Domů
Elektřina
Dvouletý zkušební provoz největšího bateriového úložiště Británie je úspěšně u konce

Dvouletý zkušební provoz největšího bateriového úložiště Británie je úspěšně u konce

UK Power Networks, jeden z největších distributorů elektřiny ve Velké Británii, ukončil zkušební provoz projektu bateriového úložiště. Podle provozovatele projekt Smarter Network Storage prokázal schopnost zaujmout významnou roli v přechodu na nízkouhlíkovou energetiku.

Smarter Network Storage (SNS) zařízení je prvním svého rozměru ve Velké Británii a rovněž jedním z největších v Evropě. Systém akumulátorů disponuje výkonem 6 MW a pojme 10 MWh elektrické energie. Podle provozovatele UK Power Networks je systém schopen ve špičce napájet 6 000 domovů po 1,5 hodiny.

Projekt za 18,7 milionů liber (zhruba 600 milionů korun) se nachází v lokalitě Leighton Buzzard. Provozovatel UK Power Networks investoval z této částky 4 miliony liber, 13,2 milionů liber bylo poskytnuto z Nízkouhlíkového fondu pro sítě, spravovaného společností Ofgem, a zbylých 1,2 milionu liber získal projekt od obchodních partnerů a akademických institucí.

Pohled na budovu Smarter Network Storage zařízení | Zdroj: UK Power Networks

„S přesunem směrem k nízkouhlíkovému, decentrálnímu a digitálnímu energetickému systému se všechny oči upírají na možnosti ukládání energie, zejména baterie. Věříme že akumulace v měřítku přenosové soustavy má obrovskou roli v řešení problémů, kterým odvětví čelí. Studie upozornila na skutečnost, že regulační rámec Spojeného království se musí vyvinout tak, aby umožnil využití svého plného potenciálu. Například skladování energie je v současné době zatíženo dvojí uhlíkovou daní – jak při ukládání energii, tak jejího poskytování.“
Suleman Alli, ředitel bezpečnostních, strategických a podpůrných služeb v UK Power Networks

Pokles nákladů bateriových systémů

Zkušební provoz projektu dospěl k závěru, že akumulační technologie by se mohly stát komerčně životaschopné s tím, jak náklady na baterie nadále klesají.

Nedávno zveřejněný dokument britského ministerstva energetiky „A Smart, Flexible Energy System“ uznává, že skladování elektrické energie hraje klíčovou roli v budoucí podobě energetických systémů, a upozorňuje na potřebné odstranění legislativních bariér pro instalaci těchto systémů.

Vládní dokument podotýká, že cena lithium iontových baterií za období 2007-2014 klesala v průměru o 14 % ročně a do roku 2020 se dá očekávat roční pokles ceny baterií pro elektromobily o 6 % ročně. Důvodem je zvýšená produkce akumulátorů díky rostoucímu zájmu o elektromobily.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Palivové dřevo i uhlí zdražují. Zájem i tak roste, za elektřinu a plyn lidé zaplatí mnohem víc
11. srpen 2022, 17:24
Palivové dřevo i uhlí zdražují. Zájem i tak roste, za elektřinu a plyn lidé zaplatí mnohem víc
11. srpen 2022, 17:24
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se