Domů
Akumulace energie
BNEF: Trh s bateriemi čeká v roce 2023 navzdory vysokým cenám meziročně téměř 100% růst
Baterie v elektrárně Tušimice
Zdroj: ČEPS, a.s

BNEF: Trh s bateriemi čeká v roce 2023 navzdory vysokým cenám meziročně téměř 100% růst

Nově přidaný výkon v bateriových úložištích by mohl v letošním roce dosáhnout 28 GW a kapacita nových úložišť 69 GWh. Proti roku 2022, kdy se globálně zprovoznilo 16 GW/35 GWh bateriových úložišť, by to znamenalo téměř 100 % nárůst. Vyplývá to z výhledu analytiků z BloombergNEF (BNEF).

I přes růst cen bateriových úložišť v loňském roce a očekávanou stagnaci cen v letošním roce očekávají analytici z BNEF letos na tomto trhu prudký růst. Ve srovnání s předchozím rokem by měly jak nově přidaný instalovaný výkon, tak kapacita úložišť vzrůst téměř na dvojnásobek.

Velký impuls by trhu s bateriovou akumulací elektřiny měl dodat loni přijatý americký zákon o omezení inflace, který má poskytnout minimálně 369 miliard dolarů na investice do "čistých" energetických řešení. Více než 80 miliard dolarů by přitom mělo směřovat do investic v oblasti dodavatelského řetězce pro výrobu baterií.

 "Díky velké porci peněz směřující do elektroenergetiky a elektromobility představuje tento zákon prozatím největší snahu o posílení bateriového dodavatelského řetězce ve Spojených státech," uvedl BNEF.

Oslabená pozice Evropy

Výzkumníci z BNEF dále upozornili na oslabenou pozici Evropy na poli bateriové akumulace, která by dle nich měla Evropu přimět k zavedení nových podpůrných opatření.

"S tím, jak si bateriový dodavatelský řetězec v Severní Americe užívá boost vyvolaný zákonem o omezení inflace, budou evropští baterioví hráči pravděpodobně tlačit na EU, aby nabídla podobné pobídky. BNEF bude sledovat odezvu EU, která může zahrnovat nová podpůrná opatření pro domácí výrobce nebo požadavky na koupi výrobků od domácích výrobců," dodal BNEF.

Kromě výše uvedeného bude dle BNEF Evropa pod tlakem, aby uvolnila pravidla pro veřejnou podporu, pravidla pro povolovací procesy a aby potenciálně navýšila evropské fondy využitelné pro rozvoj bateriového dodavatelského řetězce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Ivan Švančara
20. leden 2023, 13:15

kebyze rozdavam ja cudzie peniaze danovnikov, zvysil by som rast trhu o dalsich 100%. Ja nie som drzgros, ja doprajem.

Milan Vaněček
21. leden 2023, 11:03

Snad se EU probudí a bude dělat to, co dělá teď USA = silná podpora výroby v USA moderních technologií (=baterie, fotovoltaika, větrné elektrárny,...), jako už to dřív udělalo Japonsko, Čína a Korea v Asii, nyní i Indie.

Bez něčeho obdobného jako je americký IRA ("inflation reduction act") EU upadne do bezvýznamnosti ve světové ekonomice.

Pravoslav Motyčka
21. leden 2023, 23:30

EU samozřejmě do bezvýznamnosti upadne zcela nevyhnutelně ono by k tomu došlo tak jako tak, s tím jak chudé státy bohatnou akorát k tomu nemuselo dojít tak rychle. Tím jak západ začal dávat sankce na Čínu a později na Rusko no tak se samozřejmě na světovém trhu vyautoval , no protože takové dodavatele nikdo nepotřebuje a každý hledá náhradu , dříve měl západ exkluzivitu v technologiích takže alternativa k mnoha výrobkům prostě neexistovala , takže sankce fungovaly jenže to se změnilo s nástupem Číny ta prostě dnes umí vyrobit prakticky všechno a investuje v celé Asii a části Afriky, takže jak dá západ na někoho sankce pak Čína má další kšeft a spojence. Zatím-co západ nese tyto sankce k tíži + pověst. Teď klesá Americký technologický sektor no protože jejich zboží ztrácí exkluzivitu poškodily HUAWEI na několik

let a to neměli dělat , teď přišel účet ve formě ztráty trhů v Asii . Dali další sankce na pokročilé čipy , s cílem poškodit ekonomiku Číny no výrobně Čína odpověděla investicí do vývoje v řádově bilionech kč. Během 3 let dožene náskok USA a tím je vyřadí z prodejů miniaturních výkonných čipů ve většině světa. My dnes neprodáme prakticky žádné škodovky v celé Asii nebo minimum, Nic v Rusku ani Bělorusku. Všechno obsadila Čína. Mají všechny nové technologie , rychlovlaky , baterie , solární panely , výkonovou elektroniku , elektromobily , už jim chybí jen nejlepší čipy pro malá mobilní zařízení a ty budou mít do 3 let. Nespolupráce s Čínou na vývoji a vyhnání Rusů z Evropy přes NATO byl tragický omyl. Na světě je 8 miliard lidí . Oni budou spolu normálně obchodovat budou bohatnout a my budeme jako bývalý komunistický blok.

hellokitty
22. leden 2023, 19:05

cipy sa vyrabaju na tchajwane, tak teraz neviem ktoru cinu mate na mysli, ked vypravate o tej technologicky vyspelej cine, mate na mysli cinu (tchajwan) alebo zapadnu cinu (cinu)?

Jiří Švarc
23. leden 2023, 00:50

country has launched a number of initiatives to close the gap, including investing $150 billion into its domestic IC industry through avenues like the National Integrated Circuit Industry Investment Fund (CICF), with a “Made in China 2025” goal of 70% domestic production.[1][2]

China leads the world in terms of number of new fabs under construction, with 8 out of 19 worldwide in 2021, and 17 fabs in total are expected to start construction from 2021 to 2023.

hellokitty
23. leden 2023, 10:21

pan Motycka argumentoval pokrocilymi cipmi a tych sa v zapadnej cine moc nevyraba, vacsinou su to lowendy a starsie technologie, ide im hlavne o pokrytie domacej poptavky, kedze importy stale prevysuju export

Richard Vacek
23. leden 2023, 09:07

Copak už neplatí základní poučky, že energie získaná ze zdroje musí být alespoň sedmi násobek energie do pořízení zdroje vložené?

Pokud je EROEI nižší, jedná se o mrhání zdroji a moderní společnost s takovými zdroji nemůže fungovat.

Přitom samotné bateriové lithové úložiště má EROEI nižší než jedna - 1/32. A proto jako součást nějakého nestabilního droje podstatně snižuje celkové EROEI.

I bez baterie je dle řady zdrojů EROEI fotovoltaiky 4 (pro Česko), 7 (jih Evropy), což ukazuje, že OZE není budoucnost, ale cesta do energetického pekla.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se