Agregace flexibility mění český energetický trh. Vznikla nová odborná platforma SAF
Uplynulý turbulentní rok, kdy závratným tempem vzrostly ceny energií, ukázal na problémy energetického trhu. Česko doplácí zejména na neexistující legislativu v oblasti agregace flexibility a akumulace, kterou nám dlouhodobě vytýká Evropská komise. Agregace flexibility společně s ukládáním energie přitom otevírá cestu k rozvoji obnovitelných zdrojů. V reakci na potřebu přechodu na moderní trh s elektřinou vzniklo Sdružení agregátorů a poskytovatelů flexibility (SAF). Odborná platforma, začleněná v Asociaci pro akumulaci energie AKU-BAT CZ, bude podporovat rozvoj agregace elektřiny a využití flexibility.
Agregace flexibility hraje klíčovou roli v moderní, digitální a decentrální energetice, která je vyžadována legislativou Evropské unie nejenom z hlediska bezpečnosti, ale i efektivity řízení soustavy. „Přispívá k transformaci energetiky a celkové efektivitě nakládání s energií. Chybí ale legislativa, která by umožnila plošný rozvoj agregace flexibility. Na to reagujeme založením sdružení SAF, které bude koordinovat technické záležitosti a jednotná obchodní a legislativní stanoviska za sektor agregace,“ řekl Petr Řeháček, ředitel SAF.
„Když se podíváme na Západ, není pochyb: Česko je ve využívání agregace energetické flexibility pozadu. V Nano Energies se to už několik let snažíme změnit, a tak jsme rádi, že nám na pomoc přichází SAF. Stabilizace sítě pomocí regulace výkonu výrobních i spotřebních zařízení je totiž budoucnost řízení přenosové soustavy. Je to technologie, která už nyní české síti pomáhá, její potenciál je ale mnohem větší,“ doplnil Stanislav Chvála, CEO Nano Energies.
S počínajícím snižováním celoevropské závislosti na fosilních palivech, rozvojem OZE a odstavováním starých uhelných bloků začíná také provozovateli české přenosové soustavy ČEPS chybět regulační energie, kterou tyto zdroje poskytují pro řízení soustavy.
“Vítáme založení SAF jako našeho klíčového partnera při rozvoji využívání flexibility malých zdrojů, akumulace a spotřeby, která bude při řízení energetické soustavy a zajištění spolehlivosti a bezpečnosti dodávky elektřiny hrát stále větší roli,” uvedl Pavel Šolc, člen představenstva ČEPS.
Legislativní vakuum a hrozba sankcí
Povinnost legislativně ukotvit pojmy agregace flexibility a akumulace ukládá Česku evropská legislativa. Oproti zemím nejen západní Evropy je ale Česko pozadu, navíc hrozí sankce ze strany Evropské komise, tzv. infringement.
„Letos na Velikonoční pondělí jsme zažili situaci, kdy ČEPS musel odpojovatsolární elektrárny kvůli potížím s řízením sítí a došlo k tomu, že jsme byli nuceni vypínat nejlevnější a nejčistší zdroj energie, místo abychom vyrobenou energii z OZE uložiliči ji flexibilně mohli využít. Nemuselo se to stát, pokud bychom měli vyřešenou agregaci flexibility společně s akumulací,“ řekl výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jan Fousek, který je zároveň předsedou představenstva Solární asociace.Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) plánuje na urgence trhu reagovat tzv. Transpoziční novelou energetického zákona, která má představit chybějící prvky pro stabilitu elektrizační soustavy.
„Již na začátku letošního roku jsme měli v plánu novelu řešit. Z důvodu aktuální situace na trhu a delšímu projednávání Lex OZE II, předpokládáme její projednávání v průběhu léta a podzimu,“ dodal René Neděla, zástupce vrchního ředitele sekce energetiky na MPO.
Podle Petra Řeháčka bude právě Transpoziční novela nejakutnějším tématem SAF a jeho členové tak budou mít možnost aktivně se podílet na tvorbě moderního energetického trhu.
Mohlo by vás zajímat:
Tlachytlachy... když nevíš založ komisi... tlachytlach.
Možná mohli zapnout bojlery přes HDO.
Reálná flexibilita ve spotřebě by vyžadovala komplexní výměnu spotřebičů za "inteligentní" resp. ovladatelné a to až na úroveň domácností. Co netvrdím že není technicky možné, ale nějakou dobu to potrvá, zvláště když není úplně jasné jak mají v síti fungovat aby zase nebyly obrazně řečeno příliš flexibilní. Aby se v čase přebytku a pravděpodobně levnější elektřiny nezapnuly automaticky a inteligentně všechny ...
A pak přijde nějaký "blbec" který neví to co jste napsal a udělá to:
Ano protože jeden obří bojler je úplně to samé jako miliony spotřebičů v státnicích budovách. (Ironie)
Nepochybně lze očekávat vyšší využití elektrických kotlů v teplárenství, budou-li přebytky elektrické energie. Jak ale naznačuje i pan Mikeš, nijak to nezreguluje časový průběh spotřeby a využití těchto přebytků i pro masy menších spotřebičů.
Abychom hnidopišsky nehovořili o malých spotřebičích se spotřebou do 300W, budou masově přibývat i domácí nabíječky elektromobilů, které budou muset být dříve nebo později reálně dálkově ovládány podle možností dodávek elektřiny, co bude s přibývajícím počtem docela zábava.
Dobrý den,
Záporná flexibilita také může být realizována jako maření energie za peníze. Ne že tu technologii v době záporných cen zapnete aby něco vyráběla, ale aby prostě jen mařila energii a za to dostala zaplaceno. Třeba pustit několika MW žíhací pec na prázdno. To je ta inteligentní síť a inteligentní řízení. A jako bonus si fabrika na web napíše jak je prozelená a jak pomáhá rozvoji inteligentních sítí a moderní energetice. Holt furt platí blbý kdo dává, blbější kdo nebere.
Heil Gréta!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se