Domů
Akumulace energie
BNEF: Ceny bateriových jednotek letos poprvé za dobu sledování vzrostly
Pohled do velkého bateriového úložiště společnosti Solar Global v obci Prakšice nedaleko Uherského Hradiště, které bylo spuštěno na konci loňského roku. Zdroj: www.solarglobal.cz
Zdroj: Solar Global

BNEF: Ceny bateriových jednotek letos poprvé za dobu sledování vzrostly

Rostoucí ceny vstupních surovin a dalších komponent potřebných pro výrobu baterií ve spojení s prudkou inflací vedly k prvnímu meziročnímu růstu cen lithium-iontových bateriových jednotek nejméně od roku 2010, kdy výzkumníci z BloombergNEF začali tento trh monitorovat. Podle zveřejněných dat vzrostla letos vážená průměrná cena bateriových jednotek  napříč všemi sektory a aplikacemi meziročně o 7 % na 151 USD/kWh. 

Uvedená vážená průměrná cena představuje průměrnou hodnotu napříč různými aplikacemi a sektory, ve kterých se lithium-iontové baterie využívají, včetně elektromobility a stacionárních úložišť elektřiny.

V případě baterií pro elektromobily dosáhla letos podle BNEF průměrná cena jednotek 138 USD/kWh, z čehož 115 USD/kWh připadalo na bateriové články a zbylých 23 USD/kWh na zbylé části bateriových jednotek.

"To ukazuje, že bateriové články tvoří 83 % z celkové ceny jednotky. V posledních třech letech pozorujeme odklon od tradičního nákladového poměru 70:30. To je částečně způsobeno změnou designu bateriových jednotek, jako je například zavedení přístupu "cell-to-pack", který pomohl snížit cenu jednotek," uvedl BNEF.

Vývoj vážené průměrné ceny bateriových jednotek (pack) s rozdělením na cenu bateriových článků (cell) a zbylých částí bateriové jednotky (v cenách roku 2022). Zdroj: BNEF

Z regionálního pohledu byly nejnižší ceny bateriových jednotek zaznamenány v Číně, a to 127 USD/kWh. Ceny jednotek ve Spojených státech jsou vyšší o 24 % a v Evropě dokonce o 33 %.

V roce 2023 by měly ceny stagnovat

BNEF očekává i přes uklidnění situace na trhu s klíčovými kovy pro výrobu baterií v posledních měsících udržení současné cenové hladiny i v roce 2023.

Pokles cen baterií by mohl nastat znovu v roce 2024, kdy je očekáván pokles cen lithia díky nájezdu nových těžebních a zpracovatelských kapacit. Pokles ceny bateriových jednotek pod "magickou" hranici 100 USD/kWh očekává nyní BNEF v roce 2026.

"To je o dva roky později, než jsme původně očekávali, a ovlivní to negativně schopnost výrobců automobilů vyrábět a prodávat elektromobily v oblastech bez dotací nebo jiných forem podpory. Vyšší ceny baterií mohou také ublížit ekonomice projektů zaměřených na akumulaci energie," dodal BNEF.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
2. leden 2023, 09:27

Rok 2023 podle toho, co sleduji, bude naopak z hlediska uplatnění baterií klíčový. Rozjíždí se výroba Na-ion, které vzhledem ke svým parametrům jsou vhodné pro stacionární úložižtě. Li-ion zůstanou doménou mobility a tam, kde hraje roli hmotnost a velikost.

Kromě toho to vypadá, že brzo přijdou do výroby další typy (Li-S například), které mohou dost podstatně změnit i aplikace, kde se baterie dají využívat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516