Domů
Teplárenství
Největší elektrokotel v Česku zahájil provoz. Kromě dodávek tepla bude stabilizovat elektrizační soustavu
Elektrárna Poříčí II. Zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

Největší elektrokotel v Česku zahájil provoz. Kromě dodávek tepla bude stabilizovat elektrizační soustavu

Dalším přírůstkem do skupiny velkých elektrokotlů v ČR se stal parní elektrokotel nově postavený v Elektrárně Poříčí. Dle skupiny ČEZ bude nový elektrokotel sloužit jako záložní zdroj pro stabilizaci elektrizační soustavy a jako náhradní zdroj tepla na Trutnovsku. 

Nový elektrokotel přivádí do parovodní a teplovodní soustavy na Trutnovsku 42 tun páry za hodinu a jeho výkon 30 MW jej činí největším své kategorie v ČR. Provozní licence je platná od 30. září 2020.

 „Prvotní myšlenka postavit elektrokotel byla založena na záměru zkrátit letní odstávku dodávky tepla odběratelům na minimum. Tento záměr byl úspěšně naplněn a jako bonus se podařilo elektrokotel certifikovat na poskytování podpůrných služeb v elektrizační soustavě,“ upřesnil Martin Hrubý, ředitel Elektrárny Poříčí a Hodonín. 

Velkých elektrokotlů není v České republice prozatím mnoho. První horkovodní elektrokotel o výkonu 12 MW byl nainstalován v areálu Teplárny Příbram v roce 2014. Mezi další patří mladoboleslavská teplárna ŠKO-ENERGO, která uvedla v roce 2016 do provozu 15MW elektrokotel.

V roce 2017 byly poté uvedeny do provozu další dva horkovodní elektrokotle. První v areálu teplárny Kladno – 14 MW a druhý v areálu elektrárny ČEZ v Tušimicích – 7 MW. Také Teplárny Brno využívají od roku 2018 horkovodní elektrokotel o výkonu 20 MW.

Funkce těchto elektrokotlů není jen dodávka tepla, ale většina z nich také poskytuje provozovateli přenosové soustavy ČEPS podpůrné služby, a to zápornou minutovou zálohu mFRR15-.

Zdroj úvodní fotografie: ČEZ

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
PetrV
22. říjen 2020, 13:32

Levné. Mám ale obavu že v zimě, kdy má běžet, nepoběží To by musely pravidelně tocit VE. FVE dodávají v zimě 00 nic.

Můžu se mylit. Mimo špičku se dá spustit, když je přebytek. Přepětí v síti je nepříjemné, až volající po blackoutu....

Martin Hájek
22. říjen 2020, 15:24

Kotel bude využíván při letní odstávce teplárny a na poskytování služeb, kdy bude zapínán logicky při přebytcích elektřiny v síti.

PetrV
22. říjen 2020, 20:56

Letní odstávka, to bude na ohřev teplé vody?

Asi to ČEZ má spočítané dobře. Hlavně v místě je ČEZ distribuce.

Zajímavé, v místě je Elektrárna Poříčí a mají problém odvést výkon 110 MWe ke spotřebitelům, kvůli chybějícím drátům. Tak postaví elektrokotel na ochranu proti přepětí. Lanovky teď moc na horách nepojedou, tak někde se ten přebytek výkonu musí utopit.

Je to rychlá regulace pro čez distribuce.

Tak zas tak slavné to není...

energetik
23. říjen 2020, 07:43

Elektrokotel neslouží jako ochrana proti přepětí. Nadbytkem výkonu ve střídavé síti neroste napětí ale nejprve frekvence. Přepětí nebo podpětí je lokální problém distributora, vysoká impedance sítě nebo špatně nastavená odbočka na trafu.

Distributoři mají na starosti napětí a frekvenci řeší ČEPS v rámci celé sítě mezistátně.

Výkon elektrokotle bude ovládat ČEPS.

Petrv
22. říjen 2020, 13:36

Mimochodem, největší elektrokotel je patrne v kompenzatoru objemu na JETE. Ale mohu se mylit.

Tomas Molnar
22. říjen 2020, 19:19

Pribramsky kotol bol uvedeny do provozu a skolaudovany uz v r. 2013.

Tomáš Ludvík
22. říjen 2020, 19:49

Elektrokotel na Kladně byl uvedený do provozu již na konci roku 2016.

V článku je ještě jedna nepřesnost a sice parní elektrokotel v Trutnově v elektrárně Poříčí dodává do sítě CZT 46 tun páry za hodinu.

petr
22. říjen 2020, 21:31

To je zase jeden z výkřiků ČEZ ácké ekonomiky...

Nebylo by lepší přebytky v záporné hodnotě uložit třeba přes PVE nebo i drahé baterky, než to nesmyslně pálit do nesmyslného CZT...

Když tedy pálit proč to nenabídnout drobným spotřebitelům. aby si dotopili bojlery ?

Toto je fakt kravina ...

Josef
22. říjen 2020, 22:51

Ne tak docela

1) když má poruchu teplárna je nějaká záloha.

2) když je opravdu levná elektřina což se děje pravidelně při silném větru v Německu, tak lze tuto elektřinu takto využít

Rostislav Žídek
23. říjen 2020, 01:09

Dle komentare vyse jde o to aby tu elektrinu nemuseli nikam vyvadet, ale spotrebovali v miste vyroby... Coz smysl dava.

Jina forma akumulace mozna nebyla tak levna... a nebo celorocne uzitecna...

Petr
23. říjen 2020, 10:17

Ty jsi taky kravina. Má to hodně užitečných vlastností, ale primárně to bylo spočítané a vystavěné pro dodávky teplé vody v létě, aby se dal v budoucích letech během prodloužených letních odstávek modernizovat hlavní zdroj.

energetik
23. říjen 2020, 10:44

Ale ČEZ za tu spotřebovanou elektřinu dostane bohatě zaplaceno, proč by ji měl nabízet někomu jinému pod cenou a spokojit se almužnou? Neříkám že se to správné, ale tak to tady bohužel je. Co si zvolíme to tu máme.

V ČEZku akumulační systémy bez rotačního generátoru dosud nemají přístup do toho uzavřeného trhu se systémovými službami. Proto tu vznikají takové šílenosti, které elektrickou energii znehodnotí na teplo.

Carlos
28. říjen 2020, 14:16

Nedávalo by tak trochu smysl mít ten kotel udělaný na tekuté sole a následně k němu připojený parogenerátor a ten spojený s vhodným turbosoustrojím a teprve z něj brát páru?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se