Největší elektrokotel v Česku zahájil provoz. Kromě dodávek tepla bude stabilizovat elektrizační soustavu

DomůTeplárenstvíNejvětší elektrokotel v Česku zahájil provoz. Kromě dodávek tepla bude stabilizovat elektrizační soustavu

Dalším přírůstkem do skupiny velkých elektrokotlů v ČR se stal parní elektrokotel nově postavený v Elektrárně Poříčí. Dle skupiny ČEZ bude nový elektrokotel sloužit jako záložní zdroj pro stabilizaci elektrizační soustavy a jako náhradní zdroj tepla na Trutnovsku. 

Nový elektrokotel přivádí do parovodní a teplovodní soustavy na Trutnovsku 42 tun páry za hodinu a jeho výkon 30 MW jej činí největším své kategorie v ČR. Provozní licence je platná od 30. září 2020.

 „Prvotní myšlenka postavit elektrokotel byla založena na záměru zkrátit letní odstávku dodávky tepla odběratelům na minimum. Tento záměr byl úspěšně naplněn a jako bonus se podařilo elektrokotel certifikovat na poskytování podpůrných služeb v elektrizační soustavě,“ upřesnil Martin Hrubý, ředitel Elektrárny Poříčí a Hodonín. 

Velkých elektrokotlů není v České republice prozatím mnoho. První horkovodní elektrokotel o výkonu 12 MW byl nainstalován v areálu Teplárny Příbram v roce 2014. Mezi další patří mladoboleslavská teplárna ŠKO-ENERGO, která uvedla v roce 2016 do provozu 15MW elektrokotel.

V roce 2017 byly poté uvedeny do provozu další dva horkovodní elektrokotle. První v areálu teplárny Kladno – 14 MW a druhý v areálu elektrárny ČEZ v Tušimicích – 7 MW. Také Teplárny Brno využívají od roku 2018 horkovodní elektrokotel o výkonu 20 MW.

Funkce těchto elektrokotlů není jen dodávka tepla, ale většina z nich také poskytuje provozovateli přenosové soustavy ČEPS podpůrné služby, a to zápornou minutovou zálohu mFRR15-.

Zdroj úvodní fotografie: ČEZ