Domů
Životní prostředí
Jižní Korea schválila klimatický zákon, který ji má dovést k uhlíkové neutralitě v roce 2050
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Jižní Korea schválila klimatický zákon, který ji má dovést k uhlíkové neutralitě v roce 2050

Vláda Jižní Koreji učinila další krok na cestě k dosažení uhlíkové neutrality země do roku 2050. Zákonodárci schválili klimatický zákon, který navyšuje původní závazek snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 9 procent. V návrhu státního rozpočtu na rok 2022 vyčlenila vláda na podporu opatření 12 bilionů wonů (zhruba 222 miliard Kč).

Jihokorejští zákonodárci v minulém týdnu schválili nový klimatický zákon, který zvyšuje závazný cíl redukce emisí skleníkových plynů. Země by tak nově měla dosáhnout 35% redukce ve srovnání s rokem 2018 do roku 2030. Původní plán byl nižší o 9 procentních bodů.

„Zvýšení cíle na 35 % do roku 2030 ukazuje pevný závazek Jižní Koreje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050,“ uvedlo Ministerstvo životního prostředí ve svém prohlášení.

Kromě zvýšení cíle navýšila vláda také rozpočet na financování projektů pro redukci emisí CO2. V rozpočtovém plánu roku 2022, který ještě bude muset schválit Národní shromáždění, počítá vláda s investicemi ve výši 12 bilionů wonů (zhruba 222 miliard Kč).

Pobídky ke snížení emisí budou zahrnovat dotace pro vodíkové a elektrické automobily a nabíjecí stanice. Zároveň vláda nabídne finanční pomoc při snižování kapacit uhelných elektráren.

Tři scénáře pro uhlíkovou neutralitu

Jihokorejská vláda v minulém týdnu představila tři scénáře k dosažení uhlíkové neutrality, které se zaměřují na snižování spotřeby uhlí a LNG pro výrobu elektřiny.

„Vláda v současné době shromažďuje zpětnou vazbu od zúčastněných stran, včetně průmyslových odvětví a veřejnosti, aby v říjnu dokončila svůj plán na základě těchto tří scénářů,“ uvedl zástupce prezidentského výboru pro uhlíkovou neutralitu.

Již v minulém roce prezident země prohlásil, že Jižní Korea má ambice stát se "vodíkovou společností". Jeho vize je, že země bude vodík využívat jak pro výrobu elektřiny, tak jako palivo pro dopravu.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Josef
5. září 2021, 17:57

Od roku 1990 zvýšila Jižní korea svoje emise CO2 o 270% a dále rostou aneb slibem nezarmoutíš...

Jan Stehlik
5. září 2021, 18:49

Přesně . Kdoví co bude za 30 let . My jsme měli před 30 lety sameták a ceny bydlení vzrostly absurdně . Tolik tedy k predikcím a budoucnosti :-) . Čína má cíl až za 40 let . To už nikdo z jejich papalášu nebude na živu (nebo možná nad hrobem) . Ale je to dobrá sázka na zdroje (daně)

Jan Veselý
5. září 2021, 21:40

Zajímalo by mě jestli Korejce a Číňany soudíte podle sebe. Jak jste poznal, že to nemyslí vážně?

Josef
5. září 2021, 22:20

Podívejte se, to je jednoduché stačí se podívat na to co kdo dělá a ne co kdo říká pokud někdo zvýší emise o 270% a pak zmrazí jaderný program a začne tvrdit, že bude uhlíkově neutrální pak to nemyslí vážně, stejně tak když si na Čína daily přečtete články, že přechod se musí dělat pomalu, aby to nepoškodilo ekonomiku, ale naopak podpořilo a tomu postaví 40GW uhelek a další plánuje. Ona je to jednoduchá matematika existuje totiž přirozený přechod od fosilních paliv k jiným zdrojům, u nás už byl nastartován před rokem 90 rozvojem jaderného programu, dříve nebo později budou emise CO2 klesat celosvětově, prostě proto, že ty technologie využívající alternativy budou levnější, ten kdo se připojí třeba o 15 let později zaplatí jen malý zlomek toho co zaplatí ti co budou nasazovat nezralé technologie například naše podpora FV panelů byl fakticky vyhozený celý státní rozpočet a teď se to samé čeká automobilový průmysl, který bude nucen prodávat drahá auta, protože milostpáni levná zakáží dříve než uzraje elektromobilita. Státy na středním východě, Čína , Indie a další si prostě 5-7 let počkají a budou nasazovat vyzrálé technologie a budou na tom neskutečně bohatnout a bavit se tím, jak se tady smažíme ve vlastní šťávě.

