Domů
Elektřina
Dvouletý zkušební provoz největšího bateriového úložiště Británie je úspěšně u konce

Dvouletý zkušební provoz největšího bateriového úložiště Británie je úspěšně u konce

UK Power Networks, jeden z největších distributorů elektřiny ve Velké Británii, ukončil zkušební provoz projektu bateriového úložiště. Podle provozovatele projekt Smarter Network Storage prokázal schopnost zaujmout významnou roli v přechodu na nízkouhlíkovou energetiku.

Smarter Network Storage (SNS) zařízení je prvním svého rozměru ve Velké Británii a rovněž jedním z největších v Evropě. Systém akumulátorů disponuje výkonem 6 MW a pojme 10 MWh elektrické energie. Podle provozovatele UK Power Networks je systém schopen ve špičce napájet 6 000 domovů po 1,5 hodiny.

Projekt za 18,7 milionů liber (zhruba 600 milionů korun) se nachází v lokalitě Leighton Buzzard. Provozovatel UK Power Networks investoval z této částky 4 miliony liber, 13,2 milionů liber bylo poskytnuto z Nízkouhlíkového fondu pro sítě, spravovaného společností Ofgem, a zbylých 1,2 milionu liber získal projekt od obchodních partnerů a akademických institucí.

Pohled na budovu Smarter Network Storage zařízení | Zdroj: UK Power Networks

„S přesunem směrem k nízkouhlíkovému, decentrálnímu a digitálnímu energetickému systému se všechny oči upírají na možnosti ukládání energie, zejména baterie. Věříme že akumulace v měřítku přenosové soustavy má obrovskou roli v řešení problémů, kterým odvětví čelí. Studie upozornila na skutečnost, že regulační rámec Spojeného království se musí vyvinout tak, aby umožnil využití svého plného potenciálu. Například skladování energie je v současné době zatíženo dvojí uhlíkovou daní – jak při ukládání energii, tak jejího poskytování.“

Suleman Alli, ředitel bezpečnostních, strategických a podpůrných služeb v UK Power Networks

Pokles nákladů bateriových systémů

Zkušební provoz projektu dospěl k závěru, že akumulační technologie by se mohly stát komerčně životaschopné s tím, jak náklady na baterie nadále klesají.

Nedávno zveřejněný dokument britského ministerstva energetiky „A Smart, Flexible Energy System“ uznává, že skladování elektrické energie hraje klíčovou roli v budoucí podobě energetických systémů, a upozorňuje na potřebné odstranění legislativních bariér pro instalaci těchto systémů.

Vládní dokument podotýká, že cena lithium iontových baterií za období 2007-2014 klesala v průměru o 14 % ročně a do roku 2020 se dá očekávat roční pokles ceny baterií pro elektromobily o 6 % ročně. Důvodem je zvýšená produkce akumulátorů díky rostoucímu zájmu o elektromobily.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.