Domů
Životní prostředí
Zpráva IPCC: Je nutné zabránit zvýšení teploty už o 1,5 ºC do roku 2100
Klimatické cíle

Zpráva IPCC: Je nutné zabránit zvýšení teploty už o 1,5 ºC do roku 2100

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) vydal novou zprávu. Podle ní bude mít závažné a nenávratné dopady již oteplení o 1,5 ºC do roku 2100. Dosažení tohoto limitu by se přitom podle zprávy dalo zabránit pouze zásadní globální transformací během následujících 30 let.  

Podle nové zprávy Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC) bude mít devastující dopady již oteplení o 1,5 ºC do roku 2100. Podle vědců je jednoznačně nutné dostat emise uhlíku na „čistou nulu“ během nadcházejících tří dekád, aby bylo dosaženo omezení zvýšení teploty. To by ovšem znamenalo nutnost obrovské a okamžité transformace, které vlády nejsou příliš nakloněné.

„Několik dalších let bude pravděpodobně nejdůležitějších v naší historii.“

Debra Roberts, spolupředsedkyně výzkumu dopadů globálního oteplování IPCC    

Podle zprávy IPCC odpovídá rozdíl mezi omezením zvýšení teploty o 1,5 ºC a 2 ºC vyhnutí se možné ztrátě 70 – 90 % korálů do roku 2100 a úplné ztrátě útesů. Malé ostrovní státy byly během vyjednávání Pařížské klimatické dohody součástí koalice, která zvažovala kromě cíle 2 ºC také cíl 1,5 ºC. Vydaná zpráva IPCC je odpovědí právě na tento duální cíl. Věda totiž doposud jasně nedefinovala, co by se při překročení obou těchto limitů stalo a ani to, jak se limitu 1,5 ºC vyhnout.

Kompletní přeměna světa

Zpráva popisuje nutnou kompletní transformaci světa. Podle ní bude 70 – 85 % elektřiny vyráběno z obnovitelných zdrojů energie. Jaderné elektrárny budou využívány více. Plyn, jež se bude využívat společně s technologiemi zachycování uhlíku, bude prudce klesat a nakonec bude vyrábět pouze 8 % elektřiny. Uhelné elektrárny pak nebudou využívány vůbec. Elektromobily budou v dopravě dominantní a 35 – 65 % veškeré dopravy bude nízkouhlíkové nebo úplně bez emisí.

Podle twitterového příspěvku současného generálního tajemníka OSN, Antónia Guterrese, je dosažení omezení zvýšení teploty o 1,5 ºC tak, jak je popisuje zpráva IPCC, nemožné. Přesto by ale měly být podniknuty „okamžité a společné kroky“. Aby bylo této přeměny dosaženo, tak by svět musel investovat každý rok téměř bilión dolarů až do roku 2050.

„Omezení zvýšení teploty o 1,5 ºC je možné v mezích chemických a fyzikálních zákonů, ale její realizace by vyžadovalo bezprecedentní změny.“

Jim Skea, spolupředseda IPCC

Autoři zprávy jsou o reálnosti vyhlídek do budoucna nekonkrétní. Aby bylo omezeno zvýšení teploty o 1,5 ºC, tak je nutné omezit emise CO2 o 45 % do roku 2030 oproti roku 2010 a do roku 2050 je omezit téměř na nulu. V současnosti ovšem emise rostou a neklesají. V roce 2017 vzrostly o 1,6 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Sailfish
19. říjen 2018, 18:31

Někde mám od těhle komediantů uloženou jejich první zprávu, kde hodně popustili uzdu svojí fantazii. Snad ji najdu a někdy v budoucnu z ní budu citovat. Ani bych se nedivil, kdybychom podle ní měli být už všichni mrtví.

„Několik dalších let bude pravděpodobně nejdůležitějších v naší historii.“

To je tak mučivě směšné, že dotyčný by měl vrátit i vysvědčení ze základky. Lidstvo upadá, když se mohou podobní idioti veřejně vyjadřovat.

Carlos
19. říjen 2018, 18:50

Našel byste ji a hodil třeba na uložto, nebo někam? Nebo jestli je to link a pořád funkční, tak jej sem dejte, někdy je zajímavé se přečíst staré věci a srovnat jak se to posunulo.

Ryzen
19. říjen 2018, 20:57

Oxidu uhličitého je už 400 ppm a je to tvoje vina!

Jen pro začátek a teď citace z února roku 2007 založená na IPCC zprávě.

„Musíme zajistit, aby vrchol emisí oxidu uhličitého nenastal později než v roce 2015 a pak aby se emise snižovaly tak kolem tří procent za rok. Pokud jim umožníme stoupat i po tomto datu, bude mnohem složitější je dostat pod kontrolu."

Takže no stress, už jsme ztraceni, jdu si dát sardinky, jelikož jsem ekolog a tuňáky nežeru.

Qwertz
20. říjen 2018, 02:56

To Sailfish. Potlesk. Jak vystizne "tihle komedianti". Delsi dobu mam pocit, ze inteligentni fauna i flora musi premyslet jak tento arogantni a vse nicici druh Homo Sapiens, ktery se ustanovil za pana vseho tvorstva je potreba znicit aby neznicil je. Oni totiz mnohonasobne prevysuji poctem i inteligenci druh lidsky.

Dam sem nekolik linek, ktere s nabubrelym problemem s CO2 souvisi. Prvni je i o dopadu rozvodnych vedeni na pocasi a kontrola vodnich srazek v praxi. Jde o cast rozhovoru (5 hodin) pri caji s titulky v cestine. Pro ty, kteri se citi napadeni byt i hovorem vedenem v rustine. Prosim, stahnete si zvuk.

https://www.youtube.com/watch?v=TOWl1NZrfbU

Druhy prispevek se da nazvat. Tak je perpetum mobile nebo neni? Bohuzel v anglictine.

https://www.youtube.com/watch?v=gRhyWQvk92Y

Problem Eter z originalni Periodicke tabulky prvku z pera tvurce sem ani davat nebudu.

Toz tak. Rekl by p. Vanecek. Hrozne se mi to libi. Hantec mam take rad.

Josef
19. říjen 2018, 22:42

Ve snižování emisí jsou aktivní ty státy , které nemají dost zásob fosilních paliv a naopak. Z tohoto pohledu je jasné ,že ČR stojí na straně zastánců snižování emisí , protože logicky to povede k tomu ,že státy ,které mají dost ropy a plynu ztratí proti nám tuto ekonomickou výhodu. Samozřejmě , že USA a další na ropu a plyn bohaté státy na tuto hru nechtějí přistoupit a patrně u nich dojde k poklesu využívání fosilních paliv až v okamžiku , kdy se jim ztenčí jejich vlastní zásoby natolik ,že budou muset masivně dovážet.

Vláďa
21. říjen 2018, 06:46

Celé je to divadlo. V Evropě a možná v USA se vymění automobily se spalovacím motorem za elektro automobily. Následně se automobily se spalovacím motorem prodají do rozvojových zemí kde si je opraví (upraví) k obrazu svému. První se odstraní cokoliv nějakým způsobem omezuje emise a kruh je uzavřen. To co se zde ušetří se následně znásobí. Že si s uvedenou problematikou dělá někdo starost je vůbec nezajímá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se