Jan Veselý
5. září 2021, 22:29

Aha, takže to myslí vážně? A všiml jste si vůbec, že Čína je už dlouho suverénně největší investor do OZE?

Vladimír Wagner
5. září 2021, 22:32

Jižní Korea měla reálnou možnost přejít brzo k nízkoemisnímu mixu tím, že se rozhodla přestat rozvíjet a využívat jadernou energetiku. Vzhledem k velmi hornaté krajině a vysoké hustotě obyvatelstva nemá příliš vhodné plochy pro obnovitelné zdroje. Moře u pobřeží je z velké části brzy velmi hluboké. Omezené jsou tak možnosti i pro mořské větrné farmy. Takže i podle mě jsou to opravdu nereálná formální vyhlášení.

Vladimír Wagner
5. září 2021, 22:36

Oprava: V první větě vypadlo slovíčko:

Jižní Korea měla reálnou možnost přejít brzo k nízkoemisnímu mixu, ztratila ji tím, že se rozhodla přestat rozvíjet a využívat jadernou energetiku.

Carlos
5. září 2021, 23:06

J. Korea je v prekérní situaci, máte tam, jak píšete, hory, málo místa, hodně lidí. K tomu si přičtěte seismickou aktivitu a cáklého Kima který si hraje Tropico v reálu... No taky bych si ty JE rozmyslel a možná raději pálil dovezená paliva a nějak to lepil OZE. Nezapomínejte že u Koree jsou místa pro přílivové elektrárny a že může rozvíjet mořské VtE.

Jan Veselý
5. září 2021, 23:35

"Vzhledem k velmi hornaté krajině a vysoké hustotě obyvatelstva" a nepřátelskému režimu hned za humny se vůbec nedivím, že po ostudném korupčním skandálu ukončili domácí jaderný program. Myslím, že mělkého moře, Slunce, technického know-how a produkčních kapacit budou mít dost.

Milan Vaněček
5. září 2021, 22:58

Jižní Korea se rozhodně neřídí tím, co jí zde radí pánové Wagner a Josef. Proto je to nejdynamičtější asijská ekonomika; i když je to vůči Číně nepatrná země umí v elektronice věci které Čína ještě neumí.

Opouští neperspektivní jaderné technologie a vyprodává je do méně vyspělých zemí, sama se zaměřuje ve své energetice na nejvyspělejší OZE technologie.

Pan Josef má ale pravdu v tom, že Jižní Korea bude (neskutečně, jak říká) bohatnout na nových "vyzrálých" hi-tech (třeba 2 nm litografie v čipech).

T
6. září 2021, 02:13

Je treba jednat v radu nekolika let,nikoli za 1/4 stoleti!!!

Michal K.
6. září 2021, 11:02

Nemecko bez jadra a predrahou elektrinou emisie 2x vacsie ako Slovensko s jadrom.

Tolko fakty

Jan Veselý
6. září 2021, 11:28

Tohle je článek o Jižní Koreji. A jen pro srovnání, Korejci chtějí během 13 let postavit 78 GW nového výkonu OZE, což je o 78 GW výkonu více než se Slovákům podařilo postavit a zprovoznit výkonu jaderných elektráren během posledních 13 let intenzivního investování do jaderné energie na Slovensku.

Michal K.
6. září 2021, 13:38

:) ako sa pise nizsie, Korejci maju rozostavenych 7 uholnych elektrarni ...

Vystavbu na Slovesku riadili Taliani !!! To je zaruceny a osvedceny sposob ako dojst do pruseru.

JD
6. září 2021, 00:13

Korejský plán pro proměnu energetického mixu do roku 2034:

42 % OZE, 32 % plyn (zkapalněný), 16 % uhlí, 10 % jádro

Dnes je to 6 % OZE, 26 % plyn, 40 % uhlí, 26 % jádro

Obecně jde o ústup od uhlí a jádra a navyšování OZE a plynu.

7 rozestavěných uhelných elektráren se má dostavět, a uhlí dosáhne vrcholu v roce 2024. Následně má podíl klesat, 30 uhelných elektráren s životností 30 let se má odstavit, 24 projde konverzí na plyn.

http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20201215000856

Michal K.
6. září 2021, 11:04

takze 7 rozostavanych uheliek. tak to hej.

Minule jeden pri 5. pive hovoril, ze odteraz o 2 roky uz nepije ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se