Domů
Životní prostředí
Pro zvládnutí klimatické krize je potřeba obchodní nastavení, řekl šéf COP28
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Pro zvládnutí klimatické krize je potřeba obchodní nastavení, řekl šéf COP28

Jestli se má svět úspěšně vypořádat s klimatickou krizí, musí při tom využít i způsob uvažování typický pro byznys a do snižování emisí skleníkových plynů více zapojit soukromý sektor. V rozhovoru v deníku The Guardian to řekl předseda letošního zasedání klimatické konference OSN Sultán Džábir. Konference COP28 se letos uskuteční ve Spojených arabských emirátech a Džábir je tamním ministrem průmyslu a zároveň šéfem státní ropné společnosti ADNOC. Mnoho aktivistů to považuje za výsměch a obrovský střet zájmů.

„Potřebujeme podstatnou změnu kurzu a obrovskou snahu, abychom ten proces znovu zažehli. To nemůžou zvládnout jen samotné vlády,“ řekl Džábir.

„Rozměr toho problému vyžaduje, abychom všichni pracovali solidárně. Potřebujeme partnerství, nikoli polarizaci, a musíme k tomu přistoupit s jasnou logikou a proveditelným plánem dalších kroků,“ dodal.

Jmenování Džábira do čela klimatické konference je velmi kontroverzním krokem zejména kvůli jeho angažmá v čele ropné společnosti. Ta je jedním z největších světových dodavatelů ropy a zemního plynu, tedy fosilních paliv, jejichž spalování podstatně přispívá ke zvyšování emisí. Džábir zároveň vede i firmu Masdar, která je velkým investorem do obnovitelných zdrojů energie.

Džábir tvrdí, že jeho angažmá může být pro klimatickou konferenci přínosné, protože může do jednání vnést své manažerské zkušenosti a schopnost zapojit do řešení soukromé investory. „Víme, že musíme plně zapojit soukromý sektor a odblokovat biliony dolarů, které jsou potřeba,“ řekl.

Klimatičtí aktivisté jsou ale dál skeptičtí a vadí jim zejména Džábirova role v ropném gigantovi ADNOC. „Je to až závratný střet zájmů, podobá se to situaci, kdy by šéf tabákové společnosti dostal za úkol vyjednávat dohodu proti kouření,“ citoval The Guardian Romaina Ioualalena z ekologického hnutí Oil Change International.

Klimatická konference se uskuteční v Dubaji na přelomu listopadu a prosince. Loňská konference v egyptském Šarm aš-Šajchu skončila po přijetí ostře diskutovaného textu o pomoci chudým zemím zasaženým změnami klimatu, ale bez nových závazků zaměřených na snížení emisí skleníkových plynů. Podle odborníků proto planetě dál hrozí potenciálně katastrofické důsledky vyplývající z globálního oteplování.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Švančara
8. duben 2023, 10:31

to je podobny stret zaujmov, ako ked od hlupeho aktivistu pozadujeme nieco konstruktivne.

Slavomil Vinkler
9. duben 2023, 09:37

No je to skrytá výzva k dalšímu dotacizmu. Tedy hlubší přerod od volné soutěže z soutěží dotací.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se