, nebo ne. Celé týdny firma tvrdila, že došlo pouze k „méně závažnému poškození aktivní zóny“. Průmyslový dozor nad jaderným zařízením navíc odmítal nazvat incident jako „havárii s roztavení aktivní zóny“.

TEPCO začalo zmiňovat roztavení až v květnu 2011 poté, co počítačové simulace ukázaly, že palivo v jednom reaktoru je téměř úplně roztaveno a propadlo až na dno kontejnmentu a u dalších dvou bloků je značně nataveno. Firma připustila, že její původní tvrzení bylo zavádějící, ale trvá na tom, že jednala odpovídajícím způsobem dle zjištěných poznatků.

„Zda bylo jádro aktivní zóny pouze narušeno, nebo roztaveno nehrálo žádnou roli v tom, jak jsme reagovali na vzniklý stav nouze a následné chlazení reaktoru,“ řekl mluvčí firmy TEPCO Shinichi Nakakuki.

Kontaminace mořských plodů v okolí Japonska

Koncem února vyšla studie, která analyzuje bezpečnost mořských plodů ulovených na pobřeží Japonska.

Výzkum publikovaný v pondělí americkým vědeckým časopisem PNAS tvrdí, že celková kontaminace zkoumaných vodních potravin je velmi nízká a od havárie v roce 2011 výrazně klesla. Na studii se podíleli výzkumníci z několika japonských univerzit.

seafood

Japonsko se delší dobu potýká s nedůvěrou spotřebitelů, kvůli obavám z kontaminace vylovených ryb a mořských živočichů. Na důvěře nepřidávají ani různorodé výsledky studií. Autoři té nejnovější vyzdvihují, že jejich unikátní metoda sleduje především výskyt radioaktivního cesia v tělech živočichů, které u lidí může způsobovat rakovinu. Většina mořských živočichů byla dle studie pro konzumaci bezpečná.

Objevily se však i ryby, u kterých vědci identifikovali vyšší podíl radioaktivního cesia. Šlo o sladkovodní ryby z chovných rybníků. Většina spotřebitelů by neměla mít možnost dostat se do kontaktu s těmito potenciálně nebezpečnými živočichy. Výjimku mohou tvořit rekreační rybáři.

Po Fukušimské havárii přijalo Japonsko zpřísněná pravidla pro lov a vývoz vodních živočichů, aby potlačilo obavy spotřebitelů. Americký institut pro kontrolu potravin a léků uvedl, že již řadu let se neobjevily případy, kdy by mořští živočichové dovážení z Japonska obsahovali radiaci nebezpečnou pro lidské zdraví.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Wagner
3. březen 2016, 22:14

Nejsem právník, takže se opravdu nebudu zabývat průběhem tohoto sporu. Že relativně jednoduchá opatření mohla havárii zabránit, stačilo třeba přesunout dieselagregáty ze suterénu výše, je nesporné. Stejně tak, že na problémy se strukturou japonského jaderného dozoru upozorňovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Ovšem příslušný proces je spíše ukázkou absurdity a iracionality současné společnosti. Připomenu, vlivem havárie a radiace nezahynul nikdo. Obžalovaní jsou viněni z toho, že při evakuaci domova pro přestárlé předčasně zemřeli vlivem zhoršení zdravotní péče někteří pacienti. Pokud by k evakuaci nedošlo (nebo k ní došlo mnohem později se zajištěním co nejlepšího zdravotního servisu), k těmto úmrtím by nedošlo. Radiace v daných místech byla taková, že v nejhorším případě hrozilo zvýšení pravděpodobnosti rakovinu, ale až v horizontu řady jednotek až desítek let, což by se u takto starých pacientů nijak neprojevilo. Takže je otázkou, do jaké míry měly na tato úmrtí vliv zmatky při evakuaci a přehnaný strach a iracionální postoj společnosti k radiaci.

Připomenu, že podceněním velikosti cunami architekty měst, projektanty zábran proti cunami a úřady zahynulo přímo přes 18000 obyvatel a nepřímých obětí vlivem zmatků při evakuaci nemocnic a domovů pro přestárlé byly stovky. Jen v samotné prefektuře Fukušima zahynulo vlivem cunami přímo 1814 lidí (ještě před začátkem havárie). A to i v zónách, které byly označeny jako útočiště před cunami. Přesto nikoho ani nenapadlo podávat žalobu na někoho z příslušných úředníků, projektantů a architektů. Nikdo totiž v Japonsku opravdu cunami takového rozsahu nečekal.

Podle příslušného procesu a napření aktivit k zajišťování bezpečnosti by měl člověk dojem, že problém není ochrana měst a lidských životů před cunami, ale úplně jiné věci. Daný proces a celý článek ukazuje, jak je nejen právní systém smýkán iracionálním aktivismem, který nemá nic společného s realitou a racionálním srovnáním rizik a nutných opatření. Podrobněji jsem situaci okolo Fukušimy a právě i okolo srovnávání rizik popsal v knize Fukušima I poté: https://www.kosmas.cz/knihy/208683/fukusima-i-pote/

Milan Vaněček
4. březen 2016, 06:51

Podle logiky kterou presentuje pan Wagner by jaderná havarie bloku A1 v tehdejším Československu byla horší než havarie ve Fukušimě, neboť zde byli bezprostředně mrtví lidé. Myslím že to tak není, na Fukušimě hlavně japoncům vadí že 5 let po havarii se ještě 70 000 lidí ze 110 000 evakuovaných nemohlo vrátit do svých domovů

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se